Blanka zve na hezkou chvilku s: Wabi Daňkem

Všichni jsme se smutkem před rokem zkoušeli strávit informaci, že Wabi už není. Je to, jakoby se odlomil velký kus trampské legendy, nenávratně zmizel – a my už ho nikdy nenajdeme.
S Milošem Dvořáčkem... - dle licence Creative Commons 4.0 International – Wabi Daněk na festivalu Toulavej, Holešov 16.8.2014, autor Palickap.

Byl ročník 1947 a teď v lednu by se dožil 72 let. Jmenoval se vlastně Stanislav Jan. Wabi si začal říkat na znamení obdivu k meziválečné písničkářské legendě Wabi Ryvolovi. Jeho cesta na výsluní české písničkářské scény byla zajímavá, zde si můžete přečíst podrobnosti.

Ročník 47– je píseň, kterou nostalgicky vzpomíná na romantiku té doby. A není to jen o začátcích. Poezie tuláka na cestách je ve většině jeho tvorby. Pár písní bych ráda připomněla.

Fáro!

 

Tak např. Dívce v mercedesu – „ … vždyť svět byl jenom náš…když hledali jsme spolu vrátka, jimiž pátky jdou do nedělí.“. Okouzluje mládím chtivým mít všechno a hned, a nostalgií po vůni letní louky u patníků při cestě.

Slečně v mercedesu...

 

Rosa na kolejích– pilíř jeho tvorby ze stejnojmenného alba z r. 1984 – doslova zlidověla. Zpívám si jí nahlas pokaždé, když ji slyším. A dodnes se mi neobehrála.

Outsider walz – jak se v té písni všichni nacházíme, sotva přehoupneme padesátku.

Nakládka uhlí na šífy (Hudsonské tak tehdy mohly vypadat). Dobová gravírovaná dřevěná deska, autor Hugh Manatee na English Wikipedia.
Ty dnešní...

Hudsonský šífy – známe je všichni jako evergreen zpívaný desítky let u táboráků, jen tak s kytarou. Tahle nahrávka je z poslední doby z alba Wabi a Ďáblovo stádo. Zde je více transkripcí starých písniček z trochu jiného pohledu, mnohem realističtějšího. Až koncem téhle písně jsem si naplno uvědomila, jak slyším stále víc a zrychleně dunění hřídele (na Kladně uměli vykovat až devětkrát zalomenou), která poháněla podobné lodě, jaké kdysi dávno pomáhaly dobývat „Wild West“.

Nevadí – příběh tak otřepaný, častý a smutný nadějemi. Právě proto.

Brzo tu budou Vánoce a Papírové řetězy  jsou stále aktuální. Bohužel. Řešíme je různě. Dokonce se snaží i stát a pořádá různé akce typu Ježíškova vnoučata. Jediné, o co oni stojí je NÁŠ ČAS.

Skladba, dalo by se říct ekologická – taky bohužel trvá dál – Stromy.

Fram - (Polarskuta Fram i 1909.jpg – Wikimedia Commons) – původní verze fotografie není oříznutá a je uložena v Národní knihovně Norska.

Následující píseň dýchá dálkami, dobrodružnou plavbou do nehostinných severních moří, driftováním k severnímu pólu na lodi jménem Fram. Polárník Nansen by mohl vyprávět. Tady jsem zvolila nahrávku se skvělým kytarovým doprovodem Miloše Dvořáčka. Nevím, kdo z obou je lepší.

Teď jeden neodolatelný „ostravski bonbónek“ – Franta má péra -  kdo zná originál inspirovaný básní José Mártího (Quantanamera), vychutná si to dvojnásob.

Také má jednu krásnou o Botách – občas je třeba "vykročit do nový éry a …dobývat svět.“. Jeho práce s češtinou a verše tak samozřejmě plynoucí, je radost poslouchat. Třeba v Pořekadlech.

Poslouchejte, jak také může znít Víkend.

Pranice, to je sonda do emocí.  Jako sochy v Kuksu – Ctnosti versus Neřesti.

Tenhle americký tradicionál jsme byli zvyklí poslouchat s Karlem Zichem. Už s ním to byla krása. S Radůzou a Wabim mi běhá mráz po zádech. – Laredo.

 

Old tramp - olej na dřevě 17,5 x13 cm, autor Ladislav Medňanský, 80. léta 19.stol.

Čím víc stárnul, tím byl lepší. V písni Já jim jen závidím to člověk vidí před očima. Hlavně na konci kariéry se nebál zkoušet jiné styly, kapely i hosty. Tak odvážně, jak se často neodhodlají ani mnohem mladší.  Až hororově zní Ryvolova píseň Mrtvej vlak v podání Wabiho s Ďáblovým stádem v úplně extrovním aranžmá. Riskoval dost, ale on si to mohl dovolit.

Listopad

Nakonec ze svého prvního alba poslyšte mou nejoblíbenější - Píseň, co mě učil listopad. Skoro jako by věděl nějakým záhadným způsobem dávno předem, jak osudový pro něj bude právě listopad.

Pod nahrávkou napsal kdosi rozhořčeně: „Neboj, zůstáváš s námi dál. Sakra, nevidím na písmena. Proč hergot takovito Lidi nezůstávají do sta??“. – Hallelujah.

Na kolejích rosa uschla...

Obrázky v článku lze kliknutím zvětšit – informace, pokud není pod snímkem uvedeno jinak, získány z volně přístupných, veřejných zdrojů (CC0 Creative commons) na internetu (viz URL adresy v odkazech).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Šumová | pondělí 10.12.2018 7:30 | karma článku: 15,24 | přečteno: 332x