ZOH ve Vancouveru - Skvělé Hry, nebo fraška?

Olympijské hry ve Vancouveru provází od začátku smůla a neštěstí. Tady je výčet těch největších trapasů a omylů, které se dosud v Kanadě odehrály.

Nejprve přišel o život ještě před samotným zahájením při tréninku teprve jednadvacetiletý gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili. Výsledek šetření nehody? Sportovec přecenil své síly, nezvládl správně vjet do zatáčky a zaplatil za to životem. Přesto však byla trať po smrtelné nehodě okamžitě lépe zabezpečena a startovní místa v kategorii mužů i žen se posunuly níže, aby závodníci nedosahovali takových rychlostí.

Při zahajovacím ceremoniálu se nevysunulo jedno z ramen, které mělo pomoci k zapálení olympijského ohně. Trapnou chvilku si "užila" zejména domácí rychlobruslařská legenda Catriona LeMayová-Doanová, která stála s hořící pochodní na svém místě a dívala se, jak její kolegové Nancy Greenová, Wayne Gretzky a Steve Nash zapalují oheň. Vysvětlení organizátorů bylo prosté - selhala technika.

V alpském lyžování bylo kvůli počasí odloženo již několik disciplín, mj. například sjezd či superkombinace mužů. V areálu Cypress Mountain, kde jezdí své závody akrobatičtí lyžaři a snowboardisté, chybí sníh. Výsledky sprintu biatlonistů zase výrazně ovlivnila prudká sněhová vánice, která se nad Whistler Olympic Park přihnala v průběhu závodu. Zkrátka počasí letos ve Vancouveru zimním sportům prostě nesvědčí.

Soutěž krasobruslařů, resp. jejich krátký program byl rozhodčími oceněn mnohdy velmi zvláštním způsobem. Na minimálně podivné obodování své jízdy doplatil i český reprezentant Michal Březina, který je na olympijských hrách poprvé. Podle názoru sebe samého, svého trenéra i diváků v Pacific Coliseum zajel vynikající krátký program, pravděpodobně nejlepší ve své dosavadní kariéře. Přesto byl ohodnocen hůře než na nedávném mistrovství Evropy. Nad poněkud podivným bodováním rozhodčích se s rozpačitostí pozastavují i další soutěžící, navíc se začíná mluvit o záměrné manipulaci s výsledky v neprospěch evropských sportovců.

Největší faux paux však prožili (opět) biatlonisté a biatlonistky, kteří včera nastoupili do stíhacího závodu. Díky novým časomírám, jež pořadatelé Her připravili pro tento závod, nebylo pro rozhodčí a dobrovolníky na startu snadné vysílat jednotlivé závodníky na trať se správnými časovými rozestupy. V kategorii žen chyboval švýcarský arbitr, u mužů zase český sudí Pavel Levora. Jeden posílal biatlonistky do ledové stopy později, druhý zase biatlonisty pouštěl dříve. Doplatili na to zejména sami závodníci, kteří se nestačili divit, co že se to s jejich výsledky a vyjetými umístěními po dojezdu do cíle děje.

Pokud budou zimní olympijské hry ve Vancouveru probíhat v podobném duchu i nadále, rozhodně vstoupí do historie. Ne však jako jedny z nejlepších, ale jako jedny z nejhůře zvládnutých. Na Vancouver se může vzpomínat s pocitem trapnosti a hořkosti, změní to následující dny?

 

 

Tento i další články k olympijským hrám naleznete na http://www.thefansbase.com.

 

 

Aktuálizace 17. února 2010:

Dnes byla ve sprinterském závodě žen-klasiček k vidění další velice zajímavá situace. Při tréninkové jízdě nezvládla vážná adeptka na medaili a zkušená závodnice Petra Majdičová v jedné ze zatáček včas přibrzdit a doslova vletěla do zhruba dva metry hlubokého příkopu, který se nachází jen pár desítek centimetrů od tratě. V onom "kráteru" si podle všeho ošklivě narazila žebra o vzrostlý strom a jen s velkým sebezapřením nastoupila do samotného závodu. Je zvláštní, že tak nebezpečné místo (relativně prudký sjezd do zatáčky) nebylo lépe zabezpečeno. Ve stejné části trati měli problémy i někteří muži.

Aktualizace 18. února 2010:

Všem, kteří se domnívají, že můj článek je neobjektivní a příliš kritický, doporučuji přečíst toto: http://oh.idnes.cz/rychlobruslare-na-olympijskych-hrach-trapi-kvalita-ledu-na-jejich-ovalu-1oq-/zoh-rychlobrusleni.asp?c=A100218_012851_zoh-rychlobrusleni_ot.

Autor: Barbora Tesnerová | středa 17.2.2010 18:15 | karma článku: 12,59 | přečteno: 2161x