Blogeři jsou – většinou - levicová pakáž

Články na iDnes vyjadřují názor pouze redakce a nemusí vyjadřovat stanovisko mého blogu. Za jejich obsah nenesu jakoukoliv zodpovědnost.

Názorová svoboda

Titulek mého článku bych ještě zpřesnil: Komunitu blogerů tvoří levicová pakáž. Důraz dávám na slovo „komunita", protože každá komunita je levicová. Nikdy jsem se jako svobodomyslný individulaista necítil elementem žádné komunity, pouze s výhradou přirozené komunity, jakou předurčuje každému jeho vlast.

Abych se vrátil ke sdělení v nadpisu: Vzpomněl jsem si na Petra Hájka, který něco podobného tvrdí o novinářích a médiích obecně. Ono to platí, když totiž blogeři se začnou cítit jako komunita kolem nějakého portálu. Pak si vytvářejí vztah jako novinář ke svému vydavateli -tedy ne zcela svobodný. A absence svobody je podstatou levičáctví.

Než jsem začal psát blog, vyjadřoval jsem se k tématům, která mě zajímala, prostřednictvím deníků i časopisů, z nichž hlavně Hospodářské noviny často mé názory zveřejňovaly. Docházelo však ke krácení a ne vždycky redakce přitom vystihla, co bylo pro mě podstatné. Proto jsem se rozhodl osvobodit a založit si blog.

Musím se přiznat, že iDnes jsem nezvolil kvůli nějakým citovým preferencím nebo po zralé úvaze. Prostě to tak vyšlo, když jsem zvolil cestu nejmenšího odporu, aniž bych se chtěl zabývat procedurou kolem vytváření vlastní stránky. Právo jsem podvědomě vyloučil (aniž bych se chtěl dotknout některých kvalitních novinářů tam pracujících) a jsem rád, že jsem nezvolil HN, které ovládl Bakala. Ale že by třeba komentáře zejména pánů Martina Komárka a Jana Jandourka byly šálkem mého čaje, to tedy ne.

"Politika" blogů iDnes

Běžný čtenář se tím nezabývá, ale někteří blogeři naskočili na snahu administrátorů -nevylučuji, že i upřímně míněnou - připoutat je k tomuto portálu v tričku iDnes. Pořádají se srazy, volba blogera roku, jiné akce, interní diskuse a podobně. Míru to podle mě překročilo, když z blogerů se stali „akademici", kteří měli vybírat, právě ze své komunity, kandidáta na blogera roku. Tady ten předvýběr potlačil čtenářskou volbu, která jedině by byla relevantní. Nehledě na to, že si to trošku konkuruje s kritériem čtenosti i karmy, které by měly být určujícím oceněním pro pisatele.

Není tomu ovšem tak. Redakce i administrátoři velmi tato kritéria ovlivňují a má to tendenci stoupající natolik, že vážně uvažuji, zda se s touto komunitou nerozloučím. Pochopte, píšu zadarmo a mou jedinou motivací je ve svobodné soutěži názorů zaujmout -  a nezastírám, že někdy i ovlivnit - co nejvíce čtenářů.

A právě do toho se stále více plete redakce a administrátoři. Přitom nemohu žehrat na jejich nepřízeň. Ale já bych uvítal svobodný „trh". Zpočátku jsem pár týdnů ani nevěděl, že kromě stránky blogů jsou upoutávky i na titulní stránce iDnes. Až jsem to zjistil, považoval jsem za jakž takž spravedlivé rolování nových blogů, ale méně už se mi líbil výběr 3 článků, jimiž redakce zásadně ovlivňovala nejen čtenost, ale potažmo i karmu. Já si na nepřízeň čtenářů nemohu stěžovat, málokdy mám pod tisíc čtenářů, ale když nejsem ve výběru, maximem úspěšných článků je do 3 tisíc čtenářů, zatímco když se dostanu do výběru, rekord mám přes 25 tisíc čtenářů, tedy asi 8 krát více.

Když totiž jste ve výběru, vzroste vám čtenost bez ohledu na kvalitu článku, tím se dostanete mezi nejčtenějších 15 článků, kde visíte týden, což má zpětnou vazbu opět na zvýšení čtenosti a tím i karmy, i kdyby procento oceněné bylo nízké. A tak úspěšnost článku nelze hodnotit ani v rámci jednoho autora.

Aby administrátoři blogů nepřišli zkrátka, vybírají články do „zaujalo nás". To už má menší vliv, ale přece. Jde však tady vidět tendenci, kdy redakce chce váhu toho vlivu zvyšovat, když z původního boxu tento výběr byl zařazen nahoru do jinak časově seřazených článků. Aby čtenáři klikali naslepo, byla z výběru „zaujalo nás" odstraněna jména autorů.

No a neměl bych zapomenout zmínit nesmyslnou kategorii VIP blogerů, která zcela postrádá smysl. Jde jen o další „protitržní" nástroj redakce.

Komunita blogerů iDnes

Někdy mi připadalo směšné, jak někteří blogeři „žerou" návnady hozené redakcí prostřednictvím administrátorů. Snad někteří měli pocit důležitosti, že ovlivňují vlivný portál. Ukázalo se však, že jsou pro srandu králíkům. Nevím, jestli to byl jejich nápad, ale rubrika, v níž doporučuje blogy nějaký bloger - nepochopil jsem, jak vybraný -, je pro mě přesně kombinací levičáctví a elitářství, jež narušuje volnou soutěž myšlenek.

Některým blogerům prostě vyhovuje schovat se pod křídla komunity, být aktivističtí a čekat, že dostanou bonus za snahu. Někdy mi to - i podle interních diskusí - připadalo, že jsou jak nesvéprávní žáčci, chytající se za sukně soudružky učitelky a tetelící se blahem, že když je pohladí po hlavičce. Já jsem z družby typu brigád socialistické práce již vyrostl.

Ne zrada, ale místo konkurence počátek cenzury

Tito komunitáři na blogu iDnes se nyní cítí zrazeni. Redakce jim vzala jejich pět minut slávy, když už na titulní stránce nerolují vždy nejnovější blogy a výběr se smrsknul na dva blogy. Po některých tak už ani pes neštěkne.

Za všechny to vyjádřil v interní diskusi Georgis Fasulis: „Tak jsem mrknul na novou titulku. Nevím jestli se smát nebo brečet. Možná jsme neměli pořád naříkat, ted nám přistřihli křídla všem. Čtenost článku z titulky, pokud tam byl alespoň okolo hodiny, činila cca 80% celkové čtenosti. Ta je teď fuč. Je to hodně špatné. To už je skoro na zvážení, zda ta lopota (a poctivý bloger stráví nad tvorbou článku i několik hodin) pro pár náhodných čtenářů má vůbec ještě smysl. Pokud by to šlo, silně se přimlouvám za minulý systém průběžného posouvání 4 nejnovějších článků na titulce."

Já s tím nesouhlasím. Nemám pocit, že by mé články četlo pár náhodných čtenářů. Necítím žádný nárok na inzerci svých blogů. Spíše mi vadí, že zůstávají výběry blogů, dokonce se zvyšuje jejich váha, což zkresluje volnou autorskou soutěž. Odpadl-li relativně spravedlivý systém průběžného rolování blogů na titulní stránce, tento vliv redakce a administrátorů roste.

Tak to je první - relativní - prvek cenzury pozitivní diskriminací. A říkám to jako autor, který byl docela často touto výhodou poctěn. Druhý - absolutní - krok k cenzuře však vidím v tom, že rolování nejnovějších blogů bylo z titulní stránky odstraněno, právě z toho důvodu, aby se prostřednictvím portálu nedával prostor „nežádoucím" názorům, které nevyjadřují názor redakce nebo zájmy vydavatele.

Takže když přestane pozitivní diskriminace blogů, nebude mi vadit, že mé články nebude iDnes inzerovat. I když si nemyslím, jako někteří blogeři, že bych měl být vděčný, že bez reklamy je dáván prostor mému blogu. Jsem přesvědčen, že někteří mí čtenáři zvyšují čtenost i ostatních rubrik. Nedejte se mýlit, je to trh.

S blogery se roztrhl tak velký pytel, že buďme rádi, pokud to vyřeší trh a nikoliv cenzura, kterou už plíživě cítím v zádech. Bude-li fungovat trh názorů, špatní blogeři se budou muset obejít bez svých pěti minut slávy a prostě odpadnou. Někteří z nás zase možná změní portál.

 

Prostě jde o soutěž, jako ve všem ostatním.

 

Autor: Dušan Streit | středa 1.7.2009 13:55 | karma článku: 29,55 | přečteno: 2694x