Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Syndrom osamění

Sedím a cítím se nějak sám, sám jako ten pověstný kůl v plotě i když jsem obklopen celou třicítkou kamarádů, se kterými jsme možná nedávno zachránili budoucnost lidstva.

To není z mé hlavy, to zaznělo z úst prezidenta Světové aliance krátce předtím, než nám  jedenatřiceti byly na hruď připnuty medaile, které nám budou připomínat neskutečné dobrodružství, které jsme společně prožili.

Andrého slova, kterými poděkoval za nás za všechny a která nabité Kongresové centrum odměnilo již takřka zapomenutými „standing ovation“, mi zněla poněkud cize, jakoby se mě snad ani nedotýkala. I Adrého pohledy, stejně jako Voloďovi, Paulovi, ale i dalších již mi nepřipadají tak přímé, tak otevřené, tak vstřícné.

 

Kde jsou ty časy ryzího kamarádství, toho přesvědčení, že jsme ten nejlepší a nejsoudržnější tým, jaký byl kdy sestaven. Kde jsou ty časy, kdy Voloďa musel objednat celému stolu panáky, když byl přistižen, jak se snaží nakukovat druhým do karet. Často to bylo i několikrát za večer. Až jsem měl občas pocit, že to dělá úmyslně, jen aby zakryl svoji genetickou náklonnost k vodce. Byly to krásné měsíce strávené společně na kosmodromu v přípravě na náš náročný úkol.

Co se změnilo? Co se stalo, že nenápadná vlnka pochybností rostla s každým, méně či více znatelným uhýbavým pohledem, aby ji vítr času nakonec rozfoukal do vlnobití faktu, že tu dnes sedím sám, sám v kruhu svých nejbližších přátel?

Kde nastal ten překvapivý zlom v jejich chování?  Ne, při našem prvním vylodění na ostrově a následném dramatickém loučení ještě bylo vše v pořádku. Vše tehdy proběhlo jak mělo a já věděl, že se mí přátelé zase vrátí. To až při jejich další návštěvě ostrova, kdy se nepodařilo dodržet tolikrát cvičený scénář a Chrise naše improvizace málem stála život, jsem začal cítit, že není něco v pořádku. Proč?

 

Program v Kongresovém centru se pomalu blíží ke konci, velká oslava vítězství člověka nad syndromem osamění je završena. Lidstvo potřebovalo celé čtvrtstoletí, než našlo způsob, jak předcházet této nemoci projevující se širokou škálou těžkých duševních poruch, které se začaly objevovat nejprve u kosmonautů, později i podmořských badatelů a nakonec u workholiků třetího stupně.

V našem případě  Rada Světové aliance neváhala učinit  výjimku ze zákona a povolila nás vyslat proti času, abychom zpět přinesli nezaměnitelné poznatky z vlivu dlouhodobé samoty na člověka.

Byl to odvážný experiment, cesta do minulosti má vždy svá rizika. Byl to však jediný možný způsob, jak získat jedinečné informace, jak získat dosud chybějící článek, který měl uzavřít řetězec dlouholetého výzkumu. Díky nám, kteří jsme se vrátili časem a přijali roli kanibalských divochů, se to podařilo.

Navždy pryč jsou dlouhodobou samotou vyvolané halucinace,  bizardní iluze, nepochopitelné projevy nestandardního chování či prudké změny nálady. Nebezpečné a zákeřné zejména proto, že se  objeví náhle, bez signálních příznaků a v plné síle, dříve nebo později, vždy až po opětovném návratu člověka mezi lidi.

 

S prvními tóny hymny Světové aliance vstávám společně s celým Kongresovým centrem a cítím se hrdý na to, že i já sám jsem svým způsobem přispěl k tomuto vítězství. Už jen trapně povinné podávání rukou, plácání po zádech a znova také ty chladné pohledy očí bez jiskry. Pryč odtud. Pryč z tohoto lidského panoptika. Vycházím na ulici, odepínám medaili a strkám si ji do kapsy saka. Konečně zelená. Přecházím.

„Pátku, Pátku, počkej!“ volá na mě známý hlas. Otáčím se a vidím Robinsona jak za mnou běží přes ulici, červená nečervená. V ruce oštěp, na zádech nůši.

 

Autor: Jindra Svojan | sobota 25.7.2015 13:18 | karma článku: 11,36 | přečteno: 968x
  • Další články autora

Jindra Svojan

Chudáci děti

Původně jsem psal článek pro http://www.basketbal-klatovy.cz. Okolnosti, o kterých je zmínka v závěru, mě přesvědčily o tom, že si článek zaslouží své místo na mém blogu.

25.3.2021 v 11:57 | Karma: 8,07 | Přečteno: 256x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Máme svobodu.

Potřetí v tomto roce byly sportující děti vyhnáni z hal a tělocvičen. Třetímu zavření škol zabránily jen vyhlášené vánoční prázdniny. Vláda má plná ústa nežádoucí vysoké mobility lidí ale MHD je přeplněná a bez jakýchkoli opatření

18.12.2020 v 13:20 | Karma: 18,07 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Jindra Svojan

Vraťte dětem sport!

Lékařská komise ČOV a drtivá většina pediatrů varují před tvorbou generace „covidových dětí“. Souboj zastánců „zpřísňování“ a „uvolňování“ graduje. Tisíce úředníků na ministerstvech plodí „úderné nesmysly“ Ztratil se zdravý rozum?

30.11.2020 v 15:52 | Karma: 15,53 | Přečteno: 329x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Jak je libo. Hitler v lednu a také v prosinci. Heydrich v únoru ...

Nestačily hrnečky, teď už zdaleka ne "naše", ale nevím čí vojsko, vyrukovalo s trhacím kalendářem. Opravdu skvost.

28.5.2020 v 20:07 | Karma: 22,38 | Přečteno: 498x | Diskuse| Politika

Jindra Svojan

Trenére, musíte …!

Toto je čtení pro trenéry. Pochopí, že „v tom” nejsou sami. Také pro ty, kteří si trenérskou práci malují v růžových barvách „naprosté a oddané součinnosti po linii rodiče – sportující dítě – trenér“.

6.12.2018 v 11:04 | Karma: 21,04 | Přečteno: 500x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Poslanci pokračují v interpelacích. Budou řešit také podporu investic a žhářský útok

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  9:12

Přímý přenos Poslance ve čtvrtek pokračují v dalších interpelacích, během kterých mohou klást otázky členům...

Lipavský s kolegy vyzval k rychlému omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu

13. června 2024  9:09

Lipavský a dalších sedm ministrů zahraničí z EU vyzvalo v dopise šéfa unijní diplomacie k rychlému...

Při důlním neštěstí v Mexiku uvázlo v zemi 63 horníků. Našli je po 18 letech

13. června 2024  7:29

Mexické úřady ve středu informovaly, že se podařilo najít pozůstatky některých ze 63 horníků, kteří...

O víkendu se výrazně oteplí, přijdou ale srážky. Příští týden čekejme tropy

13. června 2024  7:11

Chladnější vzduch proudící od severozápadu ovlivňuje ranní teploty, které mohou místy klesnout i...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1760x
Jsem z největšího moravského města v Čechách. Kdysi jsem vystudoval VŠ v Liberci a v textilní branži se pohyboval i na vysokých manažerských postech, kromě ČR také například v Alžírsku a Číně. Po roce 2000 jsem se věnoval krizovému manažerství. Na stará kolena jsem vystudoval Trenérskou školu FTVS Univerzity Karlovy a mohu se tedy v posledních letech, s ohledem na finanční nezávislost, věnovat profesionální trenérské a manažerské práci v basketbalu, mé životní lásce.