Analýza - lidé na volby do EP po zásluze kašlou

Dovolil jsem si použít alespoň část nadpisu článku "Analýza: kníže získal skalní voliče ODS". Tento článek nezamýšlím jako ambici na jakoukoliv analýzu čehokoliv. Tím méně analyzovat něco, o čem se neví, jak to vlastně dopadlo a navíc to něco, tedy volby do Evropského parlamentu, mělo pravděpodobně rekordně nízkou účast. Jenom mne "baví" všechny ty nejrůznější analýzy každého pšouku. Pomalu už čekám jen na to až někdo vyleze z analýzou analýzy.

Přitom je to zřetelné a jasné. A není třeba jej jakkoliv analyzovat. Lidé na volby do Evropského parlamentu kašlou. Zatím pokaždé, když se tyto volby u nás konaly, tak byla účast nízká, letos zdá se dokonce rekordně nízká. Ty volby jsou prostě pro většinu občanů této země druhořadé, chcete-li nedůležité.

Nevím proč se neúčastní voleb jiní lidé, ale pokusím se na následujících řádcích vysvětlit můj vztah k Evropskému parlamentu a důvody, proč jsem se voleb do něj neúčastnil nikdy. Já jsem nikdy nebyl zastáncem našeho členství v Evropské unii v podobě, do jaké se vyvinula dnes. Děsí mne snahy o shora diktovanou užší a užší integraci. Nevěřím, že by federalizovaná EU mohla fungovat pokojně a prospěšně, protože rozdíly mezi jednotlivými členskými státy (ekonomického, kulturního, náboženského i historického rázu) jsou přiliš velké a to, jak pak "funguje" jakýkoliv útvar zahrnující rozdílné regiony, můžeme dnes v malém vidět na Ukrajině.

Navíc je Evropská unie dnes velmi byrokratickou a nepřehlednou institucí a stojím si za tím, že v jejich orgánech je schováno mnoho parazitujících lidí s velmi vysokými platy a prakticky nulovou odpovědností. Myslím si, že Evropský parlament i Evropská komise v mnoha případech fungují jako záchranná síť pro odpadlíky, kteří se na poli národních politik svých zemí zdiskreditovali buď neschopností a nebo korupcí a ze strachu, aby sebou při případných výpovědích nestáhli i další politiky, tak je jejich kolegové odsunou do Bruselu/Štrasburku a ještě tomu dají punc zásluhovosti.

Nevěřím, že by členstvím v Evropské unii byla úroveň demokracie v České republice vyšší. Ze svého pohledu vnímám Evropský parlament, a dlužno dodat i Evropskou komisi, za instituci mně velmi vzdálenou a cizí. A nemyslím si, že by se život v České republice běžným lidem pozvedl tím, že volíme své zástupce do institucí, které jsou běžnému českému občanovi méně dostupné, více vzdálené (a to nejen geograficky) a že bohužel mnoho pravomocí, které měly zůstat nadále ryze v českých rukách, odevzdáváme někam dál a někam výš lidem, nad kterými běžný volič nemá už vůbec žádnou kontrolu.

Nemyslím si, že 21 českých figurek má 751-členném parlamentu nějak důležité postavení, a proto mi přijde naprosto zbytečné k těmto volbám chodit.

Volám po tom, aby došlo k jednoznačnému posílení rolí národních států, aby se pravomoce vrátily v českém případě do Prahy. Nedělám si iluze, že by vláda či parlament v Praze byl o řády lepší než EP či EK, ale stojím si za tím, že stále platí pravidlo, že čím blíže jsou odpovědní lidé na dosah a pod jakous takous kontrolou svých voličů, tím větší odpovědnost a možná i strach z pádu mají a tím přeci jen odpovědněji se chovají. Mluví se o demokratickém deficitu a já si myslím, že jakékoliv volby do lidem stále více vzdálenějších institucí tento demokratický deficit zvětšují, protože čím dále je zvolený zástupce od svých voličů, tím slabší jsou jakékoliv kontrolní mechanismy, které by mohly tyto volené zástupce usměrňovat. Z těchto a výše uvedených důvodů  se já osobně voleb do EP neúčastním. I z těchto důvodů mi je pro mne EP cizí institucí.

Autor: Marek Šnobr | sobota 24.5.2014 21:13 | karma článku: 26,66 | přečteno: 895x
  • Další články autora

Marek Šnobr

Sever a Jih

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22