Nouzový stav jako zbytečný a nebezpečný fetiš vlády ke zvládání módní chřipky
Bystřejším občanům je jasné, že vládnout lze i bez nouzového stavu, dokonce se bez nouzového stavu dá zvládat i pandemie, a to kterékoli choroby, která je zrovna mezi médii a vládnoucí třídou v módě. Důležité ovšem je, jak to vláda umí. A nejen za ten poslední půlrok nám naše vláda ukázala, že to neumí.
Základním problémem vlády je (krom nepochopení reality, že lidu nemá vládnout, nýbrž sloužit, z čehož musí vyplývat i formulace a tón, jakým lidu sděluje i případná nezbytná a lid omezující nařízení), že naprosto nechápe zákonitosti fungování člověka jako lidské bytosti. Tvrdím, že nouzový stav není a nebyl vůbec zapotřebí (minimálně ne tak dlouho), pokud by vláda byla od začátku nadána touto znalostí. Ostatně všichni se v rámci svých rodin chováme nadmíru obezřetně, bez ohledu na vládu a její bezvládí.
Úvodem nastíním jednoduchý pokus, který si můžete klidně vyzkoušet. Zastavte na ulici náhodného člověka a řekněte mu, že když udělá dřep, dáte mu tisíc korun. Takto to udělejte u deseti lidí. U stejného počtu náhodně vybraných lidí naopak řekněte, že když neudělají dřep, plácnete je rákoskou přes uši (uvidíte, v kolika případech bude vyslyšena vaše žádost či výhrůžka).
Co se stane? Pokud člověka motivujete pozitivně, rád Vám vyhoví, protože tím, že udělá dřep, prospěje svému zdraví (což si nemusí ani uvědomovat), k tomu dostane odměnu, takže bude rád, a ještě se na vás bude usmívat a příště, až vás potká, určitě se na vás nebude mračit. Pokud ovšem člověka motivujete negativně, a on vám případně vyhoví, neudělá to proto, že to má smysl nebo, že je to legrace, ale pokud to udělá, pak jen proto, že z vás má strach. Nejen, že se na vás neusměje, ale příště se vám vyhne obloukem. To je přirozené lidské chování.
A teď si představte, že ten komu slíbíte tisícovku za dřep, jej udělá, a vy mu pak řeknete, že mu ji nedáte, protože jste jej chtěli jenom rozhýbat, což je prospěšné pro jeho zdraví. Tím se automaticky dostáváte do situace někoho neoblíbeného, stejně jako byste mu dali rákoskou přes uši. Rozdíl je v tom, že při první variantě víc lidí dřep skutečně udělá, ale mnohem víc jich bude nenávistných vůči vám, protože byli podvedeni. V druhé situaci pod přímou pohrůžkou méně lidí udělá dřep, ale taky vás nebudou mít rádi, protože jim vyhrožujete. Takže jako vítěz v mezilidské komunikaci vyjdete jen v okamžiku, kdy použijete pozitivní motivaci a tu skutečně naplníte, když využijete motivaci negativní (jako agresor) nebo pozitivní motivaci nenaplníte (jako podvodník), nebudou vás mít vaši „respondenti“ v lásce.
Pominu-li pohrdlivé jednání vlády nebo některých jejích členů k právnímu řádu a ústavním postupům a papalášské manýry, pak vláda udělala už na podzim zásadní chyby v nastavených omezeních a kompenzacích za ně. Uvedu jen dva příklady, k nimž se vztahuje výše uvedené.
Prvním je kompenzace za zavřené provozovny. Pokud by vláda kompenzovala omezení těchto subjektů např. ve výši 70 či 80 procent loňských tržeb, jak to udělali v Rakousku či Německu, obchodníci (případně jejich profesní sdružení) by určitě neprotestovali a naopak by vládu v jejích krocích podporovali. O většině subjektů a jejich tržbách mohla vláda získat dokonalý přehled díky EET.
Druhým příkladem je fiasko chytré karantény a eRoušky, i kvůli mizerné kompenzaci výpadku příjmu při nemocenské nebo karanténě zaměstnanců (popř. OSVČ). Lidé kontakty nenahlašují, protože by tím ekonomicky ohrozili své kamarády a blízké. Přitom řešení je naprosto jednoduché. Např. v Německu mají v případě karantény či nemocenské 100 procent příjmu (jestli se nepletu po dobu až 6 týdnů), takže takovému člověku je potom jedno jestli je na nemocenské nebo ne, protože ví, že stále bude mít na nájem a nedostane se do ekonomických problémů.
A dalším problémem je „rychlost“ s jakou jsou lidé kontaktováni (informováni) v případě, že byli v kontaktu s nakaženým člověkem. Vím o jednom případě, kdy přišla informace po 14 dnech od kontaktu (což je logicky už vcelku zbytečné) a v druhém případě nepřišla informace vůbec, ačkoli onen člověk věděl, že byl v kontaktu s nakaženým, načež si tu pitomost zvanou eRouška z mobilu odstranil.
Namísto logických postupů s přispěním pozitivní motivace lidí vláda volí represe a omezování nad míru nezbytnou. Jedním z důvodů patrně bude i přílišná inklinace k názoru nejrůznějších odborníků. Po už známých exhibicionistech z řad nejrůznějších epidemiologů a jiných „ologů“ se zdá, že poslední nouzový stav prožíváme proto, že vláda je vystrašena grafy a prognózami dodanými kroužkem s ní spolupracujících matematických modelářů, kterým uniká obsah významu slova člověk stejně jako vládě, a pokud budeme v zajetí podobných milovníků virtuální reality, nečeká nás nic pěkného.
Nouzový stav je zbytečný a omezuje nás nad míru nezbytnou, nehledě na skutečnost, že se v nouzovém stavu zpřísňují nejrůznější s epidemií nesouvisející tresty, takže se pak zaplňují věznice lidmi, kteří ukradli v obchodě housky nebo krabičák, ačkoli víme, že věznice není vhodné zaplnit až na pokraj kapacity a volná místa se jistě budou hodit.
Všichni kolem sebe přece vidíme v tom státním zdravotnickém nákupním šílenství spoustu adeptů, kterým by slušelo jít do tepláků. A ti si určitě nezaslouží jen domácí vězení jako my ostatní.
Jiří Štipský
Ministr zdravotnictví má být člověk schopný, ale je to Blatný, je to Blatný, je to Blatný
Pitomosti v podobě nošení náhubků na prázdné ulici jsme si užili už na jaře loňského roku, tehdy okořeněné pitomostí na druhou nošením náhubků i při sportu či v lese za městem.
Jiří Štipský
Malé pojednání o velké debilitě s respirátory
Naše vláda, která krom nouzovostavových kšeftů už příliš ničemu nevládne a připomíná spíše spolek nesměšných klaunů, které už jen pozorovat moc bolí, se v pondělí chystá nařídit povinné nošení respirátorů.
Jiří Štipský
Pohrdáním Ústavou ČR vláda ztratila poslední zbytky důvěry občanů
Je smutné pozorovat rozklad právního státu v přímém přenosu a je to smutnější o to víc, když se té frašky účastní v roli (ne)užitečných idiotů i hejtmani.
Jiří Štipský
Na plných nemocnicích je ekonomický zájem
Nová vládou omílaná mantra, která nám má pomoci k rozvolnění, je potřeba snížení pacientů s čínskou chřipkou v nemocnicích. Někdo říká pod dva, jiný pod tři tisíce pacientů.
Jiří Štipský
Bajka o prasátkách, co zahubila sama sebe
Některé z vás, milé děti, jste možná o Štědrém dnu viděly zlaté prasátko, a já vám povím bajku o prasátkách, která nebyla vůbec zlatá. Byla spíše hloupá.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně
Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí
Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
- Počet článků 69
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2374x