Budeme platit za to, co jsme neukradli

Prezident Klaus, svým bezpáteřním zdůvodněním, tzv. církevní restituce odpískal. Od nového roku začneme všichni církvím platit za něco, co jsme neukradli.

Legislativní proces daru církvím se naplnil. Neslavnou tečku za ní udělal náš prezident. Tedy, vlastně neudělal na papíře ani tečku. Zřejmě si nechtěl znehodnotit punc svého pověstného psacího pera.

Jakoby si chtěl nechat pootevřená dvířka do někam, až skončí ve své dosavadní funkci. Nevím, před kým se chtěl udělat dobrým svým šalamounským rozhodnutím, vůči občanům se mu to ale nepovedlo. I kdy říká, že dostal „bezprecedentní počet dopisů a e-mailů“, aby zákon vetoval, neudělal to a to je velká zrada všech občanů v ČR.

Pokud prohlašuje o svém nepodpisu: „Toto rozhodnutí je výrazem mého distancování se od zpracování tohoto zákona, který připravila a přijala dnešní vláda a vládní koalice“, potom to hraje na obě strany a domnívám se, že si připravuje pozici pro další fungování ve vrcholné politice.

Opačný pól jeho odůvodnění: „proto nechci vrácením tohoto zákona Poslanecké sněmovně vyostřovat vztahy na politické scéně a vládu podrobovat dalším zkouškám“, jsou už jen samé žvásty, které mají oblbnout úplně všechny

Zdá se, že pan prezident santa Klaus ztrácí dech a o vánocích nikomu nenadělí ani názorovou rozhodnost ani nebeskou myšlenku. O tom, co dostane za posvěcení daru církvím pod stromeček on, se můžeme jen domnívat.

Ponechme už Klause stranou a podívejme se na to, co nás, řadové občany, čeká po novém roce.

Proti zákonu o vyrovnání se s církvemi se vyslovilo 80% občanů a mnoho lidí cítí jeho schválení jakou obrovskou křivdu. Mnoho lidí to vidí jako prohru a mnoho lidí cítí určitě velkou beznaděj.

V návrhu státního rozpočtu se už objevila první výdajová položka necelé 2 miliardy korun pro církevní vyrovnání a my všichni budeme od nového roku svědky transferu nemravného daru církvím.

Navíc, když zde zmiňuji státní rozpočet, zaregistroval jsem názor stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka, který kritizoval tzv. církevní restituce v Hydeparku. Upozornil také na to, že v předkládací zprávě ke státnímu rozpočtu se objevila věta (Hydepark-Mládek-čas 24.30), kterou zplodilo samotné Ministerstvo financí a zní takto: „ Dalším rizikem, ovlivňujícím záporné saldo státního rozpočtu, je finanční kompenzace církvím a náboženským společnostem, jejíž plný objem 59 miliard ovlivňuje saldo v tom roce, kdy zákon nabude účinnosti. Jinými slovy, v roce 2013 deficit nebude 2,9 ale 4,4“.

Spekulovat o významu této věty není na místě. Je však nutné, abychom byli velmi obezřetní a sledovali, jestli na nás ministr Kalousek nešije nějakou další boudu ohledně církevního vyrovnávání.

Každopádně lidé si šáhnou v roce 2013 zase hlouběji do kapsy a dopady schválených zákonů tj. zvýšení DPH, penzijní reforma i majetkové vyrovnání s církvemi ovlivní citelně jejich životy.

Nabízí se otázka, jestli už to bude pro většinu lidí tak neúnosné, aby se konečně odhodlali rázně proti takovým rozhodnutím politiků vystoupit. O to víc, že výše uvedené zákony byly schváleny za pomoci politiků, odsouzených (i když nepravomocně), za korupci a za pomoci poslanců strany Lidem, která se nezúčastnila řádných voleb.

Přes všechny nespravedlnosti, které páchají koaliční strany proti občanům, není třeba mít poraženeckou náladu. Pokud si uvědomíme, že existují nástroje, kterými lze nekalé praktiky politiků zatrhnout, máme před sebou naději.

Mnoho lidem není referendum, občanská iniciativa nebo odvolatelnost politiků neznámá. Jsou to nástroje přímé demokracie, kterou máme naznačenou i v naší ústavě. Jen třeba přinutit naše zastupitele tyto nástroje zavést a plně je začít rozvíjet.

Pokud jsme my občané nositeli veškeré moci ve státě, potom je na nás, abychom si přímou demokracii prosadili.

Zanechme sentimentálních debat o hledání kvalitních lidí, kteří za nás vytvoří spravedlivější pravidla, a přiznejme si, že v běžném životě to tak nefunguje. Vždy je zapotřebí ve všech oblastech našeho spolužití kontrola a prevence. V práci našich zastupitelů to tak musí být stejné. Našeho zástupce musíme mít možnost kontrolovat, usměrňovat, a když neplní naše požadavky, musíme mít možnost ho odvolat. Jak jednoduché a přirozené.

Požadujeme-li, a většina národa to určitě chce, demisi vlády a předčasné volby, nemůžeme zapomínat na to, že nám chybí obecné referendum.

Právě obecné referendum nám pomůže rozpustit Parlament, vyvolat nové volby a zrušit zákony, které nejsou v zájmu většiny občanů.

Je důležité, aby se o této možnosti dozvěděla co nejširší veřejnost a aby se za myšlenku zavedení referenda postavilo co nejvíc lidí. Občanské sdružení Hnutí za přímou demokracii k tomu připravilo, jako první krok, internetovou kampaň pod názvem „JEN PŘÍMÁ DEMOKRACIE ZASTAVÍ KLANĚNÍ ZLATÉMU TELETI“ . Tam je možné podpořit požadavek na zavedení referenda. Poslanci a senátoři budou pravidelně dostávat zprávu o počtu lidí, kteří zavedení referenda požadují.

Hlavním důvodem této kampaně však není to, že se politici dozvědí, kolik lidí chce referendum. Jde o to, aby se lidé semkli na základě jednoznačného požadavku a aby začali aktivně pro tento požadavek tj. referendum něco dělat.

 

Pojďme tedy do toho a začněme třeba tím „jeden klik – jeden hlas“. 80% lidí požaduje obecné referendum. To je naděje, kterou musíme šířit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Štítkovec | pátek 23.11.2012 19:26 | karma článku: 33,44 | přečteno: 1856x