Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kouzlo smrti

Život je plný nádherných momentů. Ty nejkrásnější bývají úzce spojeny s archaickými silami zkušenosti. Teprve starší člověk může být hluboce fascinován funkčností mladého svěžího těla. Nemocný člověk, se silou zdraví.

Pohled do krajiny propojuje člověka s hlubokými “nevědomými” silami. Je známá představa ledovce, kdy vyčnívající vrcholek je jen malým zlomkem znalostí toho, co se ukrývá v hloubce “nevědomí”. Pojem nevědomí používám spíše ze zvyku, nebo také proto, že se tak tomu vyučovalo na školách. Čím jsem starší, tím mám naopak pocit, že nevědomí si tento název nezaslouží, a mohl bych jmenovat případy, kdy vědomá rozhodnutí lze spíše popsat jako činnosti nevědomí. Možná je to tím, že vědomí a nevědomí, přesněji racionalita a hluboké duševní síly jsou jen dvěma stranami téže mince. Občas to sice vypadá, že mnohdy děláme rozhodnutí, která jsou chápána jako nevědomá, nelogická, zdánlivě odporující přání jedince. Když však dostaneme možnost regrese, nebo mezní situace, často zjišťujeme, že právě ty nelogické věci vlastně zapadají do širšího kontextu naši životní pouti. Právě v mezních situacích nejčastěji poznáváme hodnotu skutečného přátelství, pravého bohatství atd. Bez tohoto poznání, bez splynutí teorie a praxe, je skutečný posun osobnostní zralosti člověka nemyslitelný. Také poslední hodiny lidského života jsou významnými. Musí se ovšem jednat o vědomé hodiny. Kdysi se stávalo, že člověk věděl, že smrt přichází. Známe to i z pohádek: “Zavolal si král své sny, protože cítil, že jeho dny jsou u konce ...” Umělý spánek na ventilátoru a dalších život udržujících zařízeních, se do lidských zkušeností zatím nezapracoval. Lze dohledat, že člověk na smrtelném loži rekapituluje, propojuje významné momenty, usmívá se nad nepodstatnými a stydí se za hříchy, které vykonal. Pláče nad svými chybami a děkuje přítomným, že jsou s ním v této hodině. 

“Děkuji za bolest, která mě učí se tázat, děkuji za nezdar, který mě učí píli…” Karel Kryl nebyl prvním a nebude posledním, který moudrost připustil do svého života. Moudrost, že teprve nemoc dává hodnotu zdraví, zrada věrnosti. Je to tak. Bez bolesti ztrácíme výlučnost vlastnost člověka, schopnost se ptát: Jaký to má význam, proč se to děje právě mě? Bez bolesti jsme tak vlastně ničím. Hroudou prachu, směsí uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku, vápníku, mědi. 

Naše civilizace je posedlá strachem ze smrti. Stupínek ke smrti, nemoc orgánu, se pro některé stává pohromou. Než duševní zdraví, to raději centra konzumu. Tam jsou někteří pány. Procházky na Mount Everest, a kdysi jiná místa, kde mohl člověk v osamocení pohlédnout do lůna přírody, si ponechávají pro sebe, stejně tak luxusní haciendy na osamělých ostrovech či jinak limitovaných chráněných oblastí. Coronavirus je pro všechny bez rozdílu. Jeho následky jen pro přesně vybranou skupinu. Mohl coronavirus, nebo pulmovirus se rozšířit na venkově? Stejně jako ve středověku, jen tam, kde je příliš mnoho lidí na jednom místě. 

Koncentrace lidí zvyšuje efektivitu. Otázka je: efektivitu čeho? Štěstí? Lásky? Věrnosti? Efektivitu tempa změn. Přesto, že je naše civilizace posedlá strachem z lecčeho, třeba i jen malé efektivity (makáme na 100%), klidně rozemíláme pneumatiky a jiný odpad, a necháváme jím zamořit oceány. Je to nelogické, ale je to tak. Zkušenost je nepřenositelná. Zkušenost zmizelých civilizací také. Znalosti umíme vložit i do křemíkových zrn. Mnoho znalostí, ale jen málo moudrostí jsme se léta snažili vkládat i do našich dětí. Hodnotili jsme je dle znalostí (v porovnání s kybernetickými systémy: jako vzpřímená chůze po dvou - a raketa do vesmíru) a vychovali si je k obrazu svému. Jejich znalosti jsou vzhledem k moderním technologiím v podstatě nulové. Asi to nešlo jinak. Zkušenost je nejhlubší identitou každého člověka, tím co je skutečnou podstatou ledovce, jádrem, které mořské proudy unáší bez ohledu na větry a přání toho kousíčku nahoře. 

Coronavirus ohrožuje 4 % populace. 4% odchylka je ve světě statistiky takovým standardem, že i homosexuálům se někdy říká 4%. Jsou lidé, kteří boji proti 4% věnují podstatnou část své občanské zodpovědnosti. Byla by to otázka spíše na ně, kde se v jejich temných vodách bere představa, že vše má být 100%. Já osobně spíše děkuji za každý den, který mě propojuje s krásou přírody a ukazuje mi tak sílu věčnosti. Pohled do zahrady, na větev stromu, do vinice mi ukazuje moji pomíjivost. Coronavirus mě děsí méně než pandemie strachu z nemoci (ne moci). Nemoc mě provázela od dětství. Znám ji. Prostě jsem jenom člověkem a toto k tomu patří. Jak jinak se mám naučit moci? Lásce? Soucitu? Když ke mě nemoc přišla, tak jsem ji přijal. Nezatlačil jsem ji léky. Přijal jsem ji, nechal jsem ji změnit moje myšlenky. Nemám nic proti lékům a chvála lidem, kteří nám je umí připravit. Mluvím o obecné tendenci nadužívání léků. Já je chválabohu dosud nepotřeboval. Když mě bolelo v krku, lehl jsem a cítil, jaké to je. Když mě bolelo v zádech, dělal jsem to samé, klid na lůžku a pozornost směrem k bolesti. Největší mou dosavadní bolestí byla manželská krize. Každý máme jiný osud, pro mě to byla fatální bolest. Vnímal jsem, jak kvůli majetku byla žena se kterou jsem dvacet let žil, schopna ublížit vlastním dětem a požadovat moji smrt. To byla moje bolest. Tehdy jsem zapomněl na svůj osvědčený přístup - klid na lůžku, přijetí bolesti a zejména informace, kterou tato bolest přináší. Jako každá jiná bolest, byla i ona výzvou ke změně. Jako každá jiná hraniční bolest měla sílu, abych ji nakonec poděkoval.

Coronavirus, strach ze smrti, je podnětem, který každý zpracovává po svém. Já vím, že i idyby mě potkal, budu jej prožívat jako součást osudu. Strach z něj nemám. Strach z něj by neměla mít ani naše společnost. Možná ji nakonec bude děkovat. Možná nám nakonec přinese změny, které jsme sami neměli odvahu udělat. Třeba jako učitelé trochu zmoudříme a našim žákům bude vedle nás lépe. Třeba bude pro nás coronavirus požehnáním. 

 

Autor: Jiří Štágl | čtvrtek 19.3.2020 11:23 | karma článku: 9,63 | přečteno: 239x
  • Další články autora

Jiří Štágl

Moc bezmocných v praxi

Přišel jsem o dítě. O syna, kterého miluji, o kterého jsem se staral, jak jsem nejlépe uměl. Přišel jsem o něj možná proto, že jsem neuměl vymezit hranice, co si opravdu nenechám líbit.

20.8.2023 v 11:50 | Karma: 18,38 | Přečteno: 834x | Diskuse | Společnost

Jiří Štágl

Umělá inteligence a učitelé

Vyzkoušel jsem si komunikaci s umělou inteligencí přes OpenAI. Jako letitý kantor mohu říci, že při mém krátkém pokusu je AI v únoru 2023 k nerozeznání od průměrného učitele.

4.2.2023 v 14:48 | Karma: 18,81 | Přečteno: 1337x | Diskuse | Společnost

Jiří Štágl

Šťastné a veselé z Bachmutu

Kdyby se článek jmenoval Arťom, asi by nikomu nepřišlo na mysl, že je to příběh jednoho z mnoha vojáku na východní frontě.

29.12.2022 v 19:58 | Karma: 14,74 | Přečteno: 450x | Diskuse | Společnost

Jiří Štágl

Jaromír Jágr fyzioterapeutem

Má to zapotřebí? Aby se Jaromír Jágr mohl pohybovat na střídačce, zapsal se v týmu jako fyzioterapeut.

15.10.2022 v 11:07 | Karma: 29,60 | Přečteno: 3637x | Diskuse | Společnost

Jiří Štágl

Pýcha

Tento článek je osobní zpovědí o pýše, která mě provázela a způsobila mnoho potíží. Omlouvám se, ale neuměl jsem to jinak.

29.8.2022 v 16:29 | Karma: 9,41 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

I černošské dívky mají otce. Heinz se omluvil za reklamu na omáčku

7. října 2024  18:20

Firmu Heinz obvinili ze stereotypizace v reklamě poté, co společnost zveřejnila ve stanicích...

Prezident jednal s kandidáty na ministry. V úterý jmenuje Kulhánka i Vlčka

7. října 2024,  aktualizováno  18:07

Prezident Petr Pavel přijal v pondělí na Hradě kandidáta na ministra průmyslu obchodu Lukáše Vlčka...

Zatopené obce dostanou na zničené čističky a kanalizace od státu dvě miliardy

7. října 2024  18:05

Nejméně tři měsíce potrvá, než čistička odpadních vod v Ostravě-Přívoze poškozená povodní bude...

Dřevěný pavilon uprostřed vilové čtvrti. Ořechovka má novou klubovnu pro tenisty

7. října 2024  17:55

Na pražské Ořechovce, která je známá zejména díky svým honosným vilám, městská část postavila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 60
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 824x
Majitel malé ekofarmy, učitel, občan, také poutník životem, který si uvědomuje, že není podstatné co máme, ale co dobrého pro sebe a pro druhé uděláme. Přičemž dobro pro mě není tak relativní, jak se může v našem světě někdy zdát - kdy všichni děláme věci jen s dobrými záměry - a přitom ti druzí to tak často nevidí. Studoval jsem na VPA KG, FTVS UK, FF UK, TU Liberec, byl jsem Živnostníkem roku, Makro dobrým podnikatelem, získal ocenění od Business Leaders Forum, ale také jsem byl bezdomovcem, člověkem označeným za domácího násilníka. Těžko mě někdo označí za člověka nudy, člověka bez tváře a páteře. Prostě se s těmi nejlepšími záměry snažím konat pro sobe i druhé věci dobré, nerelativní: šířit vědomí a svědomí. Meditací, psaním, konáním. 

Více informací na webu ekosad.cz

Seznam rubrik