Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaspekulujme si. Babiš strůjcem atentátu na Prymulu

Čtenářská obec všeho ražení má teď mediální stravu bohatší než monitoring tisku pro královnu Eližbětu Druhou. V hlavní roli Andrej Babiš, Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek, vulgo "Efko".  

V tomto státě snad není nikdo, kdo by nepřetřásal potlach dosavadního ministra covidového nezdraví v putyce na Vyšehradě s ředitelem jisté nemocnice Havrlantem a Jaroslavem Faltýnkem, pravé i levé ruky premiéra Babiše. Paparazzi zmáčkl spoušť a ta ve chvíli nastala i v celé politice. Prymula přibitý na pranýř, Faltýnek se kaje, premiér Babiš Primulu odvolává a štandopéde s tím k prezidentovi. Ten si zase trochu s návrhem na Primulovu rezignaci dává na čas, prodleva přeje různým úvahám. Někdy i pološíleným, ale jednou z možností být může. 

Začněme a skončeme tou největší spekulací. Nejdříve fakta. Roman Prymula je plukovník v záloze, má zažité armádní manýry a odmluvy velitelsky nestrpí. Může být, každý máme nějakou povahu. Po té Vojtěchově s blazeovaným úsměvem a pokorou ke všemu, co má větší frčku než on, Prymula přinesl aspoň malé osvěžení. Co řekl, to mu Babiš nerozporoval, i když menší pokusy tu zpočátku byly. Plukovník se zachmuřil a dal najevo, že Vojtěchem nebude. Taky že nebyl a není.

A jsme u jádra spekulace. I ten největší naiva si dovede spočítat, že vše špatné jednou skončí. Je to koloběh života, i toho politického. Prognózy hovoří, že s covidem se vypořádáme někdy do poloviny příštího roku. Aspoň do té míry, že vyšehradská putyka i jiné hospody zase budou mít hosty. A budou v nich připíjet na zdraví tomu, kdo armády hygieniků, zdravotníků z toho covidového válčiště vyvedl. Andrej Babiš mít v ruce vítěznou fangli už nemůže. A do podzimních parlamentních voleb zbyde jen pár měsíců. Takže je třeba jednat tak, ať je to teď jakkoliv postavené na hlavu.

Taky že je a scénář malého puče na vzrůstem malého Prymulu připraví "Efko", anžto se sakra v tomhle oboru vyzná. Ví o tom něco firma Kapsch a další instituce, do kterých Jaroslav Faltýnek vstoupil. Naposledy do obří brněnské kauzy Stoka. Čili vytáhneme Prymulu hezky někam před objektiv a paparazzi s potřebným časovým předstihem si už bude muset poradit. Zrovna tak jako šéfredaktor média, do kterého se Prymulův prúšvih šoupne. Faltýnkovi mohou být důsledky šumák, už nekandiduje na post prvního místopředsedy a poslanecký klub Ano je ve skutečnosti parta zaměstnanců i Jaroslava Faltýnka. Protože je řídí tak, jak nejvyšší šéf zrovna potřebuje.

Stačí si všimnout, že mediální tanec se soustředil už jen na profesora Prymulu. "Efko" má klidnou neděli, nikdy vlastně žádná zmínka, co by stála za řeč. Ta se teď točí kolem prezidenta Zemana, Prymuly a Babiše. Prymula je figurkou na šachovnici, na tahu je prezident Zeman. A přemýšlí, zda tak opravdu učinit nebo ne, protože  "sestřelit" jeho kmána s návrhem na Řád Bílého lva, to je pak velká chuť dát si velkého panáka becherovky. Co mi to Babiš provedl? V této době mocenská hra, aby se po covidu opěvovaný Prymula nestal premiérem? Šanci by měl stopro, už jen kvůli tomu metálu. A vysokým funkcím by se pan plukovník nebránil, nedělal to doteď. Jak z toho ven? Jen tak, jak si to dovedu spočítat. 

Byť se zdá, že je Andrej Babiš zase časovou loutkou pána v Lánech, může to být zcela obráceně. Nálada veřejnosti je hodně vzrušená a ne v kladných intencích na dosavadního ministra zdravotnictví. Byť má v Lánech velké zastání. Pro hradního pána v případě obvyklého vzdoru to může mít i následky - opozice může v případě průtahů vyvolat hlasování o důvěře a způsobilosti výkonu funkce nejvyšší ústavního maníka. A stát se po tom všem může už všechno. Kladné body budou chtít u veřejnosti komunisté i sociální demokraté. Koaliční vládní parta se de facto rozpadá. Sněmovní hlasování by byla pro partu v Lánech přímo pohroma. To by ruku zvedal i Babiš. S těmi rezignacemi se přece prezident nazlobil až dost.

Naše historie prezidentství nic takového nepamatuje. A Miloš Zeman dobře ví, že místo kýženého pomníku kanálu Labe- Odra a další vodní toky by v kanálu skončil. V tom politickém i historickém. Andrej Babiš nad pánem v Lánech, zdá se, poprvé vyhrál. Nerad bych, aby to vyhrála i tato spekulace. Nestraním nikomu v obsahu textu, a je-li pravda ta, která teď v negativních názorech veřejnosti na adresu profesora Prymuly převažuje, dobře mu tak. Klidně mě teď trhejte na kusy.

Autor: Petr Štrompf | neděle 25.10.2020 13:02 | karma článku: 21,98 | přečteno: 1126x
  • Další články autora

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma: 19,44 | Přečteno: 560x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Neutrální Rus na olympiádě? Stejná marnost, jako chtít utopit rybu

Na olympiádu v Paříži nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy. Kdo to ale skutečně zajistí?

26.12.2023 v 9:58 | Karma: 39,47 | Přečteno: 3582x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Putin musí zůstat u moci. Jinak Západ nevyhraje

Svět je po osmdesáti letech opět na rozcestí. Diktátoři cítí příležitost, jak utvořit nový světový řád podle jejich představ. Žádná svoboda, ani práva. Demokracie kopnutá do rozkroku teď musí přejít do útoku.

25.10.2023 v 18:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 512x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Buď debil, chovej se jak debil a budeš slavný debil

Svět médií se přetavil na pseudozábavu všeho druhu. Hlavně ta internetová nemají zábrany. Že je nová doba s novou generací? Ano, je. Bohudík i bohužel.

14.10.2023 v 15:10 | Karma: 14,93 | Přečteno: 414x | Diskuse

Petr Štrompf

Andor Šándor: Vím, že nic nevím

Zmíněného generála v záloze a bezpečnostního poradce zřejmě netřeba dlouze představovat. Proč taky, když je v médiích zmiňován dost často. Jeho vina to ale není.

21.9.2023 v 8:12 | Karma: 22,25 | Přečteno: 962x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bouřky se sunou z Čech na Vysočinu, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:56

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Praha zdvojnásobí platby za odtah na 3 800 korun. Je to stále málo, míní opozice

22. července 2024  13:53

Praha od září zvýší na dvojnásobek platby řidičů v případě, že jim město nechá kvůli špatnému...

Na brigádu do armády. Středoškoláci budou měsíc cvičit střelbu i přežití

22. července 2024  13:46

Podstoupili zdravotní prohlídku, nafasovali vybavení a už odpoledne je čeká první placený výcvik...

Mladík spadl ze skály v těžko přístupném lomu, zasahoval vrtulník s podvěsem

22. července 2024  13:42

Velice komplikovaný zásah si v neděli připsali hasiči a záchranáři v Trhové Kamenici na Chrudimsku....

  • Počet článků 301
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1412x
Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek s povolením je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. 

Autorova poslední kniha je román z vězeňského prostředí s názvem Kulku neuslyšíš.  Román popisuje příběh studenta práv ve výkonu trestu.

Seznam rubrik