Kdy můžeme říci že vaříme?

Jaká je vlastně definice vaření? Namazání chleba asi do té definice nezapadá, ale co třeba těstovinový salát? Lidé někdy o vaření vedou dlouhé debaty a někdy se svede i hádka. Kdo je v právu aby mohl říci: ,,Já vařím, ty jen mícháš".

  Každý region, každý stát, každý kontinent má jiné zvyklosti co se týče vaření. Při cestách po světě jsem se živil většinou prací po restauracích a měl jsem i možnost se setkat s poměrně známými kuchaři, jako byl Keith Floyd, Gordon Ramsay či Simone Zanoni. Mám s nimi i zajímavé příběhy, ale o nich jindy.  Chci k nim jen říci, že ač jsou světoznámí kuchaři a museli si svou cestu ke slávě nejspíše tvrdě odpracovat, tak mě někdy připadalo že vaření bylo to poslední co dokázali. Kdy tedy můžeme říci, že vaříme? Že vařit umíme?
   Ještě malé vysvětlení, má dívka je Francouzska a ve Francii se jí hodně zelenina a dobré, drahé kousky masa, které téměř nevyžadují úpravu. Maso je prostě výborné. Obecně se tam jí mnohem zdravěji než u nás.
   Už několikrát jsem se dostal do slovní malinkaté příčky (malá pře :) ) s mou ženou. Třeba když její mamka koupila na trhu drahý flák jehněčího, již marinovaného a k tomu mražené fazolky. Jehněčí se rovnou šoupne do trouby na dvacet minut, do hluboké pánvičky spařit fazolky a super večeře je na stole. Všichni se olizují a má slečna mi řekne: ,,To to mamka pěkně uvařila. Taky by tvoje máma mohla udělat místo knedlíků tohle".

   No a já na to vždycky říkám, že to co její máma servírovala není ani vaření, že takhle by mohl ohřívat věci každý, tedy pokud by jste na to měli peníze. A pře je na světě. Můj názor na vaření pochází právě z knedlíků. Musíte dát dohromady spoustu ingrediencí, v určitém pořadí a musí se dodržovat množství, jen aby se uvařil knedlík. Potom se musí uvařit v dalším hrnci zelí či špenát a to se také musí ochutit. A nakonec v pekáči se peče maso, které se hlídá, ochucuje a děláme tak šťávu pro celé jídlo. Tak takhle si představuji vaření. Ale příprava dobrého těstovinového salátu s hromadou zeleniny, vejci, jogurtovým dresingem s ovocným octem, to je pro mě také vaření.   V Anglii jsem se setkal s antitalentem na vaření. Angličané jsou asi líní něco vařit. Například jsem byl jednou pozván na slavnostní večeři a  matka s hrdostí vyndala z trouby spařené kuře bez jakéhokoliv ochucení. Rosolovitou ohřátou kůži z toho ořízla a spařené kuře servírovali s opečenými celými neloupanými brambory. Na stole bylo přítomné máslo, sůl a omáčka na kuře, která se koupí v prášku a vy jí rozmícháte s teplou vodou.HmmmmMňam.  Je tohle vaření? Nebo by se to do vaření nemělo počítat  :)  Také jsem se v Anglii poprvé setkal s prodejem kompletních jídel v krabičkách. Něco jako jídlo v letadle. Koupili jste si jednu krabici a v té byla polévka, hlavní jídlo, salát, omáčky i zákusek. A na takovéto jídla tam mají supermarkety. Koukal jsem na to jak sova.

   Samozřejmě takoví angličané nejsou všichni. Setkal jsem se tam s jednou starší ženou, šedesátnicí, a ta vařila. Ale tak, že bych anglickou kuchyni zařadil na první příčky světového vaření. Bohužel byla jediná :)  Ale moc starých lidí jsem tam neznal.   Když jsem nějakou dobu pracoval ve Francii, tak mě přišlo, že Francouzi také moc nevaří. Ale to co servírují je super chutné. Tedy když jíte rádi zdravě, různé druhy zeleniny, saláty či dobré maso. Vše je většinou připraveno jednoduše, ale díky tomu to má skvělou chuť. Ale mohu tomu říkat vaření? Nazval bych to spíše přípravou kvalitních surovin. Osobně jsem velikým fandou francouzské kuchyně. Ale já jsem asi fandou každé kuchyně.   Tedy, co podle vás znamená vaření? Co znamená když se řekne že někdo umí dobře vařit? Je to nějaký šestý smysl pro  míchání ingrediencí, pro správné prolínání chutí, je to snad míra složitosti s kterou se jídlo musí připravit? Nebo vaří každý, i díky tomu že si ohřejeme těstoviny a rajčatovou omáčku a smícháme to dohromady?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Chmelař | středa 15.1.2014 14:45 | karma článku: 13,16 | přečteno: 851x