Základy makroekonomie aneb Kde udělali soudruzi v Bruselu chybu

V posledních týdnech (a lze říci již v měsících) hýbe celou Evropou krize Eura způsobená řeckými dluhy. Spolu s tím se objevují články trojího typu: typ první - já už to říkal dávno, typ druhý -  tohle není zdaleka všechno, typ třetí - je nutné zorganizovat masivní pomoc a zajistit vyrovnané rozpočty. Rozhodl jsem se, že přidám čtvrtý typ článku - nic z toho nepomůže.  

Ač jsem založením optimista (dle názoru své ženy příliš velký optimista), tak tento článek budu psát ve velmi pesimistickém duchu. Evropská Unie a Euro, tak jak oba tyto instituty známe, není jen ohroženým či mrtvým projektem. Nikdy neměli v této podobě vznikout. Proč?

Odpověď je překvapivě prostá - Prostě to takto nefunguje. To není převratný objev - jedná se o 200 let známá makroekonomická pravidla, která říkají cosi o hospodářské politice státu, která se opírá o své nástroje:  monetární a fiskální politiku. Ve stručnosti teď zopakuji ty nejzákladnější definice, které se učí každý student ekonomie:

Hospodářská politika je souhrn hospodářsky ekonomických opatření, ekonomických nástrojů a procesů, prostřednictvím kterých je možno působit na makroekonomickou a mikroekonomickou oblast národního hospodářství. Hospodářská politika je hraniční mezi politologií - snaží se o vytvoření komplexního hospodářsko-politického systému a ekonomií - zkoumá možnosti realizace ekonomických zájmů.

Nástroje hospodářské politiky
1. právní normy - právní úprava fungování trhu
2. fiskální nástroje - dosažení cílů pomocí státního rozpočtu; sladění příjmů a výdajů do rozpočtu
3. monetární nástroje - regulování nabídky oběživ a peněz prostřednictvím Centrální banky; např. operace na trhu cenných papírů, úvěrové programy...

Fiskální politika je součást hospodářské politiky státu, která se snaží ovlivnit vývoj ekonomiky změnami výše a struktury veřejných výdajů a daní. Na rozdíl od monetární politiky, která pečuje o stabilitu měny, je fiskální politika nástrojem aktivního zasahování státu do hospodářství.

Monetární politika je hospodářská politika prováděná pomocí měnových nástrojů centrální banky.

Doufám, že nyní jsi laskavý čtenáři dospěl k nutnému ekonomickému závěru, že stát, který má efektivně řídit svoji ekonomiku (tj. vykonávat hospodářskou politiku) potřebuje mít k dispozici nástroje fiskální a monetární politiky. Pro jistotu přidám ještě jeden výňatek z odborného textu:

Koordinace fiskální a monetární poilitiky je klíčovým problémem hospodářské politiky. Cíle obou politik jsou v přirozené opozici a mohou vzájemně eliminovat své působení popřípadě snížit nežádoucí efekt jedné.

Převedeno do neekonomického jazyka - pokud se stát (vláda, parlament) chová fiskálně neukázněně (vysoký deficit státního rozpočtu s cílem snížení nezaměstnanosti a zvýšení HDP růstem spotřeby domácností a státu) může stát (tentokráte Centrální banka státu) prostřednictvím monetární ukázněnosti částečněš eliminovat tuto fiskální neukázněnost.

Tohle jsou obecné základy makroekonomie, na kterých není nic nového a ani světoborného. Na myšlenku napsat tento článek mne přivedla náhoda, která mne zavedla na stránky  ČNB do sekce Měnová (monetární politka). Zde prosím kopíruji doslovný text z těchto stránek:

Měnová politika

 Podle Ústavy ČR a zákona o České národní bance (pdf, 190 kB) hlavním cílem ČNB péče o cenovou stabilitu. ČNB rovněž podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády, pokud není tento vedlejší cíl v rozporu s cílem hlavním. Svého hlavního cíle - cenové stability - ČNB dosahuje změnami v nastavení základních úrokových sazeb. Rozhodování bankovní rady ČNB o nastavení úrokových sazeb vychází z aktuální makroekonomické prognózy a vyhodnocení rizik jejího naplnění. Po vstupu ČR do eurozóny se ČNB vzdá samostatné měnové politiky ve prospěch Evropské centrální banky.


Nemohl jsem jinak, než tu poslední větu zažlutit a zvýraznit tučným písmem. Tato věta, která mimo jiné je základní podmínkou pro přijetí Eura pro všechny členské země EU, je totiž onou zásadní a jedinou příčinou celé eurokrize.

Pokud existuje rovnovážný bipolární systém a vy odejmete jednu jeho část a  nahradíte jinou, která už nerespektuje bipolaritu, systém se zhroutí.

Převedeno na případ Řecka - Řecku byla ponechána jeho fiskální politika, ale monetární politiku Řecka již stanovoval centrálně Bursel, který do ní nepromítal a nemohl promítat pouze změny řecké fiskální politiky, ale  snažil se hledat kompromis fiskálních politik celé eurozóny. Definičně tak muselo dojít k tomu, že země, které se nejvíce odchylují od průměru eurozóny jsou ohroženy velkou disproporcí mezi fiskální a monetární politkou s vysokým rizikem, že se celý jejich systém zhroutí.

Je nutno nyní přiznat soudruhům z Bruselu, že velmi pravděpodobně toto riziko tušili - proto vznikl systém rozpočtových omezení pro státy eurozóny. O to trestuhodnější je laxnost, s jakou bylo tolerováno jejich porušování. Bez ohledu na tato jednotná pravidla je však tento systém nestabilní a dlouhodobě neudržitelný.

Je cesta jak z toho ven? Pro Řecko nikoliv. Pro Evroskou Unii? Ano je.

EU stojí na rozcestí:

Buď zvolí varinatu stabilního evropského systému a sjednotí nejen monetární, ale i fiskální politiku celé Evropské Unie. Sjednotí daňové sazby, strukturu veřejných rozpočtů pro všechny zemně eurozóny a bude ve svém důsledku vznikat jeden jediný eurorozpočet. Pak by (opět dle principů makroekonomie) vznikl ekonomicky stabilní systém.

Druhou alternativou je zrušení Eura a decentralizace monetární politiky na národní úroveň.

Jiná cesta a ani pomoc Řecku i ostratní ohroženým zemím eurozóny není. Za oněch 720 mld. EUR si tak Evropská Unie kupuje jen čas - odklad do dalšího projevu nestability.

Autor: Tomáš Balvín | středa 19.5.2010 13:27 | karma článku: 25,67 | přečteno: 1775x

Další články autora

Tomáš Balvín

Co Vám vláda včera neřekla o Vašich důchodech a novináři se báli zeptat

Poslouchal jsem včera tiskovou konferenci vlády „ZA pět minut dvanáct“ a odešel jsem se zvláštním pocitem, že něco podstatného chybí. Jako by vláda něco neřekla, či spíše schovala mezi řádky. Intuice většinou nezklame.

12.5.2023 v 9:40 | Karma: 35,06 | Přečteno: 1405x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma: 17,37 | Přečteno: 341x | Diskuse

Tomáš Balvín

Volíš Losnu nebo Mažňáka?

Všichni, kdo četli, už vědí. Ve Foglarově knize Záhada hlavolamu přímá volba Velkého Vonta rozdělila jinak soudržné Bratrstvo Vontů. Přímá volba rozděluje.

16.1.2023 v 17:42 | Karma: 20,27 | Přečteno: 550x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

Současné pětikoaliční vládě Petra Fialy se začalo říkat Vláda národní katastrofy. Nutno říci, že plným právem, alespoň co se týče rozpočtové odpovědnosti.

5.10.2022 v 16:21 | Karma: 37,27 | Přečteno: 1596x | Diskuse | Politika

Tomáš Balvín

Závislost je opakem svobody

Zvětšující se závislost občanů na státu opravdu není znakem svobody, naopak se to čím dál více blíží ekonomickému zotročení.

15.7.2022 v 11:32 | Karma: 16,62 | Přečteno: 310x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Ve Vatikánu pohřbívají papeže Františka. Přihlíží i Trump, Zelenskému tleskali

26. dubna 2025,  aktualizováno  10:39

Přímý přenos Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka. Smutečnímu obřadu v ulicích...

Rusko drony zaútočilo na Charkov, výbuch zranil čtrnáctileté dítě

26. dubna 2025  10:30

Při nočním ruském dronovém úderu na východoukrajinský Charkov utrpěl zranění čtrnáctiletý hoch....

Hrozba úniku plynu zastavila v Brně dopravu, hasiči evakuovali asi deset lidí

26. dubna 2025  8:57

Brněnští hasiči a policisté v sobotu ráno na Hlinkách evakuovali přibližně deset lidí kvůli...

Podle Trumpa je mírová dohoda Ruska s Ukrajinou blízko, vyzval strany k setkání

26. dubna 2025  7:38

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 145
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2475x
Jsem profesí ekonom, analytik a investiční manažer.

Jsem ale především člověk, kterého zajímá dění kolem něj a není mu lhostejné, co se bude dít dále. 

Aktuálně se podílím na vzniku nové poltické strany PRO (Právo Respekt Odbornost) jako její ekonomický expert.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.