Je vám líto ubohého důchodce Kavana?

Bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě Jan Kavan zavětřil šanci, že by se mohl vetřít zpět do přízně nového prezidenta. A tak doslova vylezl z díry na světlo a vynořil se na prvomájové oslavě KSČM. A postěžoval si na svou situaci.

Jan Kavan v době své největší slávy...

 

Serveru Lidovky řekl: „Jsem spíše nespokojený důchodce, mám problém s důchodem 10 250 korun vyjít.“

Tak toho pána mi osobně tedy vůbec líto není. Jde o jednu z nejodpornějších figur, které kdy Zemana obklopovaly (a že jich bylo). Pro mladší uvádím, že to je bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě, dřívější poslanec, později senátor a také někdejší předseda valného shromáždění OSN.

Nad tím člověkem se opravdu zvedá žaludek. Z toho, co vyšlo vůbec na veřejnost, připomenu jen několik případů, které jej charakterizují. Ačkoliv soud prohlásil, že Kavan s StB vědomě nespolupracoval, byl veden jako tajný spolupracovník - důvěrný styk v pětisetstránkovém spisu KATO. V rozmezí půldruhého roku měl absolvovat čtyřicet šest schůzek s důstojníky StB  (v průměru jedna schůzka každých deseti dní). Svazek obsahuje pečlivé záznamy obědů a večeří placených za Kavana důstojníky StB se jmény restaurací a cenou z téměř každé schůzky. Dále několik stvrzenek přijatých obnosů s vlastnoručním podpisem, mnoho stránek vlastních Kavanových referátů, popisů a udání (zdroj Respekt).

Kavan jako ministr zahraničí podepsal prohlášení, že skartoval 400 tajných spisů. Asi dvě třetiny z nich se ale později našly. Co se asi stalo se zbytkem? Místo ztracených dokumentů se na jeho ministerstvu se našel tajný trezor s vysokou hotovostí, k níž se nikdo nehlásil.

Připomeňme si, že Kavan na své ministerstvo přivedl i Karla Srbu. Ano, je to ten objednatel –naštěstí nedokonané - vraždy novinářky Sabiny Slonkové, u něhož policie našla na hotovosti 15,5 miliónů korun, které prý jeho matka našla v krabici od bot po svém zemřelém manželovi pod postelí.

Ale Kavanův Srba figuruje také v kauze Štiřín. Budu citovat z deset let starého článku na iDnes: „V červenci 1999 tehdejší premiér Miloš Zeman veřejně obvinil bývalého ministra zahraničí Zieleniece z korumpování žurnalistů. Jak se brzo ukázalo, důkazy neměl žádné. Dodat je měl Karel Srba. Případ vyvrcholil známou "telefonní" scénkou. Zemanův poradce Novotný přemlouval ředitele Hrubého, aby nějaké důkazy proti Zieleniecovi vyrobil a předal Karlu Srbovi, který je po svých podřízených žádá. Vzkaz doplnila srozumitelná výhrůžka: pokud to Hrubý neudělá, přijde o místo. (Což se také později stalo.) Hrubý nahrávku telefonátu zveřejnil. Víc než na pořádnou ostudu pro Zemana, Kavana a Srbu to však nestačilo, policejní vyšetřování nakonec vyšlo do ztracena. Karel Srba dokonce na Kavanově ministerstvu povýšil: z ředitele provozní sekce se stává generální sekretář, jeden z nejvyšších úředníků.“

Stejní dva lidé měli na svědomí aféru »Český dům«. Šlo o pronájem této nemovitosti příslušející k českému velvyslanectví v Moskvě. Ministerstvo zahraničních věcí pod vedením ministra Jana Kavana pronajalo v roce 2000 Český dům za údajně výrazně nevýhodných podmínek. Nevýhodným pronájmem měla státu vzniknout škoda 26 milionů korun. Odpovědnost za pronájem měl generální sekretář ministerstva Karel Srba (zdroj: Wikipedie).

Trapná je úloha Kavana také v kauze »Gripen«. Poprvé o tehdy uvažovaném nákupu těchto letadel rozhodla již vláda Miloše Zemana, v níž Kavan zasedal. Britsko-švédskému konsorciu dala přednost před americkými firmami Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing. Kavan hrál později zvláštní roli v této kauze kolem zakázek britské zbrojovky BAE Systems. Kavana do ní vtáhla švédská televize SvT. Exministr jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s bojovými letadly typu Saab JAS-39 Gripen dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Na otázku, kolik lidí v parlamentu bylo uplaceno, doslova použil anglické slovo dozens, tedy "tucty". Později však toto svoje vyjádření zmírnil (zdroj: Wikipedie).

Už jako senátor dokázal opilý Kavan v roce 1998 nabourat dvě auta a při couvání z místa nehody ještě naboural i třetí. Dechovou zkoušku nebo odběr krve s poukazem na svou imunitu samozřejmě odmítl, nicméně pro silný alkoholový odér policistům přednesl naprosto „přesvědčivé“ zdůvodnění, že se jen namazal francovkou.

Tak tento důchodce si tedy stěžuje, že mu stát neprojevil větší vděčnost. Výši důchodu u něj totiž ovlivnila jeho emigrace. Teď své nářky směřuje jako bývalý »pátečník« pravděpodobně k uším Zemana, který se nemá, aby jej zahrnul mezi své poradce nebo pro něj našel jinou trafiku. Nevím, jestli často skloňovaná jména Zemanova týmu (Dryml, Palas, Fencl, Martínek, Schling a další) jsou už oficiální, ale velmi kontroverzních osob je kolem Zemana i bez Kavana dost.

Ale Kavanovi nelze upřít, že žádný politik, jenž by tolikrát unikl spravedlivému trestu, se nedostal až tak vysoko – na „ředitele zeměkoule“. A jestli byl tak hloupý, že se nezajistil na stáří, nesvědčí o jeho poctivosti, ale jen o tom, že žil poživačně a spoléhal na doživotní trafiky.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Streit | pátek 3.5.2013 13:34 | karma článku: 39,07 | přečteno: 2512x