Zastřený trest smrti zlé stařeně Brožové - Polednové

Pošlete URNU na sedmaosmdesátiletou stařenu, odvlečte ji do vězení, aby odtamtud mohla pokračovat do márnice! Zástupný trest za komunistické hříchy a sametovou kolaboraci bude exemplárně vykonán.

 

Brigády historické odplaty žádají co nejpřísnější trest. Společenská objednávka nemá daleko k poměrům před soudem s Horákovou. Také tehdy k soudu přinášeli koše dopisů uvědomělých spoluobčanů, kteří žádali trest smrti. Stydím se, že je dvacet let po sametové revoluci mezi lidmi takový hyenismus a že náš právní řád umožňuje pružně takovou poptávku uspokojit.

Je to tragikomické. Tisíce komunistů, kteří dělali lidem peklo na zemi, uniklo spravedlnosti  v době po roce 1989, když to bylo ještě aktuální, spravedlivé a možné. Skoro všichni ti nejvyšší představitelé se buď vyvlékli spravedlnosti nebo nebyli nikdy ani obviněni, s některými se porevoluční režim dokonce paktoval. Teď se chce vykoupit 60 let starou kauzou nepříliš významné prokurátorky? Vždyť je to nechutné.

Může se po takové době ještě jednat o spravedlnost? Ne nadarmo mají civilizované společnosti institut promlčení. Když byl po roce 1989 převzat komunistický právní řád a byla potvrzena právní kontinuita, byla už i tato vražda dávno promlčena. Na politickou objednávku však byla do trestního řádu vpašována retroaktivně klauzule, že do promlčecí lhůty nespadají léta 1948-1989 pod záminkou, že z politických důvodů nemohly být některé zločiny potrestány. Už tady považuji princip zákazu retroaktivity práva za větší hodnotu než potrestání konkrétního viníka. Obvinění 18 let poté, co už běžela znovu promlčecí lhůta, považuji za cynické.

Brožová - Polednová nejprve dostala u prvoinstančního soudu 8 let natvrdo, načež Vrchní soud v Praze ji právě z důvodu promlčení osvobodil. A tady nastává paradox. K dalšímu projednání před vrchním soudem případ vrátila dovoláním nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, která sama proslula v kauze Čunek, kdy zjevně šla na ruku zájmům vlády. Ale to svého času Brožová - Polednová také, dokonce v obdobné profesi, a to v době daleko náročnější na osobní statečnost. Tímto ji nechci omlouvat. Ale chtěl bych vidět, kdo z dnešních „hrdinů" by tehdejší státní moci v pověstných 50. letech odolal. Ta manipulace byla strašlivá a nevycházela z takto nízkých pozic.

Zvláštní také je, že soudce Městského soudu v Praze Braun v první instanci uložil trest o 3 roky vyšší než navrhoval státní zástupce. Zároveň však při vynášení rozsudku prohlásil: „Všichni víme, že i kdyby byl rozsudek pravomocně potvrzen, tak Polednová neodsedí ani jeden jediný den. Ten trest je vzhledem k jejímu věku 86 let a špatnému zdraví nevykonatelný. Žalobcem navrhovaných pět let je trest nepřiměřeně nízký." Paradoxní je, že na konci toho kolečka to byl stejný soudce, kdo ji definitivně určil povinnost nastoupit do vězení, a to na 6 let. Já bych se na jeho místě styděl, aspoń za svá slova.

Je už jenom epizodou, že aby mohlo být i přes použití retroaktivního paragrafu prolomeno promlčení, musel vrchní soud na dovolání Vesecké změnit právní kvalifikaci z napomáhání vraždy na podílnictví na vraždě čtyř lidí. No nevím, nevím, jestli i ve svobodném soudnictví nese za rozhodnutí soudu odpovědnost prokurátor, ten nejmladší te tří. Navíc se i Milada Horáková částečně „doznávala" v inscenovaném procesu. Zmanipulovaná část veřejnosti bažila po krvi. V pozadí tahal za nitky největší vrah v historii Stalin, který měl i Gottwalda na drátkách natolik, že ten raději chlastal. Nehrejme si dnes na jediné spravedlivé, jimž je všechno jasné. Takoví mudrlanti by většinou podlehli daleko menšímu nátlaku.

Nechci Brožovou - Polednovou ani v nejmenším jakkoliv ospravedlňovat. Morální vinu ji nikdo nemůže upřít. Právo civilizovaného státu by se však po takové době mělo povznést minimálně nad výkon trestu, aby ten nemohl být považován za nehumánní nebo hůře - vydáván za mstu. Bude právo silnější, když nejstarší vězeňkyni vyvezou z výkonu trestu nohama napřed a Jakešové, Biĺakové a Fojtíkové dožijí v klidu? Trest nevykonali ani Hoffman nebo Vaš. A stovky řadových funkcionářů, jako třeba Mohorita, ještě zbohatly. Takový Čalfa dokonce „pomáhal" s revolucí.

Ještě tu zlou babičku chcete zabít? V zemi, kde politici se paktují s mafií a záhadně bohatnou? Kde při domovní prohlídce uteče zásahové jednotce rovnou do zahraničí údajný věřitel bývalého předsedy vlády? Kde se nejen nevyšetří vražda mafiánského kápa, ale i rozpustí tým kriminalistů? Kde se nevyšetří nejen Krakatice, ale ani kauza Kubice? A kde se o tom musí mlčet? V tomto kontextu je kauza Brožové - Polednové jen mlžnou clonou.

Narodil jsem se krátce po inkriminovaných událostech. Můj děda mi v dětství na tomto procesu vštěpoval, že komunisté se nezastaví ani před vraždami matek. Kdyby ale žil, určitě by vinu nepřipisoval nějaké bezvýznamné Brožové - Polednové a určitě by ze stejných humanitárních důvodů nebažil po její krvi. Pojmenovat zlo, ANO. Ale mstít se, NE.

Opovržení jí patří. Ale až budeme číst v novinách, že Brožová - Polednová zemřela ve vězení, bude někomu lépe? Já se budu cítit trochu studu a hodně znechucení.

PS Kritikům dopředu sděluji, že jsem nebyl nikdy v KSČ ani jsem v průvodech režim neoslavoval, jako někteří dnešní vysoce postavení činitelé.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Streit | čtvrtek 5.3.2009 10:09 | karma článku: 33,79 | přečteno: 2467x