Co s řeckým dluhem.

Dnes bych se chtěl zamyslet především nad tím, jak by se měl nejlépe vypořádat řecký dluh. Padly už nápady nejrůznější, od půjčení dalších peněz Řecku, přes odepsání části dluhu až po úplné vymáchání Řecka ve finančním blátě.

Tak ať jsem nad tématem řeckého dluhu uvažoval jakkoliv dlouho, nenapadlo mne žádné kulantní řešení. Ony takové základní nápady jsou 3. Zde je uvedu popořadě:

1. Nechat Řecko padnout.

Zní to hrozně logicky. Vždyť kdo si tady napůjčoval peníze - přece Řecko, tak ať si je také hezky zaplatí. Pravdou ale je, že není jenom výpůjčník, ale také poskytovatel půjčky. A tou už byly mezinárodní organizace, především MMF, Světová banka a ECB. Všechny tyto instituce jsou tedy pod těmito půjčkami podepsány a tak nesou sice jenom nepřímou, ale přece jen odpovědnost za to, že Řecko nesplácí. Navíc při tomto řešení je více než pravděpodobné, že Řecko čeká nejpozději do konce měsíce humanitární katastrofa.

2. Smazat celý dluh nebo část.

Je to takové řešení neřešení. Na jednu stranu se oddálí humanitární katastrofa, která Řecku aktuálně hrozí, ale Řeky to správnému hospodaření nenaučí. Jedno staré čínské přísloví říká, nedávej hladovému rybu, ale nauč ho, jak se chytá. Umazáním dluhů je tedy vysoce pravděpodobné, že řecká ruka se natáhne pro další půjčku a tak se může celý kolotoč točit stále dokola s tím, že jeden platí a druhý za to žije. Už vůbec nemluvím o celkové demoralizaci v EU, kde pokud se provalí, že dluhy se platit nemusí, tak je nebude chtít platit nikdo.

3. Půjčit další peníze.

No tak tady bychom mohli rovnou říci že v daném případě by se půjčka rovnala dar. Ano, Řekové by si žili celkem solidně a EU by si je vydržovala jak paša harém. Tohle je už vůbec špatný nápad. Vykročit touto cestou = celkem jistě cca. do 3 let rozbít celou EU.

 

Řešení situace: Po zvážení všeho pro a proti mně vyšlo toto: Protože Řekové jsou součástí EU, tak i řešení musí být na úrovni EU. Pokud Řeky hodíme dle přes palubu, tak jsme jim vlastně řekli, no víte, jste sice v EU, ale jak jde o peníze, jede si každý za své a pouze ve svém státě. V zásadě naprosto nedobrý signál. V druhé možnosti se sice zachováme solidárně, ale řekneme ostatním státům, no když si též požádáte o smazání dluhu, asi to budeme muset udělat. Taktéž naprosto špatně. No a třetí případ je absolutní demoralizace celé EU. Pár tahounů pojede a ostatní se povezou, což už je zcela špatně. Takže co s tím? Můj nápad spočívá v založení Evropské konsolidační agentury, do které by se všechny dluhy zemí EU převedly, čili přímá povinnost splácení by těmto státům padla, a že jich je jako hodně. Co dále? Tato agentura by měla po projednání v legislativě EU právo vybírat Evropské daně, které by se jednotlivým státům předepsaly a platily by se za to jednotlivým státům společné věci . V praxi třeba pro ČR by to neznamenalo v celkové výši placených daní nic, pouze by se balík vybraných daní dělil mezi naše ministerstvo financí a tuto agenturu, která by za to platila našemu státu společné věci - například obranu, uprchlíky a v budoucnosti případně správu při placení Eurem. Z těchto peněz by se také umořovaly dluhy jednotlivých států. Pochopitelně by takováto agentura podléhala demokratické kontrole jak Europarlamentu, tak i jednotlivých národních ministerstev financí.

Závěr: Nápad, který jsem tady dnes nanesl, zní možná velice šíleně. Ale zatím se mi, narozdíl od všech výše popsaných nápadů, jeví alespoň jako koncepční, řešící dluhy celé EU a nehrající si na spravedlivé věřitele, kteří se zjevně chystají na finanční run na Řecko.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kučera | čtvrtek 9.7.2015 22:07 | karma článku: 8,74 | přečteno: 368x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,89

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 14,98

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50