Pohrdáním Ústavou ČR vláda ztratila poslední zbytky důvěry občanů
Kteří by v rolích zástupců samosprávných vlád měli být právě těmi, co chrání své občany před zvůlí centrální vlády.
V neděli jsme byli svědky bezprecedentního a protiústavního kroku vlády, která v rozporu se zákonem vyhlásila nouzový stav. Ve čtvrtek poslanecká sněmovna hlasováním jasně sdělila, že s prodloužením nouzového stavu nesouhlasí, čímž by v neděli skončil, ovšem vláda si poradila po svém a po žádosti hejtmanů (a primátora Prahy) o vyhlášení nouzového stavu, jej vyhlásila na truc sněmovně znovu.
Pro osvěžení je vhodné si připomenout, že lid je zdrojem veškeré moci ve státě a tuto vykonává prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní. Tyto tři moci jsou vzájemně vybalancované a jakékoli nezdravé vychýlení může být impulsem vedoucím k rozkladu právního státu.
Nyní jsme byli svědky toho, že moc výkonná (vláda ČR) obešla moc zákonodárnou (poslaneckou sněmovnu), pod jejíž kontrolou vládne, aby si prosadila nouzový stav, a k překvapení mnohých k tomu využila hejtmany, kteří stojí v čele regionální moci výkonné (samosprávných vlád - rad kraje). Takže vláda plynule navázala na nouzový stav končící nouzovým stavem novým, ačkoli byla mnohými ústavními právníky upozorněna, že takový krok je jasně protiústavní.
Jestli jde o mentální retardaci některých členů vlády nebo jejich aroganci nám nepomůže zjistit ani odůvodnění, které jsme mohli z úst některých z nich slyšet, když tvrdili, že je to nová situace, protože teď vyhlašují nouzový stav na žádost hejtmanů. Ani argument ministryně financí, že minulý rok jsme tu měli podobnou situaci, kdy vláda nouzový stav vyhlásila dvakrát, tomu příliš nenapomohl. Pomíjím fakt, že si někteří pletou skutkovou podstatu se skutkovými okolnostmi či skutkovým stavem. Pravdou je, že pokud by s takovou argumentací přišel na zkoušku z ústavního práva student prvního ročníku kterékoli právnické fakulty, letěl by rovnou ze dveří a tudíž i ze zkoušky.
Poslanecká sněmovna vládě jasně sdělila, že s prodloužením nouzového stavu nesouhlasí a zákonný postup měl být takový, že vláda vydá opatření v novém zákonném režimu (v tomto případě především podle zákona o ochraně veřejného zdraví), tím spíše, že mnohá omezení základních práv a svobod, která nejsou v tomto režimu možná, postrádají jakoukoli racionalitu (např. noční zákaz vycházení), takže ani nejsou potřebná.
Co mě ovšem zaráží je jednání hejtmanů, kteří ve svých rolích naprosto selhali a svědčí to jen o jejich nízkém až nulovém právním povědomí. Boj s epidemií je plně v rukou státu, proto mi není jasné, proč se hejtmani nechali vtáhnout do této falešné hry, že se svět zhroutí, protože se vše rozvolní a nemocnice se zahltí. Hejtmani si měli nejprve jednotlivé lži bojovníků za nouzový stav (na věčné časy a nikdy jinak) týkající se např. součinnosti armády a hasičů, nebo poskytování materiálu ze Správy státních hmotných rezerv nejprve prověřit a uvést na pravou míru, a teprve poté konat. Vláda by mnohá omezení vydala v novém právním režimu, žádná katastrofa by se nekonala, pokud by měli hejtmani pocit, že situace se někde vymyká, mohou vyhlásit stav nebezpečí a pokud by ani to nestačilo, mohli by vládu požádat o vyhlášení stavu nouze. Takový postup by byl naprosto legitimní a legální.
Místo toho se nacházíme v absurdní situaci, kdy je s pravděpodobností rovnající se jistotě stávající stav nezákonný, a je jedno, jestli se tato situace podaří zvrátit poslanecké sněmovně, která může nouzový stav zrušit, nebo se skupině senátorů či poslanců u soudu, případně v rámci správního (potažmo soudního) řízení někomu, kdo se bude bránit udělené sankci s argumentací protiústavnosti, podaří docílit zrušení předmětných právních aktů pro nezákonnost, z čehož pak mohou plynout mnohá odškodnění pro všechny, kterým v tomto období vznikne v souvislosti s těmito akty škoda.
Předem podotýkám, že argument „když teď poslanecká sněmovna nouzový stav nezruší, tak je to vlastně v pořádku, protože to znamená, že s tím souhlasí“ je zcela lichý a toho si je moc dobře vědom každý, kdo někdy sledoval hlasování poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě nebo hlasování o důvěře vládě, což jsou sice oba postupy týkající se vlády a její další existence, ovšem jsou naprosto rozdílné zejména v početních pozicích jednotlivých aktérů.
Stávající situace, do které jsme se dostali i vinou nekompetence hejtmanů, což je smutné zjištění, nám alespoň umožňuje dýchat o něco svobodněji a s čistým svědomím ignorovat zákazy navázané na protiústavní nouzový stav, který je sice, v tuto chvíli účinný, ovšem to nic nemění na skutečnosti, že obrana v rámci správního (případně soudního) řízení je zase o něco snadnější.
Takže hlavu vzhůru, nenechte se zastrašovat, nenechte se pokutovat a braňte se. Jedině obranou základních práv a svobod a úctou k ústavním principům naší parlamentní demokracie zůstaneme demokratickým právním státem.
Jiří Štipský
Ministr zdravotnictví má být člověk schopný, ale je to Blatný, je to Blatný, je to Blatný
Pitomosti v podobě nošení náhubků na prázdné ulici jsme si užili už na jaře loňského roku, tehdy okořeněné pitomostí na druhou nošením náhubků i při sportu či v lese za městem.
Jiří Štipský
Nouzový stav jako zbytečný a nebezpečný fetiš vlády ke zvládání módní chřipky
Opět a stále se nacházíme ve stavu nouze, bez kterého vláda už není schopna vládnout a plnit Ústavou svěřené úkoly. Bažení po nouzovém stavu je pro ni jako obsese.
Jiří Štipský
Malé pojednání o velké debilitě s respirátory
Naše vláda, která krom nouzovostavových kšeftů už příliš ničemu nevládne a připomíná spíše spolek nesměšných klaunů, které už jen pozorovat moc bolí, se v pondělí chystá nařídit povinné nošení respirátorů.
Jiří Štipský
Na plných nemocnicích je ekonomický zájem
Nová vládou omílaná mantra, která nám má pomoci k rozvolnění, je potřeba snížení pacientů s čínskou chřipkou v nemocnicích. Někdo říká pod dva, jiný pod tři tisíce pacientů.
Jiří Štipský
Bajka o prasátkách, co zahubila sama sebe
Některé z vás, milé děti, jste možná o Štědrém dnu viděly zlaté prasátko, a já vám povím bajku o prasátkách, která nebyla vůbec zlatá. Byla spíše hloupá.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně
Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí
Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
- Počet článků 69
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2374x