Proč představuje kybernetická válka na Ukrajině globální problém?

Současný konflikt na Ukrajině provází rozsáhlé aktivity v kybernetickém prostoru. Světová média, politici a bezpečnostní experti řeší pohyby bojových jednotek v blízkosti Ukrajinských hranic.

Nikdo se ale moc nezabývá aktivitami v kybernetickém prostoru. Právě tyto aktivity budou nakonec klíčové a budou mít velký globální dopad.

Uvedené aktivity ale nejsou ničím novým, ale jsou pokračováním dlouhodobé kampaně, kterou vede a vedlo Rusko v kybernetickém prostoru. Namátkou můžeme jmenovat útoky na telekomunikace, rušení mobilů politiků, poslanců parlamentu v průběhu anexe Krymu v roce 2014. Následovaly útoky na energetickou soustavu v letech 2015 a 2016. V roce 2017 byl proveden rozsáhlý útok (NotPetya) nejenom proti webovým stránkám vládních institucí, ale i bankám a řadě firem. Útoky opět začaly sílit na začátku roku 2022. Útoky jsou vedeny nejenom na vládní webové stránky, ale i na kritickou infrastrukturu země. Rusko disponuje několika jednotkami GRU, které jsou pro tuto činnost určeny, jedná se například o jednotku č.74455, která se podílela na útoku v roce 2017. Další jednotku, kterou je třeba zmínit je jednotka č. 54777, která řídí psychologické a dezinformační operace, jejichž frekvence strmě narůstá.

Proč aktivity v kybernetickém prostoru přestávají být problémem pouze Ukrajiny, a proč hrozí přelití na globální úroveň. Důkazem toho je útok v roce 2017, kdy Rusko použilo šifrovací malware NotPetya, který místo toho, aby přesně cílil na zamýšlené objekty na Ukrajině, rozšířil se po celém světě. Řada společností utrpěla masivní poruchy svých systémů, celkové škody jsou odhadovány na 10 mld. USD. Podobný scénář by se mohl opakovat i v souvislosti se současným konfliktem. Obavy jsou ještě z masivnějšího útoku, který by mohl přinést daleko rozsáhlejší ztráty.

Dalším problémem mohou být sankce, které by Západ na Rusko uvalil a které by bezpochyby vyvolaly protiakci. Velmi riziková je například závislost amerického čipového průmyslu na dodávkách neonu z Ukrajiny nebo palladia z Ruska. Kromě toho Rusko také vyváží řadu prvků důležitých pro výrobu polovodičů, proudových motorů, automobilů, zemědělství a léků apod., na kterých je rovněž řada firem závislá.

Ať bude průběh konfliktu jakýkoliv, je dne už zřejmé, že dopady budou globálního charakteru. Panují názory, že i v případě, že nedojde k invazi mohou kybernetické útoky dále pokračovat a mít globální rozměr.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kolomazník | neděle 20.2.2022 7:53 | karma článku: 23,19 | přečteno: 2703x