Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je libo. Hitler v lednu a také v prosinci. Heydrich v únoru ...

Nestačily hrnečky, teď už zdaleka ne "naše", ale nevím čí vojsko, vyrukovalo s trhacím kalendářem. Opravdu skvost.

Když mi můj otec, tehdy 9letý, popisoval jak 1.října 1938 přišli do „české čtvrti“ v jeho rodných Svitavách němečtí vojáci a přikázali jeho rodičům, aby si do hodiny zabalili osobní věci a opustili své domovy, kde kromě toho, co se jim podařilo naložit na dvoukolák, museli vše ostatní zanechat, bylo mi o něco méně než tenkrát jemu. Nikdy, když jsme si hráli jako kluci  „na vojáky“ nechtěl být nikdo Němec a vždy jsme museli losovat. Proto, a nejen proto, prostě s mnohým, co je dnes motivováno buď obyčejnou lidskou hloupostí a snahou se zviditelnit i za cenu opovržení drtivé většiny lidí, nebo honěním politických bodů, které se mohou třeba hodit v nějakých budoucích volbách kamkoliv či pseudohrdinstvím psa, který statečně štěká na kolemjdoucí  díky tomu, že je za vysokým plotem, se jaksi nemohu srovnat.

Jsem ve věku lidí, pro které, jak jsem se dnes dočetl, již není ve Švédsku  místo v nemocnicích a kterým by někteří naši politici chtěli odebrat řidičské průkazy a také volební právo. Trápí mě hlavně ten řidičák, protože 3krát týdně trénuji  3 basketbalové týmy kluků mezi 9 až 12 roky a od října do května je také o víkendech vozím autem na zápasy. A to volební právo?  Zde zastávám názor, že pokud by volby něco zásadního rozhodovaly, tak už by je dávno zrušili.

Mám ale i čas přemýšlet o té dnešní neskutečné a absurdní lidské komedii a proto se, v posledních měsících poměrně často, v duchu sám sebe ptám, co by na to, co se dnes v naší rádoby svobodné a  demokratické zemi děje, řekli ti, kteří právě za tu svobodu a demokracii položili své životy. Jak by asi reagovali vojáci Svobodovy armády bojující proti německým vojskům na východní frontě, českoslovenští stíhači a československé posádky bombardérů bojující na západní frontě? A co teprve čeští studenti popravení po uzavření českých vysokých škol po atentátu na německého nacistického říšského protektora?  A další stovky, ne-li tísíce českých příslušníků domácího odboje a všichni ti mrtví z Lidic, Ležáků, ale i z Javoříčka a dalších obcí vyhlazených německými fašisty. Jak by přijali fakt, že se armádě bojující několik let společně s armádou německou a pak, doslova na pouhých několik hodin, když už je vše rozhodnuto, se rychle překabátí na stranu vítězů,  v české Praze odhaluje pamětní deska?  Jak by reagovali na skutečnost, že dnes kdejaký 30letý historik popisuje události a dobu, kterou „oni žili a prožívali“, v rozporu s jejich vlastní zkušeností?

Jak jsem naznačil výše, čas mi nedovoluje se více věnovat blogu. Muset se rozhodnout se mezi dvěma zájmy bylo těžké. Nakonec jednoznačně převážil ten basketbal, ti kluci jsou pro mě důležitější než někteří zde diskutující, kteří zaujímají k blogům postoj ne podle jejich obsahu, ale podle jejich autora. A nejsou schopni vidět svoji malost, když bílou zeď vydávají za černou, protože bílou ji označil někdo, kdo má „na věci“ kolem nás odlišný názor než oni.  K tomu, abych dnes sedl a napsal tyto řádky mě přiměla informace, která mě  doslova zvedla ze židle. Opravdu bych  chtěl vědět, jak by zareagovali všichni ti, o kterých píši výše na toto ( zde ). A jak by se dívali na ty, kteří si to za čtyři stovky koupí?  Jestli toto má být demokracie, pak by se všichni ti, kteří tvrdí, že ano, měli naučit řecky.

Někdo asi dostal rozum a odkaz na nacistický kalendář z dílny jednoho našeho vojenského nakladatelství s vyobrazením hlavních válečných nacistických zločinců již nelze otevřít.

 

 

 

Autor: Jindra Svojan | čtvrtek 28.5.2020 20:07 | karma článku: 22,38 | přečteno: 498x
  • Další články autora

Jindra Svojan

Chudáci děti

Původně jsem psal článek pro http://www.basketbal-klatovy.cz. Okolnosti, o kterých je zmínka v závěru, mě přesvědčily o tom, že si článek zaslouží své místo na mém blogu.

25.3.2021 v 11:57 | Karma: 8,07 | Přečteno: 256x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Máme svobodu.

Potřetí v tomto roce byly sportující děti vyhnáni z hal a tělocvičen. Třetímu zavření škol zabránily jen vyhlášené vánoční prázdniny. Vláda má plná ústa nežádoucí vysoké mobility lidí ale MHD je přeplněná a bez jakýchkoli opatření

18.12.2020 v 13:20 | Karma: 18,07 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Jindra Svojan

Vraťte dětem sport!

Lékařská komise ČOV a drtivá většina pediatrů varují před tvorbou generace „covidových dětí“. Souboj zastánců „zpřísňování“ a „uvolňování“ graduje. Tisíce úředníků na ministerstvech plodí „úderné nesmysly“ Ztratil se zdravý rozum?

30.11.2020 v 15:52 | Karma: 15,53 | Přečteno: 329x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Trenére, musíte …!

Toto je čtení pro trenéry. Pochopí, že „v tom” nejsou sami. Také pro ty, kteří si trenérskou práci malují v růžových barvách „naprosté a oddané součinnosti po linii rodiče – sportující dítě – trenér“.

6.12.2018 v 11:04 | Karma: 21,04 | Přečteno: 500x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Rentiér Bohuslav Sobotka aneb 12 let v první linii

„Na sjezd nejedu. Za ČSSD jsem bojoval dlouhých 28 let, z toho 12 let v první linii. Teď už je tento úkol především na nové politické generaci,“ odůvodnil Sobotka svou neúčast v Hradci.Králové.

22.2.2018 v 9:07 | Karma: 38,43 | Přečteno: 1820x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Pokuta 200 milionů eur plus penále. EU trestá Maďarsko za migrační politiku

13. června 2024  10:12

Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) a penále ve výši...

V SOCDEM to vře, Hamáček odchází. Stranu už nepoznávám, říká

13. června 2024  10:01

Po Miloši Zemanovi a Jiřím Paroubkovi odešel ze sociální demokracie další její bývalý předseda. Po...

Byly tu krysy a smrad, říká vrátná. Policie vyklízí kemp u Úřadu vlády

13. června 2024  9:56

Policisté ve čtvrtek ráno z důvodů opravy barokní zdi u Úřadu vlády začali vyklízet „petiční...

VIDEO: Italští poslanci se porvali kvůli vlajce, napadeného museli vyvést

13. června 2024  9:50

V italském parlamentu se ve středu strhla bitka. Desítky zákonodárců a parlamentních zřízenců se do...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1760x
Jsem z největšího moravského města v Čechách. Kdysi jsem vystudoval VŠ v Liberci a v textilní branži se pohyboval i na vysokých manažerských postech, kromě ČR také například v Alžírsku a Číně. Po roce 2000 jsem se věnoval krizovému manažerství. Na stará kolena jsem vystudoval Trenérskou školu FTVS Univerzity Karlovy a mohu se tedy v posledních letech, s ohledem na finanční nezávislost, věnovat profesionální trenérské a manažerské práci v basketbalu, mé životní lásce.