Kdo neplatí, ten je in

Státní organizace dluží, dodavatel dluží také a subdodavatel zkrachuje. Toto je běžný stav v případě, že spolupracujete na velkých zakázkách, za ještě větší peníze, ale jste tím, kdo opravdu práci vykonává a dostane pouze zlomek z ceny, o které se veřejně mluví.  

Při zprávě, že Město Praha dluží Metrostavu 1,5 miliardy Kč za stavbu tunelu Blanka, neřekla jsem si, dobře jim tak (i přes to že tunel Blanka je jeden velký TUNEL). Naopak, vzpomněla jsem si na spoustu malých firem které mají to „štěstí“ (uvozovky jsou namístě) že pracují právě pro tuto velkou firmu. Jistě, můžeme si říct, že je to jejich problém, ale není to tak černobílé jak by se mohlo zdát.

Dnes, kdy je práce téměř nedostatkové zboží a firmy se snaží přežít, pozastavená platba jakékoliv faktury za již vykonanou práci může být pro malou firmu likvidační. Ti, kteří mají dostatečné zajištění z "tučných“ let, mohou si dovolit chvíli pracovat zadarmo (termín chvíle je ovšem velice relativní pojem). Kolik takových firem skutečně je?

V konečném důsledku, v případě jednoho velkého neplatiče (ať je jeho důvod jakýkoliv) se nabalují dluhy na všechny strany. Od dodavatele materiálu počínaje a zdravotní pojišťovnou konče. Pokud firmy situaci ustojí a rovnou nevyhlásí krach i s nezaplacenými mzdami pracovníků, mohou se těšit na "hezké" vyúčtování penále od úřadů. DPH to začíná, zdravotní pojišťovnou pokračuje a správou soc. zabezpečení konče.  Co na tom, že neplatící počátek začala státní organizace, to totiž není vůbec důležité.

Můžeme to ale vzít z druhé strany. Město Praha tímto vlastně podporuje ekonomiku. Pokud firmy chtějí ustát svým závazků a už nemají na platby, tak si prostě půjčí. Půjčí si u banky překlenovací úvěr za úrok, kterým nepokryjí ani případné penále z nesplacených faktur (pokud by ovšem někdo penále u nás platil). A jedním z důležitých priorit vlády je přece rozhýbat ekonomiku. Takže ...

Znám několik velice dobrých řemeslníků, kteří už s firmami typu Metrostav prostě nespolupracují. Nechtějí mít 90 a více denní splatnost s tím, že jim zaplatí pouze 60% platby a zbývající až po ukončení celé stavby. O pozastávce na nedodělky apod. nemluvím, ta by měla být u stavebních prací samozřejmá.

Vláda chce údajně uzákonit splatnost faktur. Idea je to moc hezká, ale nač nový zákon, když nedodržovat smlouvy a platit s dlouhým zpožděním je prostě in?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Nikol Syrovátková | středa 30.1.2013 3:46 | karma článku: 19,72 | přečteno: 938x
  • Další články autora

Nikol Syrovátková

Plnit si sny – New York

11.2.2019 v 7:30 | Karma: 22,52