Nedostatek peněz na univerzitách vede k okrádání doktorandů a asistentů

Když asistent dostane práci na univerzitě, musí odevzdat stipendium katedře, ačkoli kdyby pracoval jinde, stipendium by dostával, katedra mu peníze sebrat nemůže. To je jen jedna z cest, jak se okrádají doktorandi na vysoké škole.

Univerzity dlouhá léta mlčely ke svému podfinancování. Pravděpodobně proto, že díky tomu na druhé straně měly svobodu bádání.

Ráda bych popřála sluchu mé známé vysokoškolské učitelce, která zažila tuto situaci na univerzitě jako doktorandka, kdy ji bylo odebráno doktorské stipendium, protože získala práci na univerzitě a měla by stejně peněz jako odborný asistent, jak ji bylo vysvětleno. Přitom stejné kolegyně, doktorandky, které pracovaly také na plný pracovní úvazek, jen jinde, ve výzkumné instituci, tak stipendium dostávaly.

Taková věc je maličkost, kterou člověk přejde s grácií, protože mu přece nejde o peníze, klidně se může pracovat za něco o málo více než stipendium, ale zdaleka ne tolik, kolik má učitel na základní škole, takže "jede se dál", jak by řekl můj výcvikový lektor v psychoterapeutickém výcviku Vráťa Strnad.

Jenže pak přicházejí další a další okamžiky, kdy člověk vidí, jak jsou mu odebírány peníze, až se podle kolegyně stane, že po 13 letech v zaměstnání nevěřícně hleděla na oznámení na fakultní webové stránce, kdy se lákali studenti ke studiu uvedením údaje "nástupní plat našich absolventů" a kolegyně zjistila, že tento plat nemá na téže fakultě ani po 13 letech práce a s doktorátem.

Jako perličku mi kolegyně uvedla, protože si ráda povídala s vratnými a uklízečkami, které potkávala, když přicházela na 6.00 do práce. Paní uklízečka ji ukazovala inzerát, v níž se hledala nová uklízečka na hodinový plat, který byl stejně vysoký její plat odborné asistentky, tedy člověka s doktorátem, po 13 letech práce na univerzitě.

 

Nejde jen o peníze, někdy však tato stránka ukáže svou velmi vtipnou stránku.

Autor: Stanislava Ševčíková | sobota 1.4.2023 6:55 | karma článku: 11,29 | přečteno: 324x