Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

To mrazivé jméno. Katyně

Dnes je 17. září a pro Čechy je to běžné pracovní pondělí. Pro naše severní sousedy, Poláky, je však tento den velice významným a historicky hodně bolestným. 17. září 1939 bylo Polsko, tehdy bránící se tvrdým úderům německé válečné mašinérie á la Blietzkrieg, přepadeno z východu stalinským Sovětským svazem. Za pár dní bylo po válce a země zmizela z mapy Evropy. Z povrchu zemského zmizelo i několik tisíc polských důstojníků, kteří byli až o tři roky později nalezeni zahrabáni v zemi kdesi v lesích u Katyně s prostřeleným zátylkem. Tato událost jitří polské emoce dodnes, lze v ní však hledat i určité historické reminiscence, které by měly najít slechu i v české kotlině.

V září 1939 nemohla polská armáda opírající se mnohdy o naprosto nemoderní zbraně či tradicionalistickou vojenskou doktrínu (ve které nechyběla ani koňská jízda) vzdorovat německé branné moci. Armádní skupiny generálů von Bocka a von Rundstedta rychle postupovaly do nitra Polska a prakticky za pochodu vymazávaly polské jednotky z válečné mapy. Západní mocnosti sice již 3. září vyhlásily Německu válku, ale nepodnikly žádnou významnější akci (kromě časově omezeného odstřelování předpolí Sárska), která by přinutila Němce stáhnout z Polska své jednotky a přesunout je na západ. Na konci září bylo prakticky dobojováno a oba totalitní státy se staly sousedy, což bylo posléze za několik dní stvrzeno novými smlouvami mezi Vjačeslavem Molotovem a Joachimem von Ribbentopem, které rozšířily původní pakt z 23. srpna. (Smlouva z Brest-litevsku vytyčila novou hranici mezi oběma vítězi a tato hranice je dodnes polskou východní hranicí.) Tak by se stručně dala popsat situace, která pak otevřela dveře k pojmu mnohem mrazivějšímu - Katyně.

Polští důstojníci zatčeni sovětskou armádou za podivných okolností doslova zmizeli a prakticky nikdo nevěděl kam. Otázka našla svou odpověď až o tři roky později, když němečtí vojáci u Katyně nedaleko Smolenska objevili masový hrob a při identifikaci těl zjistili, že se jedná o "ztracené" polské důstojníky. V té době však  jen málokdo věřil německé verzi, že za jejich smrt mohou Sověti... Celá záležitost potom na dlouhá desetiletí poznamenala vztah Poláků k Sovětskému Svazu. Koneckonců oficiální přiznání odpovědnosti za katyňský masakr přišlo z ruských míst teprve nedávno...

Ani dnes vztahy mezi těmito zeměmi nejsou nejlepší. Polsko jako člen Evropské unie a NATO nechce více vlivu Ruska v Evropě a země se proto těsně přimkla k USA. Dala tím najevo jasně svou orientaci, a to i přes mocenské eskapády, které v současné době Polskem vedeným bratry Kaczynskými zmítají. Země uvažuje o svém podílu na budování protiraketové obrany na našem území.

Před podobnou otázkou stojí i Česká republika. I ona má svá historická traumata, a to jak s Němci tak se Sovětským Svazem. Na rozdíl od Polska ale česká (respektive československá) armáda nebojovala a podvolila (když nevezmeme v potaz zahraniční jednotky či stíhací perutě RAF) se politické realitě. Protože musela. V mnoha lidech se pak zakořenil pocit raději nebojovat a nedráždit své mocné sousedy, protože věděli, že jim to zachránilo existenci (byť dočasně hodně okleštěnou). Z toho pak plynou i současné tahanice a debaty okolo radaru. Jak jsem již jednou zde uvedl, jsem pro, aby o této otázce rozhodli politici a nemám na tom co měnit. Jen jsem chtěl na příkladu Polska uvést, že právě negativní historická zkušenost by měla vést k poznání, že malá země (jakou Česká republika ve světovém kontextu je) nemůže fungovat bez jasného ukotvení do určitých mocenských a politických struktur. Ale též, že se k určitému očekávání váže i jistá povinnost. A tu by si lidé měli uvědomit při poučení se z historie.

Autor: Jiří Štefek | pondělí 17.9.2007 14:00 | karma článku: 17,36 | přečteno: 1798x
  • Další články autora

Jiří Štefek

Gabriela Koukalová dala Čechům lekci z demokracie

Biatlonistka Gabriela Koukalová (ještě včera ráno Soukalová) toho za poslední dny stihla opravdu hodně. Vdát se, zvítězit v anketě Biatlonista roku a pořádně rozezlít příznivce Miloše Zemana. Za vše si zaslouží palec nahoru.

14.5.2016 v 14:36 | Karma: 48,02 | Přečteno: 28717x | Diskuse| Politika

Jiří Štefek

Zeman a Babiš: dva ptáčci z jednoho - nejen Čapího – hnízda

Návštěvou farmy Čapí hnízdo prezident Miloš Zeman upevnil své spojenectví s majitelem farmy a šéfem ANO Andrejem Babišem. Přítomné děti z Klokánků tak dělaly stafáž piklím, které mohou výrazně ovlivnit českou politiku.

28.4.2016 v 15:58 | Karma: 30,60 | Přečteno: 776x | Diskuse| Politika

Jiří Štefek

Václav Klaus se nudí. A tak udílí ODS knížecí rady

Bývalý prezident Václav Klaus se už před osmi lety vzdal funkce četného předsedy ODS. Před posledními sněmovními volbami dokonce vyhlásil, že tuto stranu volit nebude. Přesto mu stále nedá spát a i po letech jí udílí knížecí rady.

26.4.2016 v 12:32 | Karma: 21,41 | Přečteno: 687x | Diskuse| Politika

Jiří Štefek

Zeman chce zůstat prezidentem, současnou kampaň mu ale platíme my všichni

Přestože se prezident Miloš Zeman ještě nevyjádřil, zda se bude ucházet o druhý mandát na Hradě, jeho výjezdy do regionů už jsou regulérní volební kampaní. Jen s „nepatrným“ rozdílem: Zemanovi ji platí všichni daňoví poplatníci.

20.4.2016 v 13:23 | Karma: 35,72 | Přečteno: 2775x | Diskuse| Politika

Jiří Štefek

Vládne kus žvance světu aneb zavřít supermarkety o svátcích či nikoliv?

Vzrušená veřejná debata kolem zákona omezujícího prodejní dobu v obchodech nad 200 metrů o svátcích dokládá, jak jsme „moudří“ většinou jen tehdy, když nám jde o kus žvance a plnou lednici.

14.4.2016 v 13:01 | Karma: 26,88 | Přečteno: 3035x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1907x
Před pár lety ještě student vysoké školy, teď už jen a pouze pracující. Horal, do Prahy za prací migrující, nikoli však navždy emigrující. Provozovatel vlastního nezávislého serveru Štefkův zápisník a webu Léto v Krkonoších.

https://twitter.com/JiriStefek

Seznam rubrik