Nadváhou k prodloužení života?

V těchto dnech vydala řecká vláda nařízení, které obézním turistům zakazuje jezdit na oslech. Nebozí ušatci, kteří byli jako dopravní prostředek používáni po celá staletí, trpí pod tíhou otylých návštěvníků jako zvířata.

Před padesáti měsíci (28. srpna 2014) se v MF DNES objevila zpráva, že podle výzkumu lékařů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mírná nadváha, asi o pět až šest kilogramů, prodlužuje lidský život. Na první pohled překvapivé, ale ještě starší americká studie dokonce dospěla k závěru, že pro délku lidského života je nejlepší nadváha asi třicet procent.

Ve svém tehdejším blogu jsem vysvětloval, jak se tento paradox dá logicky vysvětlit, a nabádal jsem všechny, aby nepodléhali panice a svou váhu zbytečně nenavyšovali, ale marně. Nejspíš je to tím, že počet čtenářů MF DNES a jiných tiskovin, které tyto zprávy přinesly, je stále ještě dostatečně vysoký, zatímco moje blogy nečte téměř nikdo.

Ve vcelku pochopitelné snaze prodloužit si život vzali lidé prodejny potravin a vyhlášené restaurace útokem, radikálně se zvýšil zájem o pobytové zájezdy all inclusive na úkor poznávacích a znatelně se zvýšil prodej kuchařek. Zato fitness centra, parky a cyklistické stezky osiřely a hustota silničního provozu stoupla. Kdekdo zvýšil příjem kalorií a jejich výdej omezil na minimum, jen aby dosáhl parametrů příznivých pro dlouhověkost.  

A následky na sebe nenechaly dlouho čekat. V těchto dnech vydala řecká vláda nařízení, které obézním turistům zakazuje jezdit na oslech. Nebozí ušatci, kteří byli jako dopravní prostředek používáni po celá staletí, trpí pod tíhou otylých návštěvníků jako zvířata. Aby se jim alespoň trochu ulevilo, budou od nynějška moci nosit náklad maximálně sto kilogramů nebo pětinu své váhy.

Ale nedosti na tom. O tom, že se obezita stává národním problémem Spojených států amerických, ví snad každý, kdo v té zemi byl. A situace už znepokojila i vedení armády, protože kvůli tloušťce jeden ze tří dospělých Američanů nesplňuje kritéria pro vstup do armády a zakládat kvůli tomu Cizineckou legii se jim příliš nechce.

Jenže dlouhodobá studie společnosti RAND provedená přímo v americké armádě ukázala, že šedesát šest procent vojáků bez ohledu na to, u jakých jednotek slouží, má nadváhu nebo je přímo obézních. Výzkumů se od roku 2015, tj. rok po otištění zprávy IKEM, zúčastnilo přibližně osmnáct tisíc náhodně vybraných příslušníků jednotlivých složek americké armády. Nejhůře dopadly pozemní síly, kde má nadváhu nebo obezitu 69,4 procenta vojáků. U příslušníků pobřežní stráže (neplést s Pobřežní hlídkou!) je to 67,8 %, u námořnictva 64,6 %, u letectva 63,1 % a u námořní pěchoty 60,9 %.

V podstatě se tedy dá říci, že americká armáda je na tom s nadváhou ještě hůře než potenciální zájemci o vstup do ní. Jestli se tím zvýší předpokládaná doba dožití amerického vojáka, to je otázka.

Autor: Emrich Sonnek | pátek 12.10.2018 16:19 | karma článku: 26,75 | přečteno: 2774x
  • Další články autora

Emrich Sonnek

Jak jsem zaplatil školné

22.2.2024 v 16:44 | Karma: 16,95

Emrich Sonnek

Kdo ještě důvěřuje vládě?

12.12.2023 v 17:42 | Karma: 37,07

Emrich Sonnek

Stiskni, nebo to riskni

26.10.2023 v 14:42 | Karma: 14,79

Emrich Sonnek

Cena soukromí

15.9.2023 v 14:04 | Karma: 20,15