Věřím v kvalitu zahraničního studia. Mýty o něm nejsou pravdivé.

Studovat v zahraničí není vůbec komplikované, jak si bohužel mnoho lidí v ČR myslí. Naopak. Často to může být jednodušší než studovat v České republice, jak již praxe nejednou potvrdila a co víc studium v zahraničí se již několik desítek (možná stovek) let vyznačuje zcela jiným a mnohem atraktivnějším studijním systémem než jaký znají studenti z českých VŠ. Jedno z měřítek prestiže zahraničních univerzit bývá právě možnost přijetí studentů z různých zemí EU, u kterých více než vynikající výsledky hraje roli především jejich motivace pro studium a následně pak pro budoucí život. To, co však brání tisícům studentů naší republiky tyto možnosti využít, jsou předsudky, které ale vůbec nemusí být pravdivé. V současné době je studovat na zahraniční univerzitě skutečně tak jednoduché, že se tomu sám divím. To jediné co potřebujete je znát minimálně jeden cizí jazyk a nikde není řeno, že to musí být angličtina. Pak už jen vyplníte elektronickou přihlášku a hurá do ciziny! Ale zase tak jednoduché to není. Pořád jsou zde ony předsudky, které mnohým lidem brání získat jednu z nejlepších zkušeností v životě. A já, jakožto student a nositel informací týkajících se právě takovýchto věcí jako je studium v cizině, cítím nutnost bojovat proti nepravdivým předsudkům. Nechť je tato zpráva poselstvím pro všechny středoškoláky, gymnazisty, maturanty, vysokoškoláky a vůbec pro všechny, kteří na studium v zahraničí alespoň jednou pomýšleli!

 

Mýtus číslo 1- Studium v zahraničí je finančně náročné?!

Je pochopitelné, že většina z nás začne u jakékoliv záležitosti nejprve řešit její finanční stránku. Studia nejsou výjimka. Školné, strava, případný nájem na bydlení a také cestování to všechno stojí peníze. Provedl jsem malý průzkum a zeptal jsem se lidí, co je na studiu v zahraničí odrazuje nejvíce. Často mi odpovídali, že je to finančně náročné. Možná v minulosti, ale v současné době tato domněka představuje jeden z mýtů o studiu v zahraničí. Fakta vypadají takto:

 

  1. Dříve než začnete počítat zapřemýšlejte o tom, jak se Vám tato investice vrátí v budoucnu!
  2. Ve Švédsku a Dánsku studenti z Evropské unie neplatí školné!
  3. Nizozemí, Velká Británie a mnoho jiných zemí nabízí studentské půjčky na pokrytí školného, které se dají snadno splácet z peněz vydělaných na brigádách!
  4. Ve Švédsku a Dánsku  pokryjete náklady na život během studia pouhými deseti hodinami práce týdně!
  5. Nizozemí nabízí grant ve výši 500 euro, pokud během studijí ještě pracujete!
  6. V Dánsku je minimální hodinová mzda na brigádách 13 euro!

 

Mýtus číslo 2- Přihlásit se k zahraničnímu studiu je komplikované?!

Vyplnit přihlášku, napsat životopis v cizím jazyce, dostavit se k přijímacímu pohovoru a cestovat tak tisíce kilometrů autem nebo letadlem a ještě ke všemu maturita se samými jedničkami. I to už je minulost. V současné době většina univerzit v zahraničí podporuje přihlášky v elektronické podobě a je více než pravděpodobné, že budete přijati mnohem dříve, než složíte maturitu! Tou jedinou podmínkou je opět znalost cizího jazyka. Server www.dreaumfoundation.eu Vám pomůže vybrat si z 40 000 vysokoškolských institucí po célem světě.

Základem je projít online přihlašovacím procesem podle následujícího postupu:

  1. Vyberete si kurz, který je Vám sympatický.
  2. Vyplňte online přihlášku.
  3. Slož test z jazyka, ve kterém chceš studovat.

 

Mýtus číslo 3- Abyste mohli studovat v zahraničí, musíte být geniální?!

Asi nejčastější z nepravdivých dogmat o studiu v zahraničí. Je třeba si uvědomit, že tak jako Češi mají nárok studovat na českých VŠ, mají i v jiných zemích nárok studovat na školách svých. Čech půjde studovat do Prahy, Angličan třeba do Londýna, ale v celku je to jedno a totéž. Pokud se Angličan rozhodně studovat v Praze, je to stejné, jako když se Čech rozhodne studovat v Londýně. Genialita v tom nehraje roli. Pokud umíte dobře cizí jazyk, nepoznáte mezi studiem doma a v zahraničí rozdíl. Snad možná jen ve způsobu výuky a kvalitě studia, které by v zahraničí měly být o poznání lepší. Na zahraniční studenty ze zemí Evropy jsou požadavky stejné jako na domácí studenty. Nikdo nepředpokládá, že lidé z ČR budou chytřejší než lidé z Británie nebo naopak. Je spoustu skvělých univerzit, které hledají mezinárodní studenty, a Vy se můžete stát jedním z nich. Jak už bylo řečeno v úvodu, mnoho univerzit chce u mezinárodních studentů vidět spíše motivaci než výsledky samotné. Je však třeba zmínit i prestižní univerzity ve Velké Británii, jako jsou Oxford či Cambridge, kde jsou výsledky pochopitelně prioritní.

Mýtus číslo 4- Velká Británie je jediným místem, kde mám možnost studovat v angličtině?!

Díky současnému trendu mezinárodního vzdělání je i tento předsudek dávnou minulostí. Velké množství univerzit napříč Evropou a dokonce i v Asii nabízí zajímavé mezinárodní kurzy vyučované v angličtině. Konkrétně lze hovořit o zemích, jako je Dánsko, Švédsko, Holandsko, Belgie či Německo. Nejednou se stalo, že si čeští studenti jeli procvičit němčinu do Rakouska nebo Německa, ale celou dobu hovořili pouze anglicky. To platí i pro univerzity v těchto zemích. Jen zřídkakdy se stane, abyste neměli možnost využít své znalosti angličtiny a jestli vůbec. Mimo to se seznámíte s velkou spoustou studentů z jiných zemí, což Vás dennodenně nutí angličtinu používat. V nejlepším případě se naučíte více cizích jazyků.

Mýtus číslo 5- Výměnné pobyty jsou to samé co studium v zahraničí?!

V současné době mnoho lidí považuje výměnný pobyt v zahraničí a studium v zahraničí za totožnou věc. Není tomu tak. Pokud v zahraničí studujete, skládáte zde na konci svých studií závěrečnou zkoušku a pokud uspějete, obdržíte univerzitní diplom. Ten však obdržíte i v případě výměnného pobytu, ovšem s tím rodzdílem, že Vám jej vydá domácí univerzita, nikoliv univerzita zahraniční. Pravý účel výměnného pobytu tedy není vzdělávat se na vybrané zahraniční univerzitě, ale pouze ji poznat, popřípadě tak říkajíc nasát její atmosféru a atmosféru oblasti, ve které se nachází. Toto Vám pomůže zbavit se strachu z neznámého prostředí a nových lidí. Pokud ovšem vážně uvažujete o studiu v zahraničí, je lepší zvolit plnohodnotný studijní program namísto výměnného pobytu!

Do závěru článku přidávám několik tipů na atraktivní zahraniční univerzity. Přeji hodně zdaru při výběru univerzity i samotných studiích!

 

HEC - University of Liege www.ulg.ac.be

Saxion University  www.saxion.edu

VIA University College www.viauc.com

University of Cambridge www.cam.ac.uk

WWW.DREAMFOUNDATION.EU

 

 

 

Autor: Jáchym Stolička | sobota 9.4.2011 15:50 | karma článku: 12,63 | přečteno: 2619x