Oligarchistán

Pokouším se zamyslet, při čtení všech zpráv o útocích separatistů, o protiteroristické operaci ukrajinské armády, o vlivu nejrůznějších oligarchů, jaká bude Ukrajina v budoucnosti. Téměř jisté je, že už nikdy nebude stejná.

Nechci zde hodnotit, kdo za vyvoláním krize na Ukrajině stojí, kdo z ní má větší prospěch atd. Svůj díl viny má na krizi a na násilí na Ukrajině každá ze stran konfliktu. Spíše si říkám, jestli lze ještě Ukrajinu považovat za společný stát. Podle méhl nikoliv. Proč si toto myslím? Protože vnímám marnou snahu ukrajinské vlády dostat situaci ve východoukrajinských regionech pod kontrolu. Tolik zpráv o operacích proti separatistům a výsledkem je jedno velké nic. Otázkou je nakolik současný vrcholný politický establishment v Kyjevě ovládá samotnou armádu, respektive nakolik se na ni může spolehnout. Což platí ale i v opačném směru zejména po té, kdy ukrajinští vojáci dislokovaní na Krymu byli vystaveni existenci proruských milic a nálad na tomto poloostrově, aniž by měli od vlády jakékoliv jasné instrukce, jak se zachovat.

Až zatím proukrajinsky, nebo spíše zatím protirusky smýšlející, oligarchové pobídnou zaměstnance svých podniků, aby rozebrali barikády separatistů. Jeden z nich prý podle zprávy zde na idnes.cz dokonce platil ze svého pohonné hmoty díky nimž se mohli vojenské transportéry rozjet a vrtulníky vzlétnout, zatímco další rovnou ukrajinskou armádu vyzval, aby opustila kontrolní stanoviště s odkazem, že pořádek by měla sjednat policie (čemuž nevěřím), nebo polovojenské organizace, těmito oligarchy vyzbrojené a vlastně i vlastněné. Nic z výše zmíněného nenasvědčuje tomu, že by Ukrajina byla do budoucna zvášť stabilní zemí. Ukrajinská vláda evidentně nemá páky na vynucení si klidu a pořádku. Ten si naopak, především silou svých nebývale vysokých bankovních kont, dokáží udržet oligarchové. Otázkou je, jak dlouho se těmto chlapíkům bude zdát výhodné, aby města a oblasti, kde se nyní bojuje, zůstali alespoň navenek pod správou ukrajinských úřadů, které v těchto oblastech ale faktickou moc nemají ani nyní (a je otázkou jestli někdy skutečnou moc nad východní Ukrajinou měly ukrajinské státní orgány). Přijde mi, že stačí, aby tito chlapíci zaveleli a jakákoliv, byť už asi jen na venek proklamovaná, územní svrchovanost a celistvost Ukrajiny se rozplyne jak pára nad hrncem.

Otázkou také je, kdyby nějakou shodou téměř nevysvětlitelných náhod mohlo dojít k uklidnění situace, jestli je vůbec možné klidné soužití po protrpěných násilných událostech. Podle mého nikoliv. Ta situace došla už příliš daleko. A spoustu událostí a činů, které spáchaly obě strany, už prostě nelze vzít zpět. Krom toho by se asi rovnalo osmému divu světa, kdyby všichni zúčastnění politici a ozbrojenci dostali rozum a začalo jim jít skutečně o obyčejné lidi. Zázraky se sice občas dějí, ale tomuhle já nějak nevěřím.

Sečteno a podtrženo, ta země již de facto rozdělená je. Krym si vzali Rusové, východ Ukrajiny mají pod palcem oligarchové, kterým se zatím jenom nevyplatí, aby obrátili kurz směrem k Rusku.

Autor: Marek Šnobr | pátek 16.5.2014 16:48 | karma článku: 14,51 | přečteno: 473x
  • Další články autora

Marek Šnobr

Sever a Jih

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22