Takový náš český Don Quijote ?
Byl nevlídný večer 14. března 1939. Nováčci v Czajankových kasárnách ve slezském Místku se právě učili polštině, když strážní ohlásili průjezd několika motorek. Vypadalo to na projíždějící četnictvo, teprve později se zjistilo, že do kasáren pronikají němečtí vojáci. To už vystupovali uniformovaní Němci i z osobních a nákladních vozů. Jeden z přítomných důstojníků, Karel Pavlík, vydal rozkaz k obraně, ačkoli v kasárnách byli přítomni v drtivé většině právě nastoupivší nováčci a zbraní a střeliva měli k dispozici zoufale málo. Přestřelka trvala asi hodinu, sám Karel Pavlík se "ujal" kulometu. Neustále bojující povzbuzoval a působil na ně svým osobním příkladem.
Pak obráncům kasáren došly náboje. Němci byli podstatně lépe vyzbrojeni, navíc měli k dispozici silný světlomet, který jim situaci usnadňoval. Přišel rozkaz velitele, aby se obránci kasáren vzdali. Vyšli na kasárenské nádvoří s bílým praporem, byli vyvedeni k pomníku padlých, kde byli nuceni několik hodin stát, zatímco Němci drancovali kasárny. Potom obránce Czajankových kasáren nahnali do jedné z ubikací, kde vyčkali následujícího rána, osvětleni světlem ze světlometu. To už byl patnáctý březen, den kapitulace celé naší armády.
Jaká byla bilance celé této zvláštní bitvy? Na straně chabě vyzbrojených čerstvých nováčků byli dva lehce zranění, zatímco na straně vetřelců bylo téměř dvacet mrtvých a dalších několik těžce zraněných. Zůstává dodnes záhadou, proč se Němci později snažili celý incident ututlat a obráncům kasáren se nijak nemstili.
Jaký byl další osud iniciátora celé akce, kapitána Karla Pavlíka? S okupací Československa německými vojáky se odmítal smířit. Po rozpuštění československé armády nastoupil jako úředník. Vrátil se do rodných středních Čech a posléze do Prahy, kde se aktivně účastnil odboje. Místa svého pobytu střídal z důvodu svého utajení. Svou roli patrně sehrál i při atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. To se mu po čase stalo osudným. Byl zatčen gestapem, převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl 26. ledna 1943 popraven ranou do týla. Pohřben byl ve společném hrobě.
Po válce se na kapitána Pavlíka i na události kolem něj téměř zapomnělo. Později byl na motivy této ojedinělé události natočen film Neporažení, který byl sice poplatný době, v níž vznikl, ale snažil se na ni alespoň v rámci daných možností upozornit. V říjnu 1999 byl kapitán Karel Pavlík tehdejším prezidentem republiky vyznamenán medailí za hrdinství in memoriam. Symbolický hrob K. Pavlíka bychom našli v Kostelci nad Černými Lesy. V Hradových Střimelicích, malebné vesničce, kde se Karel Pavlík v roce 1900 narodil, nenajdeme žádnou pamětní desku, na pomníku padlých v obou světových válkách bychom jeho jméno hledali také marně. Ani v obecní kronice bychom jeho jméno mezi padlými nenašli. Snad se to zveřejněním tohoto článku změní a střimeličtí sousedé budou na svého slavného rodáka právem hrdí.
Martina Studzinská
Máj - lásky čas?
"Byl pozdní večer, první máj. Večerní máj - byl lásky čas." Tak praví básník. My starší máme s prvním májem spojené prvomájové průvody. O nich jsem psala před rokem. Jaká je ale původní májová tradice?
Martina Studzinská
Malé i velké čarodějnice, ke startu připravit!
Zítra vzplanou na mnoha místech ohromné vatry. Budou se pálit čarodějnice. Co o této tradici víme a co se můžeme domnívat? Jaké je poselství téhle zvláštní noci?
Martina Studzinská
Jak dlouho by se tady válel?
Neznalost zákonů neomlouvá. A to ani těch přírodních. Pokud věci necháme být tam, kde jsou, možná se nám vzniklá zátiší nebudou ani za mák líbit.
Martina Studzinská
Toaletní papír, životní filosofie a všechno to kolem
Napadlo vás někdy zamyslet se nad takovou běžnou věcí denní potřeby, jakou je obyčejný toaletní papír? Aneb co také musí řešit pedagog na Den učitelů.
Martina Studzinská
Když se zblázní hodiny
Už jste si toho taky všimli? Hodiny jsou symbolem naší volby, našeho směřování v čase nám vyměřeném. Mám dojem, že to platí hlavně pro ty klasické, s ručičkami. Jakmile se pokazí, měli bychom se nad sebou zamyslet.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky
U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...
Žena v Hostinném zřejmě zemřela kvůli nemoci, dívka z dehydratace
Dva mrtví, které nalezli v pátek v bytě v Hostinném na Trutnovsku, podle výsledků pitvy nejspíš...
Domov pro lidi s demencí vázal klienty k postelím, zamykal je v pokojích
Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na...
Írán zvažuje přesun hlavního města. V přehlceném Teheránu se nedá žít
Premium Po Myanmaru nebo Indonésii by se nového hlavního města mohl dočkat i Írán. Nový prezident Masúd...
Průvodci dostali podmínky za smrt dvou turistek na ferratách, jeden přiznal vinu
Okresní soud v Českých Budějovicích vynesl rozsudky v případu úmrtí dvou žen, které zahynuly na...
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
- Počet článků 188
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 579x