Petr Uhl vážně onemocněl hypertrofií "politické korektnosti"

Rád bych z jiného úhlu okomentoval Uhlův článek ve včerejším Právu, jemuž se na tomto fóru věnoval i pan Ziegler. Chtěl bych však upozornit na další nebezpečný aspekt, kdy „politická korektnost“ přerůstá v šílenství.

 

Samozřejmě, že má pan Ziegler pravdu, když oprávněně kritizoval kriminalizaci názorů. To jsem i já zde pranýřoval mnohokrát. Mě ale zcela vyvedl z míry stupeň fanatismu, jaký posedl Uhla. Jemu už nestačí „politická korektnost“, on se snaží legitimizovat jakousi „politickou korektnost“ na druhou. Aspoň vidíme, do jakých nebezpečných konců se podobný pseudohumanismus může zvrátit.

Uhl chce totiž kriminalizovat i slovo »nepřizpůsobiví«. Prý se za ně má chodit před soud, za což chce tento zvrácený aktivista bojovat. To je opravdu šílené. A „půvabné“ navíc je právě to, že slovo »nepřizpůsobiví« je „politicky korektní“ eufemismus pro Cikány, které vymysleli Uhlovi méně ortodoxní kolegové. On však jde dál v potírání svobody nazývat věci pravými jmény.

Jistě existují nepřizpůsobiví občané s různou barvou pleti. Ale pokud se týká našich domácích poměrů, která komunita je touto nepřizpůsobivostí promořena natolik, jako právě cikánská komunita? Statistiky jsou sice nepochopitelně z pokryteckých důvodů zakázány, ale soudnému člověku je to jasné. Aniž se jedná o rasistu, dosadí si za slovo »nepřizpůsobivý« faktické synonymum Cikán.

Za to si může ta komunita sama, jak je společností, v níž žije a jíž se odmítá přizpůsobit, vnímána. Není na tom nic rasistického, co by souviselo s barvou pleti, jak dokládá i postoj Čechů k pracovitým a učenlivým Vietnamcům. Svou pověst si každá komunita buduje sama.

Když se jedná o nějaké negativní konotace, nesmí se o Cikánech (dokonce ani o Romech) hovořit, protože by to bylo prý rasistické. Pak ovšem nechápu, jak je možné, že se nepovažuje za rasismus, když na řešení všech problémů, u nichž se kamuflují původci, máme selektivně přispívat právě Cikánům. Najednou rasové hledisko nevadí. Jenže tento neoprávněně specifický přístup je kontraproduktivní a spíš z »nepřizpůsobivých« dělá nepřizpůsobitelné. Pokud nemáme uplatňovat rasistický podtext, je třeba vzít na všechny stejný metr.

I Češi jako poleno mohou být »nepřizpůsobiví«. Ale je jich v majoritní společnosti tak malý podíl, že kvůli nim toto nehezké slovo nezdomácnělo. Do té doby stačilo mluvit o flákačích, podvodnících nebo násilnících. Nejvíce tím eufemismem šermovali „politicky korektní“ aktivisté, aby zastřeli původce těchto problémů. Ale před realitou neutekli. Až začalo být jasné, že výraz »nepřizpůsobiví« je substitucí za slovo Cikán, tak pan Uhl usoudil, že by se za něj mělo zavírat.

Budeme se bát už cokoliv nazývat pravým jménem? Jenže jazyk se vyvíjí podle způsobu jeho uplatňování. Když nějaký výraz „politicky korektně“ obejdeme, novotvar převezme časem kamuflovaný význam.

Nikdy jsem si nemyslel, že po Listopadu si bude člověk muset dávat pozor na jazyk, aby ho nezavřeli. Jestli nebudeme čelit poblouzněným horlivcům typu Petra Uhla, bude svoboda projevu horší než v posledních letech vlády komunistů. Mementem pro všehny by mělo být, jak dopadli.

 

 

Autor: Dušan Streit | středa 11.4.2012 12:03 | karma článku: 44,46 | přečteno: 7000x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Dušan Streit

Další zákeřná sketa – Viktor Nárožný

Nevím, jestli se jedná o alter ego Leo Wolfa nebo o reálného zákeřného fízla, který pomlouvačně kydá špínu s cílem mě znevěrohodnit.

27.3.2014 v 14:12 | Karma: 11,77 | Přečteno: 5395x | Diskuse | Hyde park

Dušan Streit

Atomová Julia by z vozíčku ubránila Krym

Na Bělehrad! Tato scéna Švejka mávajícího berlí na kolečkovém křesle se mi vybavila poté, co byl zveřejněn odposlech telefonátu Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Šufryčem.

27.3.2014 v 12:03 | Karma: 42,50 | Přečteno: 4008x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Totalita protektorátní byla ještě zrůdnější než komunistická

Německá okupace byla horší než sovětská. A člen KSČ, který z ní po Listopadu vystoupil, aby dělal politiku jinde, je hoden většího opovržení než dnešní člen KSČM.

26.3.2014 v 11:32 | Karma: 44,06 | Přečteno: 8121x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Ministryně Válková, omluva zdaleka nestačí!

Tato předlistopadová členka KSČ, trvale bydlící v bavorském Pasově, která byla ještě v roce 2011 vedoucí katedry na plzeňských právech, jež sama získala profesuru na tak „prestižní“ univerzitě, jako je trnavská, se nikdy neměla stát českou ministryní, navíc v resortu spravedlnosti.

25.3.2014 v 12:02 | Karma: 38,45 | Přečteno: 2542x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Divadelní ministr obrany vs normální pán. Vadí ještě komunista víc?

V jídelně máme televizi a já mám hloupý zvyk při obědě přes protesty svého staršího syna pouštět ČT 24. A tak v neděli většinou vidím kousek Otázek Václava Moravce. Nemám ho rád, nedívám se cíleně, takže nevídávám začátek ani konec.

24.3.2014 v 11:15 | Karma: 43,15 | Přečteno: 4598x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nový poplatek za televizi a rozhlas: kdy se platí poprvé zvýšený a komu vznikne dluh

5. května 2025  14:53

Od 1. května se zvýšil poplatek za televizi a rozhlas. Pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty

12. května 2025

Severoamerická divize cukrovinkové společnosti Ferrero začala do tradiční lískooříškové Nutelly...

Muž v Ostravě se polil hořlavinou a zapálil, svědci rychle zasáhli. Je v kritickém stavu

12. května 2025  17:32,  aktualizováno  19:50

V Ostravě – Mariánských Horách se dnes odpoledne polil 49letý muž neznámou látkou a zapálil. Svědci...

Lekníny a mosty. Představují se finalisté soutěže o památník královny Alžběty II.

12. května 2025  19:37

Pětice finalistů se dostala do nejužšího výběru na architektonickou firmu, která postaví památník...

Česko se propadá do extrémního sucha. Ušetřena je jen desetina území

12. května 2025  19:18

Pětadvacet procent území České republiky je už nyní zasaženo extrémním suchem, tedy jeho nejvyšším...

  • Počet článků 1144
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3938x
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie.
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.