Předseda ČSSD Sobotka se zbláznil!

Předseda zadlužené ČSSD, který za toto zadlužení – jako tehdejší 1. místopředseda – nese vysokou osobní zodpovědnost, slibuje vytvořit státní banku!? Zřejmě již zapomněl, jak byl ukraden stamiliardový státní podíl v IPB! Zřejmě již zapomněl, že za tento tunel, kdy stát mj. „prodal“ Plzeňský Prazdroj za symbolickou 1 korunu, nebyl dosud nikdo potrestán!

Zřejmě již zapomněl varovná slova tehdejšího ministra financí za ČSSD P. Mertlíka, který v roce 2000 prohlásil: „Sociální demokracie se domnívala, a myslím si, že je to správná myšlenka, že je rozumné částečný podíl v bankovnictví ponechat státu... Státní vlastnictví má určité výhody. To obecně platí, ale ukázalo se, že český stát se o banky postarat nedovede...  (Lidové noviny, 21. prosince 2000). Přitom ten český stát představovali právě Mertlík a vláda ČSSD... Vskutku vzácná sebekritika!

Samozřejmě, že vytvořit státní banku a nalít do ní státní peníze je snadné. Také vidina trafik pro politiky, kteří budou sedět v jejích správních orgánech, je lákavá. Ale jak chce Sobotka zajistit – když  v roce 2000 nedokázala ohlídat státní podíl v IPB samotná vládnoucí ČSSD  – že mu tu banku pravice, až se dostane k moci, nevytuneluje před očima? Česká pravice totiž státní vlastnictví velice ochotně a lacino privatizuje nebo rovnou tuneluje.

Předseda ČSSD v rozhovoru s názvem „Sobotka: Vytvoříme jednu silnou státní banku jako konkurenci soukromým“ možná jenom předvolebně a ještě hloupě slibuje. Proč hloupě? Protože si nepočíná jako sociální demokrat, ale jako tupý bolševik! Státní vlastnictví včetně státní banky je toiž vize Leninova, nikoliv vize sociálně demokratická!

Původním sociálně demokratickým programem (programem socializace) nikdy nebylo zestátňování, ale združstevňování! Skutečný sociální demokrat by tudíž usiloval o vytvoření národní družstevní banky, ve které by jednotlivými družstevníky (i ve formě akcionářů) byly právnické osoby – např. všechny kraje v ČR  Každý družstevník (hejtmanství) by disponoval  jedním hlasem a zisk banky by se stejnou mírou rozdělil všem krajům. Takovou banku by již pravice rozkrást nemohla!

Státem vlastněná Českomoravská záruční a rozvojová banka, kterou chce Sobotka posílit o komerční aktivity, sice vykazuje roční zisk 812 milionů neb přes ní tečou prostředky státního rozpočtu, strukturální fondy krajů i eurofondy; ale právě příklad IPB nebo Českých aerolinií (jejichž původní jmění 2,7 miliardy korun stát prohospodařil na pouhých 134 milionů, tedy na hodnotu jednoho motoru do Boeingu 737 - nehledě na inflaci), jako varování postačí. Triky, jak státní banku položit popř. vytunelovat právě ony investiční fondy,dnešní  bankstetři ovládají.

Takže pane předsedo ČSSD Sobotko, který jste byl na obvodní konferenci přistižen, že neznáte hymnu ČSSD, která se za 1. republiky zpívala na všech stranických sjezdech, a  který jste původní rudou stranickou barvu vyhandloval za oranžovou: vytiskněte si velkými písmeny a v Lihovém domě vyvěšte jako motto tento citát vašeho předchůdce, Antonína Hampla z roku 1930:  „Když se mluví o socialisaci, je nutno tento požadavek definovati jako snahu o právní a hospodářskou změnu majetkového a výrobního procesu, tak, aby každý, i ten poslední dělník, měl vědomí, že pracuje na svém – ať již tato kolektivita je vyjádřena jakoukoli formou družstevní; když si uvědomujeme, že socialisace je naším heslem, tedy onou nebezpečnou cestou, která ohrožuje nepřátelské posice, pak si musíme uvědomit, že ne závist, ne nevraživost musí býti hnací silou, nýbrž hluboké přesvědčení, že dosavadní mzdový systém je v nesouhlasu s demokracií, s kulturní a mravní úrovní dělnické třídy.“

Poté, pane předsedo ČSSD, navštivte pracoviště  jednoho významného sociálního demokrata, kterého pražské nuly nepustily ani na volební kandidátku (aby je snad preferencemi nepřeskočil), natož na volitelné místo, a požádejte ho o profesionální zákrok. Je jím bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr  MUDr. Ivan David. Pak možná pochopíte, proč za 1. republiky ČSSD celý jeden den sjezdu vyhradila na diskusi o rozvoji družstevnictví.

Autor: František Stočes | sobota 7.9.2013 17:07 | karma článku: 25,05 | přečteno: 2152x