Během vánoc se nic zvlátního nestalo
Vdy tomu tak je o vánocích. Objeví se najednou ten duch, to opojení nebo snad blaenost z lidství. Prostě máme se rádi. Do toho potom vstupuje to úchvatné lopocení, přípravy, které nás přemění na mravence. Ani já nejsem výjimka. Ani tento rok tomu nebylo jinak. Ale přesto, v jeden podvečer před tědrým dnem, stál jsem u okna, dívaje se ven, pozoroval jsem padající vločky. Stal se toti zázrak. Po létech budou zase vánoce na sněhu. Vyvolalo to ve mně vzpomínky na dětství. Venku mrzlo, já jsem byl v teple a měl jsem dobrý pocit.
U byl večer, seděl jsem u televize s mojí enou. Ve bylo asi tak, jak mělo být. Najednou se ozval zvonek. Docela nás to vyvedlo z klidu. Rozhodilo nás to. Nikoho jsme nečekali. Kdo to asi je? el jsem k oknu jako nevědoucí, trochu s obavami, trochu se zvědavostí. Dole u vchodu do baráku stála tmavá postava. Byl to mladý kluk, stepoval tam pod stříkou a byl dost nervózní. Asi mu byla zima.
Křiknul jsem na něj, co potřebuje a za kým jde. Zamumlal něco, e je Petr a potom trochu vztekle křikl, abych mu otevřel dveře. V tu chvíli ve mně hrklo. Odpověděl jsem mu, e ho neznám a e je mi líto. Zavřel jsem okno. Vrátil jsem se k televizi. Nemohl jsem se ale soustředit. el jsem si zapálit cigaretu do kuchyně. Přes okno jsem viděl padající vločky ve světle pouliční lampy. Toho kluka jsem u nikde neviděl. Ani jeho stopy ve sněhu. Kam asi el, blesklo mi hlavou. Snad měl, kam jít. Byl mladý. Vím, e byl mladý a trochu vrávoral, ujioval jsem sám sebe. On se o sebe postará. Později jsme li spát a já jsem, sice s obavou, ale přece dokázal usnout.
Druhý den ráno jsme vyrazili do centra něco dokoupit. Pomalu jsme se ourali sněhem a přibliovali se k zastávce tramvaje, kdy tu náhle jsem zkoprněl při pohledu na nedaleký park. Stála tam v popředí sanitka první pomoci. Nic se okolo nedělo, ale já jsem si uvědomil toho kluka z předelého večera. Neel jsem se podívat, co se děje, i kdy jsem měl nutkání. S divným pocitem jsem nastoupil do tramvaje. S upřeným pohledem, přilepený na sklo jsem pozoroval sanitku, jestli se něco nezmění. Nic se neudálo a tramvaj nás oddalovala od zastávky, a sanitka úplně zmizela. Otočil jsem hlavu, sedě v tramvaji, zamylen, pozorujíc ubíhající okolí.
Při tědrovečerní večeři jsme si popřáli zdraví, těstí a a se mají dobře vichni lidé. To jsme si upřímně přáli. Potom jsme vychutnávali kapra a bramborový salát a ve asi bylo tak, jak mělo být. Byly to obyčejné vánoce, plné toho ducha, toho opojení, té blaenosti z lidství. Cítil jsem vak nějakou temnou mouhu na dui. Cítil jsem, e to ve mně zůstane a e to jen tak nezmizí.
Věřím, e to nezmizí.
Ladislav títkovec
Přejezd jestřábů přes lokajské hnízdo pod prapory chameleonské aliance
Kdy odhodíme naivní přístup dětských her na vojáky, propagandistická klié o novém nepříteli nebo pocitu být pod nějakými ochrannými křídli, zbývá nám potom jen nutnost stát se kritiky současného přístupu naí vlády k roziřování zájmů American boys v Evropě, tedy i u nás.
Ladislav títkovec
Gastronomie á la TTIP
Obchodní dohoda mezi EU a USA TTIP by mohla přinést v oblasti stravování nebývalé novinky, nad kterými zaplesá nejeden gurmán.
Ladislav títkovec
Arbitrání dravci krouí nad zlatým dolem
Nadnárodní advokátní kanceláře dělají vechno pro to, aby arbitrání mechanismus ISDS nevypadl z obchodních smluv TTIP a CETA.
Ladislav títkovec
Čokoláda jako lék na nesnáenlivost
Nedávno jsem znovu, s chutí zhlédl výborný film Čokoláda. Příběh lidí jedné malé francouzské vesnice z 50. let ve mně vyvolal asociace k vnímání současníků veho cizího, jinakého, něčeho, z čeho mají strach a co můe naruit jejich zaběhnutý ivotní rámec.
Ladislav títkovec
Co by zapadlo díky protizemanovské smrti aneb
kdy elity berou 25 let lidem vítr z plachet.
| Dalí články autora |
Po detích se lesy plní houbami. Tady mají Praané největí anci na plný koík
Počasí posledních dnů jako by si četí houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných deů a...
Praská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více ne 60 muzeí, galerií a dalích kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Začíná léto a s ním i obří stavba u letitě. Neriskujte, e vám kvůli kolonám uletí letadlo
Míříte na dovolenou a ta začíná na Letiti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...
eleznice na letitě vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střeovic plánovaný komín
Přípravy klíčové části eleznice z centra hlavního města na Letitě Václava Havla pokračují....
V Hradci Králové začíná Rock for People, dnes zahrají také Gorillaz
V hradeckém Parku 360 začíná 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Hlavní hvězdou...
Uvnitř opravovaného bazénu v Liberci je u patrné, jak se promění
Uvnitř městského plaveckého stadionu v Liberci, jeho oprava začala předloni na podzim, je u...
Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jen se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu
Kasejovice na Plzeňsku postavily památník botanikovi a cestovateli Václavu Bojerovi, který se...
Nemocné dítě, vyčerpaní rodiče a opomíjení sourozenci. Co rodinám chybí?
Rodiny váně nemocných dětí často bojují nejen s diagnózou, ale také s vyčerpáním, strachem a...

Je vám přes čtyřicet? Soutěíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Období po čtyřicítce přináí řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vae...
- Počet článků 59
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2363x


















