V Rakousku ženy s hidjábem ve zdravotnictví nevadí...

Navštívila jsem v Rakousku zdravotnické zařízení. Na recepci byla dívka s hidjábem, zdravotní sestra měla hidjáb také. Nikomu to nevadilo... Nebála jsem se, že by hidjáb nebyl dezinfikovaný.

Velký kulturním i lidským osvěžením pro mě byla návštěva zdravotnického zařízení v Rakousku. Uvítaly mě jemné kultivované a usmívající se recepční a zdravotnice, které dokonale ovládaly němčinu a - měly hidjáb. Nepolekala jsem se, že mi něco udělají, ani že by hidjáb mohl být špinavý. Proč také? I šátek je součást oblečení a dá se prát v pračce nebo i v rukách.

Vzpomínám na absurdní případ somálské dívky v Česku, které před asi 6 lety nebylo umožněno studovat střední zdravotnickou školu v České republice z důvodu, že nosí hidjáb, což by údajně z hygienických důvodů mohlo vadit při praxi v nemocnici.. Ráda bych v této souvislosti připomněla dva argumenty:

1. Hidjáb je kus oděvu a dá  se prát, škola mohla stanovit požadavek každou návštěvu nemocnice vypraný hidjáb. Neznám pravidla v nemocnici, zda si žákyně nosí svůj vypraný úbor nebo se pere v nemocnici. Pokud se pere v nemocnici, může se jednat o bílý hidjáb, který dívka ponechá v nemocnici.

2. Analogie s řeholním oděvem. Konkrétně v Česku je nemálo zdravotnic, lékařek i zdravotních sester, které jsou řeholní sestry a nosí tedy šátek. Nikoho v Česku neudiví řeholnice kráčející po chodbách nemocnic a nikoho jistě nenapadne, že by řeholní šátek nebyl vypraný. Řeholnice "boromejky" mají dokonce svou nemocnici, dívka mohla chodit na praxi tam.

Připomeňme, že hidjáb je šátek, pokrývka hlavy, mnohých muslimských žen. Islám, podle mých údajů, přímo nenakazuje ženám nosit hidjáb nebo jsou na to různé výklady, většina žen dnešní doby ho ale nosí. Nošení šátku patří k měně konzervativnějším formám projevu islámu, tradičnější je tzv. abája, jedná se o ten černý plášť zahalující celé tělo. Dalším, ještě konzervativnějším prvkem, typický pro pouštní oblasti Afgánistánu, je ona známá burka, přes kterou ženy vidí pouze skrze pletenou mřížku. (Neospravedlňuji a nic jiného, pouze na tomto místě popisuji.)

Je třeba říci, že velká většina muslimských žen burku nenosí. Pokud by se některý Čech" domníval, že ji má každá doma a popř. ji neprala od dob, kdy ji zdědila po prapraprababičce.

Ještě k čistotě muslimů. Každý, kdo byl na ehmm toaletě v muslimské zemi nebo v muslimské domácnosti, ví, že tam mají tzv. bidet, neboli takovou malou sprchu u ještě jednoho záchodku. A věřte, ptala jsem se, i ženy ji opravdu používají po každém použití toalety.

A ještě jedna toaletní historka poukazující na čistotu muslimů. Před pár lety v Iránu jsme čekaly ve frontě na toaletu. Byl tam tzv. evropský a turecký záchod. Na tzv. evropský záchod nechtěla žádná z místních žen jít, připadá jim totiž nehygienický - očekává se, že si "sedne" na místo, kde před chvílí seděla jiná žena, a to ne ze stejné domácnosti.

Omlouvám se muslimům i zdravotníkům, že v jenom blogu řeším zdravotnictví v Rakousku, islám i čistotu, snad to nikoho nepoděsí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stanislava Ševčíková | pátek 21.1.2022 6:52 | karma článku: 14,12 | přečteno: 1017x