Poslanec schvaluje cypoviny, občan je cyp!

Já vám nevím, opravdu si myslí poslanci, že jejich platy jsou natolik nízké, aby si opět odhlasovali náhrady jako nedaněný příjem? Jejich argument je, že náhrady mají zaměstnanci podle zákoníku nezdaněné. Ano, ale ne ve výši, kterou dostávají poslanci!

Co mě jako ostravačku celkem „pobavilo“ byl tento výrok "Největší ekonomickou cypovinou, kterou jsem kdy viděl, jsme si bohužel snížili platy čistého příjmu o 20 až 25 tisíc korun," stěžoval si ve Sněmovně Alfréd Michalík z ČSSD. (viz článek idnes.cz)

Pardon, za slovník ale jako cyp se musí cítit každý občan, který tohle čte. V Ostravě pro umocnění bychom ještě možná použili „cyp jak lampa“ a možná ještě hůř. Ale to je pro zbytek naší „země zaslíbené“ nepublikovatelené.

To, že si o sobě tito všemocní myslí, že jsou nadlidi nám dokazují dnes a denně. Žádná zodpovědnost za schválené zákonné paskvily a jiné cypoviny.

K tomu jistý plat a náhrady.

Vlastně musíme všichni pochopit, že pokud se někomu zdaní měsíčně náhrady v těchto výších, tak dře bídu s nouzí. Už ani na ten baráček si rychle nenašetří, natož na nějakou jachtičku.

Zde jen malý přehled:  

  • Měsíční paušály na reprezentaci ve výši 8 tisíc Kč
  • paušály na dopravu ve výši 20 až 31 tisíc Kč (podle vzdálenosti místa bydliště od Prahy)
  • prokázané výdaje na asistenta až do 13 tisíc Kč

Kromě toho jsou jim např. hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách.

Každému poslanci náleží zdarma ubytování v Praze, pokud zde nemá trvalé bydliště, a přiměřeně vybavená kancelář v jeho volebním kraji.

Předsedům výborů, poslaneckých klubů a delegací navíc náleží služební auto bez řidiče, předsedkyni i místopředsedům Poslanecké sněmovny služební auto s řidičem a také služební byt.

Poslanců je 200, předsedkyně a místopředsedové jsou celkem 3, výborů v PS je 18 a 5 stálých delegací. (viz psp.cz )

A jak to je s „obyčejným“ zaměstnancem tzn. daňovým poplatníkem např. ve státní sféře?

Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné podle § 176 odst. 1 zákoníku práce (státní sféra) ve výši:

  • 64 Kč až 76 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin
  • 96 Kč až 116 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin
  • 151 Kč až 181 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

A náhrada za ujetý km vlastním autem je stanovena (za opotřeben)í vyhláškou. Pro rok 2012 je to 3,70 Kč. V případě spotřeby pohoných hmot má zaměstnanec možnost prokázat skutečně zaplacenou cenu (předložením paragonu), nebo uplatnit průměrnou cenu, která je stanovena vyhláškou MPSV.



Mimochodem, ještě 10.6.2012 vicepremiérka Peake sdělila, že další úpravy poslaneckých náhrad nejsou na pořadu dne (viz článek zde Mediafax)

Tenkrát nebyly, dnes už opět jsou. A rozhodně to poslanci nebudou považovat za další cypovinu, tady jde přece o jejich blaho. Jak rychle asi tento návrh schválí?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Nikol Syrovátková | neděle 9.12.2012 14:32 | karma článku: 31,40 | přečteno: 1516x
  • Další články autora

Nikol Syrovátková

Plnit si sny – New York

11.2.2019 v 7:30 | Karma: 22,52