Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Plavba na lodi Beagle

Beagle byla loď královského námořnictva, jejímž nejznámějším pasažérem byl anglický přírodovědec Charles Darwin, který na lodi prožil téměř pět let. Během své cesty kolem světa studoval geologické jevy, fosilie a živé organismy.

I přesto, že byl Darwin již od dětství posedlý brouky a volnou přírodou, nechal jej otec v 16 letech zapsat na studium medicíny. Charles se na studiích trápil. Po své první návštěvě pitevny přestal chodit na přednášky. Veškerý svůj čas věnoval studiu rostlin a zvířat. Začal pracovat v terénu a studovat mořskou biologii a geologii. Navštěvoval klub, ve kterém se diskutovalo o vědeckých teoriích. Konečně dělal to, co jej od dětství zajímalo.


Ovšem jeho otec, který mu zaplatil studium medicíny, nebyl zrovna nadšený, že vyměnil medicínu za biologii. Donutil jej přestoupit na Cambridge a zapsat se na studium teologie. Darwinůn otec však netušil, že na Cambridge působilo mnoho amatérských pastorů-přírodovědců, pro něž byla věda a výzkum náplní jejich života a zároveň součástí teologie. Darwin se s jejich názory ihned ztotožnil a pustil se s vervou do studia. Konečně se našel. Nakonec prospěl s vynikajícím prospěchem. Byl desátým nejlepším absolventem. Po studiích jej čekalo místo na venkovské faře. Milované vědě by se věnoval ve svém volném čase.


To vše však překazil dopis od profesora botaniky, který mu nabízel jedinečnou příležitost, a to dvouletou službu na palubě průzkumné lodi jménem Beagle, která měla za úkol mapovat a prozkoumávat Jižní Ameriku, s cílem vytvořit přesnou námořní mapu.

Její kapitán, Rober FitzRoy, už na několika takových výpravách byl a vždy velmi litoval, že s sebou neměli vědce, který by všechna ta rozmanitá místa, která navštívili prozkoumal. V té době však bylo profesionálních vědců velmi málo. Kapitán FitzRoy marně nabízel místo na palubě známým přírodovědcům, kteří nechtěli opustit rodinu, kariéru a strávit tři roky v nepohodlí na přecpané lodi.


Nakonec se rozhodl oslovit i amatérské přírodovědce, kteří byli dobrými pozorovateli a zároveň zvládli napsat detailní líčení toho, co během dne viděli. Nadšený Darwin, absolvent teologie, přírodovědec-amatér, který neměl žádné závazky, ve svých pouhých 22 letech, byl ideálním kandidátem.


O čtyři týdny později vypluli. Psal se rok 1820. Beagle měla plout přes Atlantic a prozkoumat Jižní Ameriku a poté obeplout celou Zemi. I přesto, že Darwin během plavby trpěl mořskou nemocí, veškerý volný čas věnoval psaní deníků, do kterých zaznamenával podrobnosti o svých exkurzích spolu s terénními poznámkami o geologii a přírodní historii. Zapisoval vše, co během cest viděl a rozvíjel své vlastní vědecké teorie.


Zatímco lodní důstojníci sestavovali námořní mapy. Darwin strávil většinu tohoto času zkoumáním souše (tři roky a tři měsíce na souši; 18 měsíců na moři). Zkoumal mořské živočichy, savce, hmyz, plazy a ptáky. Po celý čas žasnul nad nekonečnou biologickou rozmanitostí Amazonie, kterou osobně popsal jako „směsici potěšení“. Během túry v Andách zažil sopečnou erupci a objevil zkamenělé mušle daleko od pobřeží, což potvrdilo, že geologické síly mohou měnit krajinu.


Nebyl to vždycky snadná plavba. Darwin nebyl svědkem jen zázraků, ale spatřil i hrůzu. Hrůzu otroctví. Darwin a jeho rodina byli zapřísáhlými odpůrci zotročování lidí, usilovali o zrušení otroctví a obchodu s otroky. V Británii bylo otroctví nezákonné, ale v britských koloniích přetrvávalo, stejně jako v Jižní Americe. Během plavby se tak setkal s útiskem a násilím. Viděl jak v Brazílii bijí zotročené děti. Viděl následky vzpoury otroků. Míjel jejich mrtvá těla. Slyšel výhrůžky plantážníků. ...“člověku se z toho vaří krev,“ napsal „ale srdce se chvěje.“


Během své cesty se setkal i z řadou domorodců. Beagle na své cestě učinila zastávku v Tierra del Fuego v Jižní Americe, aby navrátili tři domorodce z prvního průzkumu Jižní Ameriky. Poté, co se Darwin setkal s místními domorodci, zaznamenal si, že šlo o nejhorší a nejbídnější bytosti, jaké kdy viděl. Píše, že „Při pohledu na takové lidi lze jen stěží uvěřit, že jsou také tvory Božími a obyvateli téhož světa.“ Usoudil, že „v této nejzazší části Jižní Ameriky člověk existuje na nižším stupni dokonalosti, než v kterékoliv jiné části světa.“ Toto pozorování se stalo základem pro Darwinovo uvažování o původu člověka.


Na Galapágách, které jsou domovem mnoha jedinečných druhů, začal hledat důkazy o tom, jak se tam život usídlil. Když zaslechl, že lze určit z jakého ostrova želva pochází podle jejího krunýře, začal je sbírat. Jeho snahy potvrdit pravdivost tvrzení kazila ostatní posádka lodi, která si z jeho vzorků dělala polévku.


Všiml si, že pěnkavy na ostrově byly podobné pěnkavkám z pevniny, ale každá vykazovala určité vlastnosti, které jim pomohly snáze sbírat potravu v jejich specifickém prostředí. Nasbíral mnoho exemplářů pěnkav na Galapágách. Časem se z tohoto pozorování stane revoluční teorie, tehdy to byla jen zajímavost v Darwinových poznámkách. „Když vidím všechnu tu rozmanitost jedné malé, úzce spojené skupiny ptáků,“ napsal, „dalo by se říci, že z původních pár ptáků na tomto souostroví byl jeden druh upraven pro jiné účely.“ Přestože to tehdy nebral tak úplně vážně, jev, který vypozoroval, významně změnil obvyklé vědecké názory na to, jak vznikly různé druhy.


Charles Darwin při své cestě nasbíral velké množství fosílií, které, po jeho návratu, vzbudily v Anglii velký zájem. Nacházel ovšem i kostry dávných živočichů. Nejvíce jej překvapila velikost těchto pradávných tvorů. Přinutilo ho to přemýšlet o pravěku a o tom, co způsobilo vymření těch obrovských zvířat. V dopise, který poslal své sestře, napsal: „Geologie je úžasná. Potěšení ze střílení koroptví nebo radost z honu se nemůžou rovnat radosti z nalezení hromádky fosilií, které vyprávějí svůj příběh téměř živým jazykem.“


Po pěti letech sbírání a studování přírody byl čas vrátit se domů. Po cestě Darwin uspořádal svých 5 436 vzorků, 770 stran v deníku a tisíce stránek s poznámkami. Během toho začal mít tušení o revolučním konceptu, k němuž jeho pozorování a teorie směřovaly. „Pokud pro tyto postřehy existují sebemenší podklady,“ napsal, „zoologie souostroví bude hodna prozkoumání, jelikož tato fakta podkopávají stabilitu druhů.“


V říjnu roku 1836 Beagle připlula do Cornwallu a Darwin nasedl na vlak domů. Když se druhý den setkal s rodinou, už nebyl ten nedostudovaný medik. Nebyl ani čerstvým absolventem kněžského semináře. Nyní byl uznávaným přírodovědcem a členem vědecké elity, to vše zásluhou jednoho dopisu a jeho odvahy využít příležitosti a vydat se na konec světa.


Darwin později na svoji cestu vzpomíná jako na „zdaleka nejdůležitější událost v mém životě, která určila celou mou kariéru“.

Autor: Sofie Černá | sobota 20.4.2024 16:02 | karma článku: 10,26 | přečteno: 211x
  • Další články autora

Sofie Černá

Nutella

Nutella. Božská pomazánka, kterou zná téměř každý. Za jediný rok se prodá tolik skleniček Nutelly, že by osmkrát pokryly Velkou čínskou zeď. Ale jak přesně se tato oříšková pochoutka rozšířila a stala senzací?

21.7.2024 v 19:45 | Karma: 15,72 | Přečteno: 428x | Diskuse | Ostatní

Sofie Černá

Šílení vědci

Historie je plná vědců, kteří zašli ve jménu vědy velmi daleko. Někteří prováděli hrozné, neetické experimenty na lidech, zatímco jiní experimentovali sami na sobě.

8.6.2024 v 16:15 | Karma: 8,36 | Přečteno: 248x | Diskuse | Ostatní

Sofie Černá

John Snow

John Snow se narodil 15. března roku 1813. Jeho otec byl dělník. Malý John byl velmi nadaným a zvídavým dítětem. Jeho matka tak vzala veškeré své jmění, které ji zůstalo po rodičích a zaplatila mu vzdělání na soukromé škole.

25.3.2024 v 4:44 | Karma: 16,24 | Přečteno: 272x | Diskuse | Ostatní

Sofie Černá

Hans Joachim Albert Litten

Hans Litten-28letý právník, který už dlouhou dobu obhajoval spodinu berlínské společnosti, bez nároku na honorář. Nyní stojí před velkou výzvou. Na lavici obžalovaných před ním stojí samotný Adolf Hitler, vůdce nacistické strany.

3.12.2023 v 18:28 | Karma: 11,42 | Přečteno: 172x | Diskuse | Ostatní

Sofie Černá

Rudý Frankenstein

Ilja Ivanovič Ivanov byl ruský biolog se specializací na umělou inseminaci, který se proslavil svými experimenty s mezidruhovým křížením. Podařilo se mu vytvořit křížence zebry a osla nebo křížence zubra a krávy.

24.10.2023 v 17:25 | Karma: 0 | Přečteno: 58x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 312x
Každým rok si dávám za úkol něco nového zkusit. Každý den (původně) teď párkrát do měsíce si zapisuji příjemné věci, které se mi udály. Mimo seriály miluji knihy, vaření, puzzle, hádanky a dobrou kávu.

Seznam rubrik