Žít Brno, Ostravu nebo Prahu?

Větší PR si snad ani brněnští občané nemohli přát. Kdy se jim poštěstí, aby o nich psaly všechny internetové zpravodajské servery současně? Vládci Brna v čele s primátorem Bc. Romanem Onderkou, MBA asi nestačí koukat. Tomu se říká kouzlo nechtěného.

Aktivisty, kteří v Brně poukazují na rozhodnutí brněnského magistrátu, díky včerejším zprávám zná snad už každý.

V kostce tedy pouze zmíním.

Začalo to nenápadně – v roce 2010 studií jak zvýšit povědomí o městě Brně (City identity a verbálních priorit města Brna) na 54 stranách textu obsahující cizí slova, grafy a také rádoby značku tohoto města „ŽÍT BRNO“. Cena této „City identity“ studie byla více než půl milionu korun. Protože vládci města Brna studii zřejmě ani nečetli, nebo se neptali těch, kteří ji zpracovali, nedošla jim jedna základní věc. Žít Brno jako značka by mělo mít svou „Internet identity“ minimálně zakoupením domény, aby ji nikdo jiný nemohl využít ve svůj prospěch. Takto se však nestalo.

Toto nejednání však nahrálo aktivistům, kteří obvláště v Brně jsou „hluční“ a tudíž dřív nebo později také známí a ještě známějšími nejen v Brně. Doménu si zakoupili a začali provozovat své občanské „žít Brno“ . Zde parodují a vtipným způsobem kritizují ty, kteří si myslí, že vhozením volebního lístku do urny role občana končí – politiky. K této doméně logicky začali provozovat také facebookový profil, protože kdo není na facebooku, jako by nebyl. Včera však tento profil zmizel. Zmizel na základě podnětu z magistrátu města Brna.

Dost mi uchází, co si asi myslel primátor města a jeho právník, když je napadl tento na první pohled „spásný“ nápad, jak zatočit s aktivismem. Asi si nějakou dobu lebedili v pocitu, jak to tomu Hollanovi a spol. nandají. Opak se stal pravdou.

Takové PR jaké jim tímto krokem zařídili, by si nikdy nemohli sami dovolit. Jak v jedné diskuzi bylo poznamenáno „to jim měl Onderka raději dát klasický sponzorský dar“, myslím že by neměl takový efekt, ale mohl by si ho odepsat z daní.

A tak mě napadá.

Když jsou vládci města Brna schopni takto „eliminovat“ své odpůrce z řad občanů, jak to vypadá v jiných městech?

Brno má Hollana a spol., Praha Pražské fórum, které na nešvary vládců Prahy neúnavně upozorňuje, ale není až tak viditelné jako Brňáci.

Zajímá občany co se děje na jejich úřadech měst a obcí? Dokáže se jiné město nebo městská část, postavit k problému čelem a ne „likvidací“ odpůrců z řad občanů? Často totiž političtí odpůrci v radách měst nemají žádnou šanci cokoliv změnit – viz. Magistrát města Prahy nebo Ostravy.

Myslím si, že by si politici měli konečně uvědomit, že role občana nekončí vhozením volebního lístku do urny a pak už jen právo držet ústa a krok, jak by si zcela zjevně přáli.

Ta změna musí přijít od nás, tak co vy na to občané?

 

Dodatek - 9.2.2013 - 23.00 hod.

Brněnský magistrát přiznal, že požádal o zrušení facebookové stránky recesistické skupiny Žít Brno. Porušovala podle něj práva města k ochranné známce. Zdroj: http://brno.idnes.cz/zit-brno-facebook-onderka-0yd-/brno-zpravy.aspx?c=A140209_221544_brno-zpravy_aha

A tak jsem se podívala na databázi ochranných známek. "Žít Brno" se v této databázi nevyskytuje, oproti například "Ostrava!!!".

 

Autor: Nikol Syrovátková | neděle 9.2.2014 20:05 | karma článku: 17,51 | přečteno: 776x
  • Další články autora

Nikol Syrovátková

Plnit si sny – New York

11.2.2019 v 7:30 | Karma: 22,52