Prymula není v této situaci žádný odborník

Z veřejných projevů a nastavených omezení by se mohlo zdát, že stejně jako jeho hradní podporovatel se i současný ministr zdravotnictví učil stabilizovat společnost v Číně.

Sebevědomí mu tedy rozhodně nechybí, ačkoli ve vztahu k současné situaci, kdy dochází k bezprecedentnímu omezování lidských práv a kdy by především znalci ústavního práva měli být těmi odborníky, kteří budou nastavovat přijatelné mantinely přijímaných opatření, je plukovník Prymula stejným odborníkem jako inseminátor plemenářského podniku nebo řidič fekálního vozu.

O to překvapivější je jeho výzva k ostatním lékařům, aby se zdrželi jakýchkoli projevů (myšleno nesouhlasných s jeho viděním světa), protože oni podle něj nejsou těmi správnými odborníky, ačkoli tito lékaři se snaží jen korigovat vyvolávanou paniku a uklidnit veřejnost a vyžadují od vlády a médií pravdivé informace v souvislostech, aniž by zpochybňovali sílu čínské chřipky.

Plukovník (a patrně i celá vláda) žije v mylném přesvědčení, že vlastní neschopnost a letní lenošení, kdy byla mimo jiného podceněna příprava v personálním a materiálním posílení hygienických stanic a nemocnic, lze dohnat omezováním práv a svobod občanů, a veřejnost vyplašená čísly o viru čínské chřipky vytrženými z kontextu, to bude akceptovat, a to bez diskuze, přestane zpívat a ještě tomu bude tleskat.

To asi sotva. Kvůli nemoci, která reálně ohrožuje dvě až tři procenta jedinců (z části také proto, že oni sami si svého zdraví neváží) nelze nepřijatelným způsobem omezovat zbylých devadesát sedm procent populace a paralyzovat celou ekonomiku. Demokracie není totalita, pane plukovníku.

V demokratické společnosti musí veškeré kroky v boji s jakoukoli epidemií výkonná moc realizovat pouze v mezích zákona a ústavního pořádku. A ideálně je i srozumitelně vysvětlovat. Nelze postupovat silou proti vůli veřejnosti, ani vydávat nezákonné či dokonce protiústavní právní akty s vědomím, že stejně za ně nemůže být nikdo z tvůrců postihován a když je soud zruší (pokud to vůbec stihne), vydají se jiné. Silou to jde možná ve společnosti, kde se jí hůlkami, ale v prostředí, kde používáme příbor, se takový postup nikdy nesetká s pochopením. To je taky důvod, proč se jakékoli další vyhrožování bude vždycky míjet účinkem, či vyvolá účinek opačný, než bylo zamýšleno.

Nejlepším, co by mohl kdokoli z vlády v tuto chvíli udělat je předstoupit před národ, říct podcenili jsme to, je to naše vina a prosíme Vás o součinnost. Proto od zítřka rušíme veškeré zákazy a opatření omezující práva a svobody občanů a zveřejníme jednotlivá doporučení, která nám pomohou epidemii zvládnout bez represí a s pochopením k sobě navzájem. Možná by byli mnozí překvapení, že po dobrém lze k cíli dojít mnohem rychleji a levněji.

V jednom rozhovoru se ministr zdravotnictví vyjádřil, že světlo na konci tunelu vidí někde v červnu 2021, což je pro mnohé představa děsivá a neakceptovatelná. Mám spíš obavu, aby nám toho strojvůdce někdo dřív nezastřelil, protože i ti nejpoddajnější občané nemají trpělivost nekonečnou a to se pak snadno přihodí nějaký malér, protože v našem kulturním prostoru nejsou diktátoři nikdy oblíbení (minimálně ne dlouho), a žít pod tíhou zákazů je frustrující, jednatřicet let po revoluci o to více.

Každopádně s tím tunelem, je to od plukovníka hezký příměr, mnozí si totiž přejí ten tunel co nejdelší, protože, co si budeme nalhávat, celá ta vyvolaná panika se zvýšenou spotřebou ochranných prostředků, testů, dezinfekcí a dalších věcí, nemluvě o vakcíně, je příhodným miliardovým byznysem pro úzkou skupinu podnikavých subjektů, tak proč povinně neotestovat a neorouškovat každého a trochu se nepomět.

Člověk, který není na výsledku nijak zaangažován, by řekl, že pro stát je levnější cíleně ochránit ohrožené skupiny obyvatel, než takhle rozhazovat na všechny strany, ale člověk, který na výsledku a spotřebě zaangažován je, se jen potutelně usměje.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Štipský | středa 7.10.2020 17:12 | karma článku: 31,82 | přečteno: 1158x