Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dávám Uhrinovi měsíc, maximálně dva

Dostal jsem v poslední době několik mailů, dokonce i od zde dobře známých blogerů, pro které jsou demokracie a svoboda  slova  tím, za co jsou i ochotni zemřít. Prý si mám ujasnit, kde vlastně stojím a za jakou pravdu vlastně bojuji.  Prý si mám „najít ten správný směr a mávat, mávat, mávat“. Prostě vadí, že mávám, kam se mi zrovna zachce, někdy vlevo, někdy vpravo, někdy jen tak, tedy podle toho, co doba zrovna přinese.

A většina z nich, použiji opět mnou často používanou frázi „napříč blogerským politickým spektrem“, mi radí, abych psal jen o sportu a nebo vůbec.  A tak dnes tedy, pro potěchu svých kolegů (kolegyně se k mé lítosti neozvaly) se „vracím k pramenům“  a  přináším sportovně-hospodský report.

„Dávám Uhrinovi měsíc, maximálně dva“ pronesl  po skončení bezgólového utkání  Gambrinus ligy Plzeň  - Uherské Hradiště na celou hospodu Franta, toho času fanoušek plzeňské Viktorky.  Jeho slova dala tečku sportovnímu přenosu, jehož komentátor i přizvaný expert nenechali na našem letošním zástupci v Champions league a aktuálně druhém týmu ligy nitku suchou.  Tak jako se ještě nedávno  rozplývali nad plzeňským fotbalem evropských parametrů a slintali nad finesami nestárnoucího Pavla Horváta, div ne nejlepšího hráče kontinentu, tak nyní se stejnou vervou nemohli Viktorce přijít na jméno  a orgasmickému vyvrcholení  potvrzení  jejich slov snad chyběl  jen ten gól od spalovače šancí Diviše.

Ale Frantu nebere u nás v hospodě nikdo moc vážně. Není totiž „náš“. Přistěhoval se před nějakými  6 roky  a když po týdnu zjistil „poměr  fanouškovských  sil“ , byl z něj hned  Slávista jak vyšitý, tedy v tomto případě spíše sešívaný.  V naší hospodě totiž měli a dosud mají Slávisté početní převahu asi jako Rusi na Krymu.  Strašná muka pro Láďu, Karla a mou maličkost, jediné tři Sparťany v záplavě těch, kteří ač už většinou důchodci, zažili pouze 3krát radostné křepčení při zisku titulu. Franta ale, možná inspirován politickými převlékači kabátů, se po dvou letech stal na rok  Sparťan, následně Plzeňák, pak  Liberečák  a  pak znovu Plzeňák a teď od neděle, když prý fandí v hokeji Spartě,  to prý chce „unifikaci“, aby v tom neměl zmatek. Ale může mu to člověk vyčítat, když už i  sportovní komentátoři dali Plzni vale a dokonce si dovolili národu sdělit, že ten Limberský  je všeobecně známý svými teatrálními pády v pokutovém území.

Přiznám se, že mě, Sparťanovi,  je  srdečně jednou,  zda  trenér Uhrin vydrží měsíc, čtvrt roku nebo pět sezón.  To je otázka plzeňského klubu.  Z vlastní trenérské praxe  ale vím,   jaké to je „když ptáčka lapají“ a také „jak ptáčkovi spílají“, když je potřeba najít viníka špatných výsledků.  A není nic snazšího, v českých zemích snad ani jiné řešení neznáme, než vyměnit trenéra.  Bohemka i Slávia již to mají za sebou, přišli noví,  mávli   kouzelným  proutkem  a  stali se hrdiny. Otázka je, na jak dlouho.  Vždy si při těchto trenérských  rošádách  vzpomenu  na  jeden vtip, podle  pointy  kterého jsem se často i řídil v období, kdy jsem pracoval jako krizový manažer. Podělím se  proto  o  něj  na  závěr  s vámi: „Když nejdou v bordelu kšefty, tak nepomůže, že se vyhodí bordelmamá ani, že se přemístí v ložnicích postele. Je potřeba vyměnit ……“.   Koho  si snad každý domyslí, vulgarismy nejsou mým šálkem kávy.

A i když jsem Sparťan, budu věřit v to, že pointa tohoto vtipu osloví i plzeňské fotbalové bossy, budou trpěliví  a dají mladému trenérovi  šanci ukázat, co v něm je a to včetně potřebné restrukturalizace kádru.  A teď si říkám, že by jsme si to měli uvědomit všichni, my Sparťané, stejně jako Slávisti, Dukláci, Liberečáci, Plzeňáci až po třeba fandy Dolní Horní.  Dejme i těm nahoře potřebný čas. Ale když  „ nepůjdou kšefty“ ….

Autor: Jindra Svojan | pondělí 17.3.2014 15:28 | karma článku: 18,44 | přečteno: 1536x
  • Další články autora

Jindra Svojan

Chudáci děti

Původně jsem psal článek pro http://www.basketbal-klatovy.cz. Okolnosti, o kterých je zmínka v závěru, mě přesvědčily o tom, že si článek zaslouží své místo na mém blogu.

25.3.2021 v 11:57 | Karma: 8,07 | Přečteno: 256x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Máme svobodu.

Potřetí v tomto roce byly sportující děti vyhnáni z hal a tělocvičen. Třetímu zavření škol zabránily jen vyhlášené vánoční prázdniny. Vláda má plná ústa nežádoucí vysoké mobility lidí ale MHD je přeplněná a bez jakýchkoli opatření

18.12.2020 v 13:20 | Karma: 18,07 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Jindra Svojan

Vraťte dětem sport!

Lékařská komise ČOV a drtivá většina pediatrů varují před tvorbou generace „covidových dětí“. Souboj zastánců „zpřísňování“ a „uvolňování“ graduje. Tisíce úředníků na ministerstvech plodí „úderné nesmysly“ Ztratil se zdravý rozum?

30.11.2020 v 15:52 | Karma: 15,53 | Přečteno: 329x | Diskuse| Sport

Jindra Svojan

Jak je libo. Hitler v lednu a také v prosinci. Heydrich v únoru ...

Nestačily hrnečky, teď už zdaleka ne "naše", ale nevím čí vojsko, vyrukovalo s trhacím kalendářem. Opravdu skvost.

28.5.2020 v 20:07 | Karma: 22,38 | Přečteno: 498x | Diskuse| Politika

Jindra Svojan

Trenére, musíte …!

Toto je čtení pro trenéry. Pochopí, že „v tom” nejsou sami. Také pro ty, kteří si trenérskou práci malují v růžových barvách „naprosté a oddané součinnosti po linii rodiče – sportující dítě – trenér“.

6.12.2018 v 11:04 | Karma: 21,04 | Přečteno: 500x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Muž na Slovensku ubodal svou těhotnou expřítelkyni, pak skočil pod vlak

18. června 2024  18:15

Slovenská policie vyšetřuje brutální vraždu ve městě Sládkovičovo východně od Bratislavy....

Dron odhalil horor na bojišti. Rusové uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

18. června 2024  18:04

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky z dekapitace zajatého...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

V dánské farmaceutické firmě Novo Nordisk znovu hoří, svědci mluví o výbuchu

18. června 2024  17:08

V kancelářích dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk podruhé v krátké době hoří. Informuje o tom...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1760x
Jsem z největšího moravského města v Čechách. Kdysi jsem vystudoval VŠ v Liberci a v textilní branži se pohyboval i na vysokých manažerských postech, kromě ČR také například v Alžírsku a Číně. Po roce 2000 jsem se věnoval krizovému manažerství. Na stará kolena jsem vystudoval Trenérskou školu FTVS Univerzity Karlovy a mohu se tedy v posledních letech, s ohledem na finanční nezávislost, věnovat profesionální trenérské a manažerské práci v basketbalu, mé životní lásce.