Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová role Evropy v rámci světové bezpečnosti

Pro Evropskou unii, která se v současné době potýká s ekonomickou recesí a problémy společné měny, začíná nabývat na významu další téma, a to, jakou roli bude (chtít) hrát v rámci celosvětové bezpečnosti. V současné době, kdy dochází k významné dynamice v bezpečnostní oblasti na globální úrovni, bude pro Evropu důležité, jaké místo si vybere.

Oproti minulé dekádě, kdy tempo světové bezpečnosti určovaly Spojené státy, poslední vývoj signalizuje nástup nových nebo "staronových hráčů" - Ruska a Číny.

Putinův první prezidentský projev předznamenal, že Rusko bude chtít hrát větší roli ve světové bezpečnosti a vrátit se do pozice, jakou mělo v dobách Studené války, pomoci by k tomu měla rozsáhlá modernizace ozbrojených sil. Putin již oznámil, že během následující dekády dostane Ruská armáda 400 pozemních a ponorkových mezikontinentálních balistických raket, více než 100 bojových letounů okolo 2 000 nových tanků. Námořnictvu přibude 8 raketových a 20 útočných ponorek, více než 50 hladinových lodí. Rusko zároveň zahájilo budování vlastního protiraketového deštníku, jehož základní prvky by měly být dobudovány v letech 2017 a 2018.

Dalším klíčovým hráčem se stává Čína. I když stratégové předpokládají, že Čína má v úmyslu získat potenciál, jemuž se říká A2/AD – (anti-access/area denial) neboli strategie zamezení přístupu a nevpuštění do prostoru, Čína intenzivně buduje své válečné námořnictvo včetně letadlových lodí, kapacity potřebné pro vedení kybernetické války a raketové síly schopné ničit satelity. Na základě zprávy institutu SIPRI byly v roce 2010 výdaje na obranu čtyřikrát vyšší, než v roce 2000. Čína nabývá na významu i jako mocenský hráč ve vztahu ke KLDR. Nedávný jaderný summit je toho důkazem. Spojené státy se tak pragmaticky snaží využít ČLR a její potenciál v nátlaku na KLDR a její jaderný program.

Dalším světovým hráčem jsou již tradičně Spojené státy, které se však snaží (re)definovat svoji novou úlohu. Války v Afghánistánu a v Iráku byly velkou zátěží nejenom pro americkou armádu, ale i pro celý americký rozpočet. USA se sice snažily svoji přítomnost v těchto konfliktech sdílet se svými aliančními partnery, ale hlavní díl odpovědnosti zůstal na nich. Z tohoto důvodu se stále volá po větším zapojení evropských členů NATO do řešení krizí, které jsou mimo jejich území. Otázkou je, zda toho bude Evropa, resp. EU schopna. Někteří vojenští stratégové přirovnávají EU ke Švýcarsku. EU by chtěla žít v prosperitě, blahobytu a v bezpečí, ale nechce se mimo své teritorium angažovat, přestože, jak alespoň deklaruje, disponuje nezanedbatelnou vojenskou silou. Evropští členové NATO mají o 1 milion více vojáků než USA, ale pouze malou část jsou schopni nasadit mimo své území, zatímco nasaditelnost americké armády je 80%. Evropské státy stále trpí dědictvím Studené války, kdy ozbrojené síly byly koncipovány, jako „val“ proti případné invazi SSSR a nepočítalo se s jejich nasazením mimo evropské území. Řada evropských států nemá ještě plně profesionální armádu a nebo ji profesionalizovala teprve před krátkou dobou. Evropským zemím chybí dostatečné přepravní kapacity, letadlové lodě, raketové systémy, strategický průzkum apod. Vojenská podstata je založena především na pozemních silách s malou technologickou vybaveností. Případný vojenský konflikt vedený těmito kapacitami by byl velmi dlouhý a přinesl by hodně obětí na životech. Angažování se v takovém konfliktu by pak i negativně rezonovalo v rámci veřejného mínění. Složitost vedení mise s vyšší angažovaností EU ukázala i nedávná kampaň v Libyi.

Klíčovým problémem, který budou muset evropští členové Aliance řešit je především vyrovnávání propastného rozdílu v technologické vybavenosti a nasaditelnosti ozbrojených sil, která je mezi nimi a USA, a to v době rozpočtových škrtů! Jednou z cest by měl být koncept tzv. Smart Defence (chytré obrany). Tento projekt je založen na rozvoji klíčových schopností Aliance, jakými jsou raketová obrana, zpravodajství, průzkum, udržení nasaditelnosti a výcvik. Těmto oblastem by se měly státy intenzivně věnovat a snažit se nacházet řešení v rámci  mnohonárodní spolupráce. Celková koncepce se opírá o tři pilíře – prioritizace, specializace a kooperace. Prioritizace znamená „sladění“ národních cílů s cíly Aliance. Specializace se opírá o rozvoj těch kapacit, kterými státy mohou efektivně přispívat ostatním aliančním partnerům. Kooperace je pak regionální a nebo globální sdílení schopností. Smart defence ale není pouze vnitřní záležitostí NATO, řeší také otázky kooperace mezi NATO a EU, respektive European Defence Agency. Snahou je vyhnout se duplicitám a vytvořit systém efektivního doplňování vojenských kapacit a zlepšit tak úroveň evropských OS.

I když Aliance již některé kroky podnikla, nadcházející summit NATO v Chicagu by měl ukázat do jaké míry je tento projekt reálný a životaschopný. Bude záležet, jak seriózně se k němu jednotlivé evropské státy postaví, proto také všichni s napětím sledují kroky nového francouzského prezidenta. Bez ohledu na to, nezvratným faktem zůstává, že budoucí role Evropy v rámci světové bezpečnosti je dalším tématem, které vyzkouší soudržnost "starého kontinentu".

 

Autor: Tomáš Kolomazník | neděle 13.5.2012 18:15 | karma článku: 5,95 | přečteno: 476x
  • Další články autora

Tomáš Kolomazník

Proč představuje kybernetická válka na Ukrajině globální problém?

Současný konflikt na Ukrajině provází rozsáhlé aktivity v kybernetickém prostoru. Světová média, politici a bezpečnostní experti řeší pohyby bojových jednotek v blízkosti Ukrajinských hranic.

20.2.2022 v 7:53 | Karma: 23,19 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

20 let v NATO - jistota v nejisté době?

Minulý rok byl rokem významných výročí, která naše země slavila. Také v letošním roce si připomínáme další milníky naší historie.

7.3.2019 v 7:01 | Karma: 11,86 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Mnichov 1938 a stále stejná otázka, ale proč?

Jedním z významných výročí, které si připomínáme v letošním roce je Mnichov 1938. Měli jsme se bránit vojenskou silou?

25.9.2018 v 7:07 | Karma: 19,83 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Branná výchova znovu do škol?

Nová ministryně obrany Karla Šlechtová se s razancí jí vlastní ujala řízení resortu obrany. Emoce mezi veřejností a odborníky nepochybně vzbudil její návrh na opětovném zavedení branné výchovy do škol.

7.3.2018 v 7:01 | Karma: 8,03 | Přečteno: 249x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Jan Masaryk – ministr dvou tváří

V letošním roce si připomínáme řadu kulatých výročí. K těm bohužel smutným nepochybně patří smrt prvního poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, od které uplynulo 70 let.

28.2.2018 v 7:05 | Karma: 19,01 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, řekl Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  21:46

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  21:07

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  20:17

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 687x
Zástupce ředitele Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci. Věnuje se otázkám globalizace, bezpečnostní politiky a obranného průmyslu. Je členem bezpečnostní komunity při Geneva Centre for Security Policy Alumni Association. Účastní se různých projektů v oblasti bezpečnostní a mezinárodní politiky. Ve volném čase se věnuje historii, bezpečnostní politice, geopolitice a mezinárodním vztahům.

Seznam rubrik