Už máme dva certifikované zeměškůdce: Kalouska a Singera

Ten třetí je „zeměškůdce honoris causa“. Jestli vám jeho identita ještě nedošla, prozradím ji na konci článku.

Kéž by ti zeměškůdci nasazovali vlastní kůži.FINMAG

 Finanční trhy můžeme přirovnat k moři plnému žraloků. Jak si stojí v potravním řetězci menší kusy, je naprosto evidentní. Českou republiku finanční svět bere jako „emerging market“ (rozvíjející se trh), což je eufemismus pro základnu „potravního řetězce“.

 Měli bychom se zamyslet, co znamená, když predátor začne chválit nebo dávat za příklad svou oběť. Nikdy nejde o symbiózu nebo pouhý parazitismus, šelma se nikdy nespokojí s dojením krav nebo stříháním ovcí, ale nakonec vždy – dříve nebo později – svou oběť zardousí.

 Jsou už vědecky prokázáni cizopasníci, kteří dokáží (napadením mozku) modifikovat chování hostitele tak, aby jeho exploatace byla co nejúčinnější. V roli těchto cizopasníků přímo v těle oběti vidím ty, co nás doma v zájmu finančních predátorů k této exploataci připravují. Kladou nás přímo na talíř.

 Kdybychom to přenesli do politiky, říká se jim kolaboranti. Když někoho před rokem 1989 chválila socialistická internacionála nebo Moskva, jakým zájmům asi dotyčný sloužil? Když dnes stejné typy lidí chválí hlásné trouby finančního světa nebo Brusele, je to totéž. Nikdy nejde o zájem domácí, ale externí. Je to neklamným znamením, že oceňovaný se zaprodal.

 Tak beru i ocenění guvernéra ČNB Singera. Cenu „Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014“ mu udělil měsíčník The Banker z vydavatelství Financial Times Group za umělé oslabení koruny. To podpořil i Mezinárodní měnový fond. S ohledem na úvod mého článku to považuji potvrzení svých slov a jasný signál, jak máme intervenci hodnotit z domácího hlediska.

 Tak jsem bral i ocenění bývalého ministra financí Kalouska, který v letech2008 a2011 dostal cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Ocenění mu udělil opakovaně časopis Emerging Market. Adjektivum „rozvíjejících se“ je podstatné, protože nás přiřadilo ke Kolumbii za Latinskou Ameriku, Filipínám za Asii, Katar za severní Afriku a Blízký východ a Senegal za Subsaharskou Afriku – tedy na samotné dno potravního řetězce. Škoda, že už nestihl Kalousek získat za rok 2013 ocenění i z Vatikánu, velmi by si je zasloužil.

 A kdo je po smrti Havla guru, jemuž jsem přisoudil roli „zeměškůdce honoris causa“? Vždycky trpím, když vyťukávám jeho dlouhé jméno. Tak jen prozradím, že ocenění by měl mít jisté od Bernda Posselta a Hashima Thaçiho. Převzít by je mohl symbolicky v Bilderbergu. Naštěstí ne jako náš prezident, i když se s tím, soudě podle jeho trapné tříkrálové exhibice, nedokázal smířit.

 

PS A tak si přeji, abychom si aspoň doma nevyhazovali peníze zbůhdarma do vzduchu, jak jsem apeloval minule: Novoroční rachejtle a jejich symbolika

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | pondělí 6.1.2014 7:37 | karma článku: 38,74 | přečteno: 2357x