Budete veřejně vystupovat? Zapomeňte na pseudorady!

Někteří z nás mají určité rituály, které provádějí vždy před veřejným vystoupením. Může to psychicky pomoci. Jindy se ale může stát, že bude k publiku hovořit člověk, který nemá mnoho zkušeností a trápí se nervozitou i trémou.

estestherapy.com

Okolí se nezkušenému rétorovi snaží pomoci, ale často to bývají právě nespolehlivé pseudorady, které jsou začátečníkům předávány. Ty ale mohou přednášejícímu spíše uškodit. Snažte se proto vyhnout těm následujícím:

1) Improvizuj, půjde to samo

Mnoho posluchačů obdivuje improvizační schopnost některých rozhlasových či televizních moderátorů. Věřte však, že i kousky, které byste považovali za stoprocentní improvizaci, si i tito profesionální moderátoři musí připravit. Jejich herecký um pak dotvoří dokonalou iluzi, že jde o improvizaci. Minimálně struktura musí být vždy jasná. Buďte si jisti, že řádná příprava je při veřejném vystoupení klíčem k úspěchu. Proto pokud nejste ostřílenými profesionály, raději si svůj výstup vždy pečlivě připravte a přípravu nepodceňte.

2) Představ si, že tam diváci sedí nazí

Když jsem byl malý a styděl jsem se při recitační soutěži, tuto radu mi vždy dávala moje babička. Pokud máte ale vystoupit, rozhodně si své posluchače nepředstavujte sedící na toaletě nebo nahé. Pokud se na tuto představu zaměříte, vyvede vás to z míry a rozhodí vaše vnímání rozpoložení situace. Máte-li prezentovat vážná témata, váš pobavený úsměv by se mohl stát problémem.

3) Zkus si to před zrcadlem

Zrcadlo vám bude zaměstnávat mozek. Budete se soustředit na své pohyby, gesta a mimiku na úkor obsahu. Když se vidíte v zrcadle, máte tendenci mnohem více kontrolovat své pohyby a ve finále je před zrcadlem vaše mimika i gestika odlišná od té skutečné. Spousta lidí navíc trpí tím, že se jim jejich vlastní vystupování nelíbí, a tak může práce před zrcadlem paradoxně snížit rétorovi sebevědomí.

4) Dej si frťana

V žádném případě nepožívejte před vystoupením alkohol. Ztráta sebekontroly zanechává při důležité prezentaci výrazné komplikace. Opilý člověk navíc podvědomě přestává poctivě artikulovat. Pod vlivem alkoholu je také mnohem těžší naladit se na stejnou vlnu, jako posluchači. Vaše vystoupení se tak může zdát divákům trochu mimo. To co se vám bude zdát směšné, se obecenstvu bude zdát trapné. Pokud by se pití alkoholu před vystoupením osvědčilo, hrozí navíc, že si vaše tělo nezvykne trému a nervozitu zpracovávat a vy budete nuceni pít při každé prezentaci. Kdy se z vás stane alkoholik, bude už jen otázkou času. Stejně to funguje i s jakýmikoliv uklidňujícími prášky. Prášek zabraňuje tělu, aby si přirozeně zvyklo na trému. Mnoho prášků navíc způsobuje únavu.

5) Připrav si vše na papír

Čtení celé prezentace z papíru opravdu nedoporučuji, a to hned ze dvou důvodů. Prezentující ztrácí oční kontakt s publikem, kouká do papíru a v horším případě do papíru i mluví. Dalším problémem je lidská intonace. Když člověk čte psaný text, nezní to dobře. Intonace při čtení je výrazně odlišná od té, kterou má člověk, mluvící spatra. Pokud vyloženě nejste hlasový herec, raději nikdy celé věty nečtěte. Ideální je napsat si na papír pouze body, které rozvedete vlastními slovy.

6) Ber to v pohodě

Neberte své vystoupení neformálně. Vždy vystupujte tak, aby to odpovídalo účelu vystoupení. Spousta lidí sází na to, že člověka, který je neformální a „v pohodě“, okolí snáze přijme. Že takovíto lidé jsou oblíbení. Pokud si však téma vystoupení žádá oficiální přístup, může váš ležérní styl celou prezentaci shodit.

A jak se tedy trémy doopravdy efektivně zbavit? O tom jsem psal v mém předchozím článku s názvem Úvod pro budoucí rétory.

Autor: Tomáš Kabát | pondělí 21.11.2011 12:52 | karma článku: 9,65 | přečteno: 840x
  • Další články autora