A káča se roztočila.

Tak jsme si v novoročním proslovu pana prezidenta vyslechli kromě jiného, že nastala správná doba na zavedení eura. Podle očekávání se z tábora odpůrců eura ozvalo pravé furoro, tak se dnes podíváme na to, jaké argumenty vytáhli.

Dnes si vysvětlíme jednak, jak peníze fungují, a jednak uvedeme na pravou míru argumenty odpůrců eura.

1. Co peníze dělají.

    Takže peníze mají pouze tři funkce -  oběh, směnu za zboží a udržování hodnoty. Vysvětlíme.

a, Oběh peněz - kdykoliv penězi platíme, umožňujeme tím jejich oběh. My předáme peníze obchodníkovi, ten za ně doplní zboží a peníze uplatní ve velkoskladu. Ten za ně taktéž doplní zboží a zaplatí fabrikám za jejich dodání. Fabriky tyto peníze použijí na nákup nového materiálu, pracovních sil a vytvoří nové výrobky k prodeji.

b, Směna za zboží - bez této funkce nemají peníze smysl. Vy peníze utratíte za zboží, tím pádem jdou peníze od obchodníka do velkoskladu a odtud do fabrik, ze kterých se zboží přivezlo. Se zbožím je to opačně - putuje z fabrik do velkoskladů, k obchodníkům a zákazníkům.

c, Uchovávání hodnoty - prakticky to znamená, že by kupní síla peněz měla být stále stejná. Ono to tak zcela není, svůj vliv na tom má inflace, kterou u nás způsobuje ČNB tisknutím dalších peněz, protože stát má tendenci utrácet více, než vydělal na daních, půjčovat si sice může, ale levnější je nechat natisknout hluché peníze, zaplatit urgentní splátky a pak, až se snížení hodnoty peněz projeví při oběhu, přičemž ceny vylétnou nahoru, se tvářit, že za to můžou vnější vlivy, třeba Lipská burza nebo válka na Ukrajině.

No a teď nastal čas si ukázat nejčastější argumenty proti přijetí eura:

1. Vláda chystá euro za zády občanů.

Tenhle argument padl docela nedávno, kdy Václav Klaus zcela opomněl připomenout, že to byl on se Špidlou, kdo podepsali v Aténách Smlouvu o přistoupení k EU, kde je podmínka přijetí eura jasně napsaná v článku 4. https://www.zakonyprolidi.cz/ms/2004-44. Nezapomeňte si taky rozklidnout podpisový arch, Klausův podpis je tam jasně vidět.

2. Po zavedení eura se bude zdražovat.

No, tohle už je hodně omletý argument, dnes, když se podíváme na ceny zboží u nás a v okolních státech, tak je nám jasné, že tento argument je zcela lichý.  Ale jinak vězte, že ceny sestavují  obchodníci na základě nabídky a poptávky po zboží. Je-li poptávka vyšší než nabídka, cena zboží jde nahoru, pokud naopak nabídka převyšuje poptávku, cena jde dolů.

3. Budeme muset ručit za dluhy jednotlivých zemí.

Ano, tento argument tady vytahuje kdekdo, dokonce i bývalý prezident Miloš Zeman, ale pravdu nemá ani jeden. Tohle je totiž ve Smlouvě o fungování EU zakázáno.

Článek 125
(bývalý článek 103 Smlouvy o ES)
1. Unie neodpovídá za závazky ani nepřebírá závazky ústředních vlád, regionálních nebo místních
orgánů nebo jiných veřejných orgánů, jiných veřejnoprávních subjektů nebo veřejných podniků
kteréhokoli členského státu, pokud se nejedná o vzájemné finanční záruky pro společné uskutečňo
vání určitého záměru. Členský stát neodpovídá za závazky ani nepřebírá závazky ústředních vlád,
regionálních nebo místních orgánů nebo jiných veřejných orgánů, jiných veřejnoprávních subjektů
nebo veřejných podniků jiného členského státu, aniž jsou dotčeny vzájemné finanční záruky pro
společné uskutečňování určitého záměru

4. Rating zemí eurozóny se stále zhoršuje.

Tak s tímhle přišli naši ekonomové , že ještě v roce 2004 měly všechny země eurozony rating nejvyšší, tedy AAA, teď už je jenom 5 zemí EU má lepší rating, než ČR. No problém je, že neumí ani počítat, a těch zemí je víc, a za další, rating se zhoršil po celém světě, jak je vidět v přiloženém odkazu. https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/mezinarodni-vztahy/srovnavaci-tabulka/. No a na druhém odkazu je vidět rating zemí celého světa, kdy je celkem překvapením Čína, naprosto očekávatelný je rating Ruska, no a EU a USA s Australií jsou na standartních pozicích. https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_podle_ratingu

5. Státy EU mají rozdílnou výkonnost,  a tak nemůžou mít společné peníze.

Také dosti často používaný argument, který zcela opomíjí ten prostý fakt, že ani v ČR nemají všichni stejnou výplatu, a přesto používají stejné peníze. Dokonce i USA, a to i přesto, že je to federace se znaky společného státu, nemají všude stejnou úroveň, dokonce ani třeba v New Yorku není všude stejná úroveň, v jednom bloku bydlí boháči a o blok dál je to samý bezdomovec. Viz odkaz zde: https://www.ceske-volby.cz/2019/09/26/mapa-statu-usa-podle-hdp-proc-jsou-spojene-staty-stale-silne/. No, a často se k tomu dodává, že by jižnímu křídlu EU pomohla devalvace měny, což ovšen s eurem nejde. S eurem ovšem jde jiná věc, hospodařit tak, abychom měli vždy vyrovnaný rozpočet. Teď si vysvětlíme, co taková devalvace obnáší:

Dejme tomu, že se blíží datum splatnosti dluhopisů, a stát má prázdnou kasu. Co udělá? Zavolá do ČNB a řekne, že by potřebovala peníze na akutně splatné dluhopisy. ČNB tedy dá povel k natisknutí peněz a předá je vládě. Ta za to občanům vyplatí peníze za jejich dluhopisy. Ti s náhle nabyvšími penězi vyrazí nakupovat, čímž tyto peníze rozpohybují a ty začnou obíhat. Nečekaný zájem občanů o zboží ovšem způsobí růst cen, a zanedlouho jsou na tom občané ještě hůř, než předtím, protože zboží je "pro jistotu" ještě dražší, než předtím, aby byla rezerva na  vládní odkupy dalších dluhopisů. Kdybyste tomu nevěřili, tak v roce 1993 jsme měli v oběhu 35 miliard Kč, dnes je to rovných 600 miliard.  Aby se v EU zabránilo tomuto scénáři, platí pro všechny země eurozony Pakt o rozpočtové kázni. https://eur-lex.europa.eu/CS/legal-content/summary/treaty-on-stability-coordination-and-governance-in-the-economic-and-monetary-union-also-known-as-the-fiscal-compact.html

Závěr.

Pokud po přečtení stále věříte české koruně, tak by bylo dobré vědět, jak přibývalo toto oběživo v čase. Nestačíte se divit. https://zpravy.aktualne.cz/finance/v-obehu-je-rekordni-objem-penez-hlasi-cnb-hodnota-bankovek-a/r~582d64988e5011e88b6b0cc47ab5f122/

No a to je vše.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kučera | neděle 7.1.2024 12:54 | karma článku: 34,80 | přečteno: 4692x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,46

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 14,98

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50