Proč si začínáme vážit studia až v pokročilejším věku?
Tento příjemný pocit z nového poznání – doslova otevření obzorů – zažívá každý z nás například při čtení zajímavé knížky, sledování přednášky či odborného pořadu. Jsou to ty chvíle, kdy zavíráme knížku a uvažujeme o právě vynořených asociacích: „Na co nového jsme to vlastně přišli? Jak to můžeme použít v praxi?“ Jedná se o poměrně silný prožitek, který však v dnešní době velmi agresivních lákadel v podobě internetu, počítačových her, všudypřítomné reklamy a televizních pořadů není jednoduché objevit a pocítit.
Převedeno na studenty a jejich motivaci ke studiu – proč, když jsme ve věku, kdy za sebou nemáme žádné roky práce, si nového poznání neumíme vážit tak, jako o pár let později, když už jsme zaimplementovaní v pracovním procesu? Jsme pak totiž schopni bez remcání navštěvovat i špatné přednášky a jsme také rádi za každou novou informaci. Rozdíly mezi studenty s vynucenou pauzou (zdraví, rodinná situace atd.) mezi střední a vysokou školou zná velmi dobře každý univerzitní pedagog. Možná je to právě proto, že onen příjemný pocit z poznání má student ještě pořád nepřerušený ode dne svého narození. Tedy vzhledem k tomu, že dosud nebyl vytržen z tohoto procesu, nezná pocit „být bez nového poznání“.
Nevím, jak to však řešit. Dokud jsem studoval, samozřejmě jsem to takto také nevnímal. Ne tak nyní. Povinná pauza mezi střední a vysokou školou je absolutní nesmysl. Školné sice pomůže motivaci, ale ne v tomto duchu. Celoživotní vzdělávání je vhodnou cestou, dánský systém flexicurity však u nás ještě dlouho nepůjde zavést. Takže ta motivace asi opravdu zbývá jen na nás pedagozích. Ale co když ji už ztrácíme i my?
P.S. O dalších možných faktorech až jindy.
P.P.S. Kolik je plat placeného diskutéra, pánové?
Světlo na konci tunelu

Představte si, že váš kolega na jméno společné firmy koupí drahý vůz a s plnou nádrží, za potlesku veřejnosti, se vydá na dlouhou cestu napříč kontinentem. Jízdu si užívá, ujišťuje vás, že všechny náklady jsou zajištěny a že jede podle předpisů. V půlce své cesty vám pak s úsměvem předá řízení a vy zjistíte, že po cestě nabral tucet stopařů a že jsou vám v patách policejní vozy, neboť dotyčný po cestě párkrát projel na červenou. Bez mapy, s poloprázdnou nádrží, další benzínka v nedohlednu. Osazenstvo netrpělivě očekává příjezd do cíle, vy s oroseným čelem jedete bůhví kam...
„Gigaeskalátor“

V jistém médiu nedávno znovu recyklovali několik měsíců starou zprávu o úmyslu města vybudovat eskalátor z Nuselského údolí, který by tisíce tamních rezidentů spojil se stanicí metra Vyšehrad. Copak o to. Opakování jest matkou moudrosti. Jsem i smířen s tím, že jako politik a zástupce města jsem pod drobnohledem. A také to tak má být. Ovšem je kritika podložená relevantními argumenty a kritika balancující na vratkých nožkách domněnek.
Teskný zpěv Kolibříka

V neděli jsem v Otázkách Václava Moravce vyslechl vystoupení Pavla Béma, mého oponenta, a přiznám se, že jsem po celou dobu nevycházel z údivu. Když zazněla věta „pan Hudeček je neuvěřitelný lhář“, skousl jsem to a nereagoval prostě proto, aby se po jistě chutném nedělním obědě divákům nepřitížilo tím, že budou sledovat záplavu prázdných invektiv.
Co věděl prezident a kdy to věděl?

Četl jsem kdesi na facebooku toto hodnocení současné situace v sociální demokracii: „...tak přeci jen v ČSSD zabíječka bude, jen zaříznou jinou svini...“
ANO? Ne, děkuji!

Od člena konkrétní politické strany budou má následující slova, týkající se jistých kandidátů ve volbách, znít chabě, lacině, předvídatelně. Jsem si toho plně vědom. Přesto jako občan cítím ryze sobeckou potřebu se k nadcházejícím volbám vyjádřit.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Za digitalizaci stavebního řízení bonus 250 tisíc. Krajský úřad odměny tajil
Premium Bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, dnes ministr pro místní rozvoj (za STAN), loni...
Soud projedná odvolání psychiatra Cimického. Má jít na pět let do vězení
Městský soud v Praze v úterý ve 13 hodin projedná odvolání psychiatra Jana Cimického, který je...
Bílý dům zmírní cla uvalená na automobilový průmysl, píše americký list
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý zmírní dopad svých cel na automobilové...
Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň
Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve výroční zprávě na několik problémů v...

Prodej menšího rodinného domu v historické části města Čelákovice
Sedláčkova, Čelákovice, okres Praha-východ
4 990 000 Kč