Internacionalista z ODS mě nařkl ze snění o návratu komunistů

Pohnutkou byl můj článek „Sociokratura povodní: I komunisté by už prevenci zvládli lépe“, na nějž Jan Bartoň emotivně odpověděl „Pane Streite, absolutně nesouhlasím“.

 

Nevadilo by mi, kdyby někdo zkritizoval věcně můj článek. Ale pan Bartoň mj. napsal: „K tomu, aby vynikla účelová kritika Dušana Streita a jeho snění po návratu komunistické strany k moci (které ovšem explicitně popírá, nijak jinak však článek nevyznívá) se stačí podívat kolem sebe do Evropy. ... Podle ohlasu s Dušanem Streitem souhlasí mnoho čtenářů. Já nemohu, protože z článku je na sto honů cítit duch stesku po době nedávno minulé. Náš stávající systém není a nebude bez chyb. Vyvolávat ale duchy starých bolševických časů tím, že by komunisté zvládli protipovodňová opatření lépe, je obyčejná lež.

Pan Bartoň mě vědomě, zbytečně, avšak bytostně urazil. Nepochopil nebo nechtěl pochopit jednu věc. Jestliže jsem napsal, že i komunisté by už prevenci zvládli lépe, je to nikoliv poklona komunistům, ale naopak nejvyšší pohana stávajícím vládám (i těm předchozím od roku 2002). Když řeknu, že něco by zvládl i jednooký, neznamená to, že bych »snil« o jeho rozhledu, ale je to varování před současnou slepotou.

Komunisty v žádném případě neglorifikuji, naopak. Ale myslím, že i je by opakující se povodně již vyburcovaly nikoliv jen k odstraňování následků a škod, ale už i k účinné prevenci. Ta kritizovaná přehrada na Berounce byla v mém článku jen letmo zmíněnou alternativou, nikoliv návodem a už vůbec ne stěžejním bodem mého článku. Faktem ovšem je, že za více než dvacet let po Listopadu nebylo postaveno žádné vodní dílo.

Myslím, že i komunisté by se už naučili regulovat stavy přehrad a že při stále přesnějších předpovědích bylo letos zanedbáno preventivní odpouštění přehrad. Že to jde, nám dokazuje aktuální praxe, ovšem s křížkem po funuse. Pokud se týká protipovodňových zábran, někde nebyly realizovány plány vzniklé hned po roce 2002, někde zůstaly nedostavěny a někde byly příliš nízké nebo slabé. Je třeba si přiznat, že stát prostě v otázce prevence trestuhodně selhal, protože před těmito dlouhodobými prioritami dali politici vždy přednost předvolebnímu boji.

Nebudu se zde opakovaně zmiňovat o stále extenzivnějším používání zemědělské půdy k zástavbě nebo k pěstování nevhodných monokultur typu řepky nebo kukuřice. Ano, komunisté nedokázali na zemědělské půdě hospodařit správně. Ale proč bychom měli omlouvat, že i tento stav se neustále zhoršuje?

Pan Bartoň argumentuje, že povodně byly všude v Evropě. Samozřejmě, že poručit větru, dešti zatím neumíme a že příroda je složitější, než si pošetilí environmentalisté představují. Ovšem takovým Maďarům se podařilo Budapešť ochránit.

A tam, kde v Evropě nejhorším následkům čelit nedokázali? Je to jen další doklad „sociokratury“ EU. Pan Bartoň se mýlí, když dnešní režim nazývá kapitalismem. Nepochopil, že já nekritizuji kapitalismus, ale jeho zprznění v celé Evropské unii. Proto hovořím o sociokratuře, která je i proti socialismu horší o to, že padly limity pro bezzásluhové parazitování na systému jak ze strany nenažraných elitářů, tak ze strany nepřizpůsobivých minorit.

Jan Bartoň mě obviňuje, že „vyvolávám duchy bolševických časů“. Nepochopil, že dnešní bolševismus představují nikoliv komunisté žijící na okraji moci, ale politicky „korektní“ internacionalisté nového typu, přesně jako je pan Bartoň.

Už před třemi lety jsem napsal, že současná „pravice“ není žádnou pravicí, leč novodobým bolševismem:Pravice? Ne, bolševismus!“. Nevím, jak se choval pan Bartoň za komunistů (já k nim nikdy nepatřil), ale teď kráčí v hlavním proudu. A je to přesně tato pokrytectví, které zruinovalo ODS na hranici samotného úpadku. Z původní pravicové strany zůstala karikatura ve vleku TOP 09.

Podíval jsem se na životopis pana Bartoně, který sám o sobě napsal. O politickém smýšlení za komunistů tam není nic. K dnešku uvádí: „Velmi rád jsem přijal nabídku místního sdružení ODS na kandidaturu do Evropského parlamentu. ... Evropskou unii považuji za politický projekt, který přes některé zápory nabízí Evropě nadějnější budoucnost. Evropa, která kromě ideálů humanismu a demokracie dala vzniknout i ideologiím komunismu a nacismu, jež zapříčinily strádání a smrt milionů lidí na celém světě, tak dostává šanci k překonání svého rozdělení.

Tohle teda volit nebudu. Jsem proto komunistou?

 

Autor: Dušan Streit | úterý 11.6.2013 11:16 | karma článku: 37,60 | přečteno: 1994x