Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je univerzitní střelec Titán?

Ve vyšetřování univerzitního masakru došlo k zajímavé fázi, když dozorující státní zástupkyně, Jana Murínová, sdělila, že „Lze jednoznačně vyloučit chorobný motiv na straně pachatele.

.Nebyl postižen duševní poruchou. Jsou předvoláni spolužáci, kamarádi, svědci. Jdeme hluboko do jeho života.“ (1) Z toho plyne i pozoruhodný aspekt, že pachatel střelbou do historiků a dalších odborníků Filosofické fakulty sice spáchal strašný a trestuhodný zločin, ale tento čin, v jehož závěru se (nejspíše) sám zastřelil, nebyl nelogický…

Kozák navíc zanechal 3 stejnopisy „Dopisu na rozloučenou“ (policejní informace), z nichž jeden byl v počítačové verzi, jeden jeho výtisk zanechal v Hostouni a další měl na těle pod oděvem; takže informace v dopisu považoval za závažné. Policie již téměř 5 měsíců tyto dopisy vlastní, ale dosud nebyla schopná (ochotná) jakoukoliv formou sdělit motiv pachatele, ani komu byl dopis určen; zda spolužákům, policii, veřejnosti, apod.

Nicméně již měsíc po masakru došlo ke zvláštní policejní aktivitě: ministr vnitra 22. ledna zahájil v Karviné (a po týdnech v dalších městech) sérii Debat bez cenzury… Přičemž zřejmě byl i zůstal jedinou osobou, která znala motiv univerzitního střelce. Takže nezbývá než o motivu činu pachatele i o motivu policejního tajnůstkářství spekulovat, přičemž se nabízejí i pozoruhodné verze…

Hrůzostrašný zánik nadějné renesanční kultury D. Kozák byl nadaným studentem historie a za svoji bakalářskou práci s názvem „Problematika revolučních událostí roku 1846 v Krakově a rakouské Haliči“ (2) získal dokonce od Polského institutu v Praze cenu Mariana Szyjkowského v kategorii nejlepší bakalářské práce. Měl tedy dostatečné množství informací, aby mohl kvalifikovaně posoudit příčiny zániku vyspělých civilizací, zejména obou antických a středověké renesance

Historicky nejbližším příkladem je tragický osud evropské renesance, nadějné epochy s převratnými objevy astronomickými, přírodovědeckými, geografickými. Současně však probíhal morální úpadek katolických elit. Papežové i kněží si jednak pragmaticky ověřili, že tresty za porušování Desatera nejsou – bůhví proč – bezprostřední a řešili to lukrativním prodejem odpustků, přičemž kritikové – jako M. J. Hus – byli nemilosrdně upalováni. Nicméně objevy M. Koperníka, G. Galilea či K. Kolumba biblický výklad světa totálně zpochybnily!

Výsledkem však bylo, že se původní, poměrně asketický křesťanský životní styl změnil ve velice chorobný, konzumní přístup se všemi charakteristickými znaky a kontrasty včetně rozpadu tradiční rodiny či orgií obžerství i smrti hladem. Např. renesanční Praha byla dějištěm nekonečných pitek, násilností a vražd i za denního světla a soudní orgány zde takřka nepřetržitě projednávaly případy loupeží, násilí a cizoložství. Všedností byly souboje urozených i neurozených soků. (3)

Takže není divu, že toto původně nadějné období zakončila neuvěřitelně pustošivá 30. letá válka včetně kanibalismu. „…Lidé se rvou o mrchy na mrchovištích, vraždí se o padlé koně, kradou viselce ze šibenic, páčí hroby – ne už aby kradli, ale aby se nasytili. A zařezávají děti a požírají jejich těla.(4)

Střední Evropa byla ekonomicky i populačně zdecimovaná. Na začátku třicetileté války měly Čechy 4 miliony obyvatel, na jejím konci sotva milion!!! Ve Virtembersku poklesl počet obyvatel z 313 000 na 48 000, ve Švábsku na desetinu, v Drážďanech na patnáctinu! Středoevropský region se z této katastrofy zotavoval po 2 století. (4)

Rozhodl se David Kozák pro osud Titána? Pro historika, který tyto události, a jejich souvislosti zná a chápe, musí být současný stav západní civilizace naprosto alarmující. Věda a technika již zcela zpochybnily náboženské ideologie, takže v křesťanství (i židovské náboženství či islám) věří více či méně laici a fanatikové, ale ideologická náhrada není po ruce… LGBTQ pochody za masového rozpadu tradiční rodiny, musí zodpovědný historik vnímat jako orgie dekadence. Raketově rostou ekonomické rozdíly mezi bohatstvím a chudobou a vyostřují se boje o zdroje ekonomické, surovinové apod. To vše probíhá pod hrozbou zneužití zbraní biologických i s rizikem světové jaderné války a zániku civilizace.

A kdo jiný by měl celou situaci i její rizika vnímat komplexněji, a tudíž i zodpovědněji, než historik?... Je tedy pravděpodobné, že se David Kozák o nějaké počiny v tomto směru neúspěšně pokusil, a nakonec se rozhodl sehrát roli Titána!

Titáni byli v řecké mytologii nejstarší generací bohů. Jednoho z Titánů, Prométhea, představil Aischylos jako tragického hrdinu a vzbouřence. Titánství je zejména literární postoj, v němž autor vyzvedá hrdinský a beznadějný vzdor osamělého hrdiny proti bohům, anebo se tak sám stylizuje. (5)(6)

Čin Davida Kozáka tedy do kategorie titánství náleží a pokud tomu tak je, nepochybně to uvedl i ve svém dopisu…

Proč ministr vnitra i vláda otálejí se zveřejněním Kozákova dopisu? Důvodů může být samozřejmě více, ale fakticky jsou pro vládu dehonestující, přičemž opozice parlamentní i mimoparlamentní prokazují svou neschopnost.

O podivném turné ministra vnitra po českých městech již byla zmínka. Další „zvláštností“ je že poslanecký výbor pro bezpečnost obdržel osmdesáti stránkovou zprávu o dosavadním vyšetřování, která však byla z osmdesáti procent začerněná; a přitom tito poslanci mají právo na originální text. Fakt, že parlamentní opozice neprotestovala, je opravdu zvláštní.

Dalším a velice závažným důvodem vládního tajnůstkářství může být eventualita,, že dopis obsahuje pasáže, které by mohly oslabit šance koaličních politiků při volbách do EU, a možná dokonce snížit i šance evropských pravicových politiků… V takovém případě by pak měla parlamentní i neparlamentní opozice právo požadovat rezignaci vlády. Nicméně pokud zmíněná opozice výzvu ke zveřejnění politicky relevantních pasáží dopisu neučiní alespoň do týdne před termínem voleb do EU, tak se jí vláda poté vesele vysměje… A tak opozici už zbývají pouhé 2 týdny…

ZDROJE: (1) Střelec nebyl duševně nemocný, vyplývá z posudků

Odkaz

(2) Problematika revolučních událostí roku 1846 v Krakově a rakouské Haliči Bakalářská práce David Kozák

Odkaz

(3) Pád Rudolfa II. J. Janáček.

(4) Vojna – Trilogie z třicetileté války, Grimmelshausen Hans, překlad a Předmluva P. Eisner

(5) Titanismus

Odkaz

(6) Aischylos: Prométheus. Starořecká tragédie o smyslu utrpení

Odkaz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Stočes | čtvrtek 9.5.2024 18:54 | karma článku: 23,16 | přečteno: 846x
  • Další články autora

František Stočes

Současný volební systém do Poslanecké sněmovny je nespravedlivý, škodlivý i absurdní

O komunistech jsme za totáče říkali, že jsou hloupí, a ještě zásadoví! O současné koaliční vládě stran ODS, TOP09, KDU-ČSL, ČPS a STAN to, bohužel, platí možná dvojnásob

18.4.2024 v 11:51 | Karma: 22,73 | Přečteno: 677x | Diskuse| Politika

František Stočes

Máme vlastní identitu!

Zatímco u nás se měsíc listopad slavil jako měsíc Velké říjnové socialistické revoluce, v USA se říjen od roku 1964 slaví jako „Národní měsíc družstev“.

5.11.2023 v 14:28 | Karma: 8,36 | Přečteno: 245x | Diskuse| Politika

František Stočes

ČSSD versus Družstevní strana

Tragikomické dějiny ČSSD (založené 1878) dokazují, že jde o ideologicky zcela nevěrohodnou partaj. Zakladateli a vůdci strany byli až do roku 1920 marxisté (Zápotocký, Hybeš, Šmeral). Marxismu se ČSSD zřekla až na sjezdu 1930

4.11.2023 v 13:05 | Karma: 6,26 | Přečteno: 346x | Diskuse| Politika

František Stočes

Ocení prezident Pavel disidenty covidové totality?

Na covid-19 zemřelo (do 14. června 2023) celkem 6 940 000 lidí. Z toho bylo mj. 2 070 000 Evropanů, 1 600 000 Severoameričanů, 121 237 Číňanů (!!!) a 42 491 občanů ČR. (1)(2) Nejzávažnější otázkou je,

29.7.2023 v 17:04 | Karma: 28,35 | Přečteno: 1475x | Diskuse| Politika

František Stočes

Británie je zmatena nevysvětlitelným nárůstem úmrtnosti

Loni, zemřely bez jasného vysvětlení desítky tisíc britských obyvatel navíc, což vyvolalo poplach u britských zdravotníků. Guardian alarmoval o nadměrné úmrtnosti již v lednu a poznamenal,

19.5.2023 v 12:35 | Karma: 31,36 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Nepoučíme se. Základem zdraví má být životní styl, ne léky, říká Špičák

27. května 2024  14:22

Pandemie plně odhalila křehkost a zranitelnost moderní civilizace, přesto se Češi zdravějšímu...

KOMENTÁŘ: Zachrání Zaorálek sociální demokracii?

27. května 2024  14:20

Je to překvapivé i paradoxní, když politická pravice a jí blízcí komentátoři volají po posílení...

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

27. května 2024  14:14

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy...

Nemáme na život, říkají zaměstnanci soudů a jdou do stávky. Co vše se omezí?

27. května 2024  14:10

Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročení některých jednání, žádná možnost nahlížet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 192
  • Celková karma 22,94
  • Průměrná čtenost 2103x
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD 1992-2018. Dřívější aktivity: Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola. Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Seznam rubrik