Bankovní unie: Jak vláda „zachránila“ české banky. Už teď se bojím

Nečas s Kalouskem zase byli v EU za hejly. Holedbají se, že něco pro ČR prosadili. Přitom EU jen uplatnila „ústup“ do předem připravených pozic a aplikaci staré známé salámové metody.

 

Pamatujete na Lisabonskou smlouvu? Před jejím až násilným prosazením jsme všichni byli ujišťováni, že se nikterak nedotýká národních suverenit. A ejhle! Uplynulo několik měsíců a šrouby se přitahují. Máme na stole rozpočtovou a fiskální unii, bankovní unii a vše směřuje k politické unii, tedy k federaci a de facto k unitárnímu státu.

Takže když premiér Nečas říká, že jsme zatím do této unie nevstoupili a nikterak se nás tedy nedotkne, lže. Zaprvé, zavázali jsme se k přijetí eura, takže dříve nebo později se bankovní unii nevyhneme. Zadruhé, vznikne nadnárodní dohled, který bude nejen stát peníze, ale bude se nevyhnutelně vlamovat i do kompetencí ČNB.

A zatřetí, a to je nejdůležitější, jsou věci, které se nás dotýkají okamžitě. Česká národní banka si sice zatím uchová dohled nad tím, aby české banky, tedy peníze českých vkladatelů,  nebyly nadmíru vysávány svými zahraničními bankami. Jenže Nečas s Kalouskem kývli na to, že to mohou udělat mnohem elegantněji, aniž by ČNB mohla zakročit. Oni nemusí vůbec sebrat české peníze, oni si rovnou seberou české banky i s jejich vklady.

Jak to v rámci posledních dohod, jimiž se Nečas tak vychloubá, mohou udělat? Prostě fúzují své dcery do svých matek a udělají z nich své pobočky. A tak problémová belgická KBC může spolknout rovnou celou ČSOB. Totéž může udělat francouzská Société Générale s Komerční bankou a rakouská Erste s Českou spořitelnou, aniž tomu bude moci ČNB zabránit. Podotýkám, že tyto matky našich bank jsou vesměs v horší situaci než jejich české dcery, které jsme jim předali řádně vyčištěné, což stálo daňové poplatníky přes čtvrt biliónu korun.

Touto operací si zahraniční banky mohou podstatně zlepšit svou bilanci nebo oddálit své problémy. Jestliže tato možnost vznikla, nepochybně je jen otázkou času, kdy bude využita. Proti tomu protestuje i Česká národní banka.

A tak hovořit o tom, jak evropský bankovní dohled zdraží bankovní poplatky a náklady na pojištění vkladů, je v této relaci méně významné. Snad bych jen připomněl slova prezidenta Klause, mimochodem ekonoma, že bankovní unie je protimluv, který ekonomie nezná. Je jen další nesmyslnou fantasmagorií úderníků integrace a samozvaných spasitelů Evropy.

Začíná to být opravdu nadmíru vážné!

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam! 

 

PS Těm, kdož nečetli, nabízím svůj včerejší článek z jiného soudku: „Kdo zabil tu sestřičku? Přece Vy, „slušní“ žrouti slídivých braků“.

Autor: Dušan Streit | pátek 14.12.2012 12:01 | karma článku: 34,49 | přečteno: 2361x