To už není šílenství, to je energetická a celospolečenská sebevražda
Téměř každý den přinášejí evropské burzy ještě katastrofičtější vývoj cen elektřiny (a také zemního plynu, z něhož se masivně rovněž elektřina vyrábí). Jsou pro běžné lidi méně srozumitelně ukryta v cenovce za MWh (= 1 tisíc kilowatt hodin, kWh), tedy v případě Francie ochromené výpadkem poloviny jaderných reaktorů jde o 1000 eur, v případně Německa o 840 eur. Pro normální smrtelníky je nutno vysvětlit, že Francouzi by měli napříště za jedinou kWh pouze tzv. silové elektřiny, tedy té čistě výrobní, nikoli konečně obchodní ceny, zaplatit v přepočtu cca 25 korun, Němci „jen“ 21 korun. Této výrobní ceně je nutno ale započítat další poplatky mj. za distribuci, za správu sítě, daně atd. Takže jsme na nějakých 30 korunách za 1 kWh. Loni byla v Česku průměrná obchodní sazba 4 Kč. Podobně je tomu u cen za zemní plyn.
Propočítejme si z tohoto vývoje cenu, kterou zaplatí čeští podnikatelé a domácnosti za elektřinu a plyn v roce 2023, pokud se nestane nějaký zázračný zvrat. Při zjednodušení Česko spotřebuje ročně 60 miliard kWh elektřiny a 80 miliard kWh zemního plynu. V případě realizace spotových cen do koncových obchodních cen tak české firmy a domácnosti za celý rok 2023 zaplatí za obě klíčové energetické komodity optimisticky spočítáno plus 20 korun za každou kWh, tedy celkově 2,4 bilionu korun NAVÍC proti cenám roku 2021, tedy 2 tisíce 400 miliard korun navíc, to je zhruba o třetinu více, než činí rozpočet vlády pro celou zemi. Tyto peníze tak zmizí v účtech za elektřinu a plyn a nebudou k dispozici na další běžnou spotřebu, jako jsou vzdělávání, kultura, sport, pohostinství, turistiku atd., v podnikové sféře to znemožní investice do další budoucnosti a zmrazí mzdy, pokud rovnou nedojde k zavření mnoha firem neschopných ekonomicky přežít s následným prudkým růstem nezaměstnanosti. Připomeňme si, že polovinu růstu HDP tvoří spotřeba domácností, která se logicky teď omezí jen na nezbytné výdaje. Zveřejněné cifry slibované české vládní pomoci v řádech desítek miliard korun s nejasnou distribucí cílovým skupinám jsou v konfrontaci s těmito energetickými náklady naprosto marginální, spíše provokativně směšně nízké.
Připomeňme si, že evropské demokracie jsou s prudkým růstem cen energie konfrontovány již rok, Putinova agresivní válka proti Ukrajině není přímým viníkem a dnes spíše slouží jako výmluva a alibi jednak za nečinnost politiků, jednak jako příležitost pro síťové a přirozené monopoly si namastit ještě více kapsu. V konfrontaci s utrpením Ukrajinců je tato amorální posedlost ziskem ještě odpornější.
Vláda premiéra Petra Fialy hledá tzv. celoevropské řešení, když ho již řada zemí EU (mj. Francie a Slovensko) dávno našly a je velká otázka, zda jim teoreticky nějaké celoevropské řešení bude vyhovovat. Zdá se, že v Praze se čeká, co milostivě řeknou v Berlíně, což má být také tématem návštěvy německého kancléře Olafa Scholze 29.8. v Praze. Ovšem to, že by Němci mohli souhlasit s oddělením ceny zemního plynu od výroby stabilní elektřiny z uhlí a jádra (v ČR z 80 %), je naprostá iluze. V Berlíně fakticky nevládne sociální demokrat Scholz, ale jeho zelený vicekancléř a ministr hospodářství a (hlavně) ochrany klimatu Robert Habeck. Ten v rozporu s názorem kancléře na možnost pokračování produkce tří poslední jaderných elektráren v Německu v podstatě tuto šanci odmítl. Němci tak nadále musí nesmyslně spalovat deficitní zemní plyn na výrobu elektřiny, aby tím zachraňovali svou zelenou ideologickou posedlost spásy země a planety solárními panely a větrníky.
Německo nemůže netrvat na pokračování současné energetické politiky EU, protože všechny ostatní země (snad s výjimkou „větrného“ Dánska a jaderné Francie) tak vlastně svými donucenými vstupy na celoevropskou burzu dotují a legitimizují zničující německou zelenou tranzici pod názvem Energiewende, která ovládla i Evropskou komisi a parlament a je sama a jen sama jediná odpovědná za zničující vývoj cen energie. Putin na politice přechodu na již 20 let dotované nestabilní přerušované zdroje energie (hlavně soláry a větrníky), kterou musí doprovázet paralelní a také dotovaný systém záložních zdrojů (s tzv. kapacitními platbami) hlavně z plynu, jen postavil svou geopolitickou strategii použít energii jako zbraň. Nyní na zlomku zbývajících dodávek do EU Rusko vydělává více než kdykoli předtím.
Vláda Petra Fialy bude ještě chvíli otálet a pak již nezastaví dokonalou bouři zavírání firem, propouštění, rozhořčení a vzteku voličů. Ostatně za tři týdny se dá ve volbách očekávat plebiscit proti pasivitě vládní pětikoalice, která se utápí ve svých vnitřních problémech, jak dokumentuje případ šéfa civilní rozvědky, či ztrácí čas prosazováním okrajových politik typu snížení plateb za statní pojištěnce. Nebylo nakonec záměrné ze strany vládnoucí koalice, že na parlamentní debatu o energetické krizi nezbyl čas?
Česko má k dispozici skvělé experty a odborníky na energetiku, kteří hovoří o elektřině jako veřejném statku, volají po státním obchodníkovi s energií, po zestátnění ČEZ atd. Ovšem vláda je o expertízu očividně dosud nepožádala. Ztrácí tak nejen politické body, ale podkopává chaotickou komunikací a svou rozhodovací pasivitou ekonomickou, sociální i politickou stabilitu země. Ostatně bez okolků o tom v parlamentu překvapivě a bez okolků tvrdě kriticky promluvil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), ačkoli jeho resort je tematice energetiky nepochybně hodně vzdálen.
Je třeba řešit příčiny šíleného, spíše sebevražedného růstu cen elektřiny a plynu, než až pozdě se pokoušet řešit následky nějakými milodary a zelenými žebračenkami. Česká republika tradičně vyrábí svou klíčovou tuzemskou energii – elektřinu – levně ze svých domácích a osvědčených zdrojů. Experti jsou zajedno, že z uhlí i jaderné energie produkujeme v ČR 1 kWh silové elektřiny maximálně za 1 korunu. Když se vrátíme k úvodu článku, vidíme, co se s těmito výhodnými českými cenami děje po „průchodu“ evropským energetickým trhem. Ten totiž dávno žádným trhem není, je to jen zdeformovaný nástroj podpory zničující zelené politiky Evropské unie v čele s Německem pod názvem Green Deal, o čemž dokonale svědčí spekulativní emisní povolenky a nakonec nejlépe ceny energie.
Pokud zbytek racionálních politiků v zemích EU včetně Česka konečně nepochopí, že se musíme z této iracionální a hluboce asociální a ještě urychlované ideologické politiky vyvázat, čeká nás nejhorší období v Evropě od konce války. Buď současná již celospolečenská krize u nás i v Evropě opět zrodí osobnost podobnou politikovi s doutníkem jménem Winston, nebo zoufalé lidi zase úspěšně osloví ukřičený populista, třeba podobný tomu jménem Adolf s knírkem pod nosem.
Milan Smutný
P. Fiala: Zvolte nás v příštím roce znovu a my vám dáme do čtyř let německé platy
Premiér o 17. listopadu prohlásil: Zvolte moji vládu ještě na další čtyři roky a budete mít platy jako v Německu. Jak mohl někdo tušit, že také šéf ODS se bude řídit politickým heslem: Nikdo vám nedá tolik, co já vám mohu slíbit.
Milan Smutný
Má být Česko odkázáno na energetickou (ne)milost Německa?
S obrovským zpožděním kvůli chaosu na MPO při tvorbě energetických politik 31. 10. vydala státní firma ČEPS každoroční zprávu o zdrojové přiměřenosti. Jsme v ní fakticky vydáni na energetickou (ne)milost Německa.
Milan Smutný
Kdo v Evropské komisi hlídá hlídače?
Ve vedení EU probublává rozsáhlý skandál spojený s netransparentním a předraženým nákupem vakcín proti Covidu-19. A zatím indicie vedou přímo k šéfce Evropské komise, která se v byznysu s vakcínami osobně angažovala.
Milan Smutný
Francouzi by chtěli zlomit rozhodnutí vlády ČR a místo Korejců stavět reaktory sami
Jinak doma občany nechválená vláda v létě překvapila, když rozhodla dlouhodobě strategicky, tedy o výstavbě nových jaderných reaktorů. Nyní se jí do verdiktu snaží vrazit vidle neúspěšní účastníci tendru, EdF a Westinghouse.
Milan Smutný
Německo reviduje klíčové zelené politiky, Česko je zavádí
Vláda ČR ve středu schválí balík dokumentů, jež mají nasměrovat republiku k dekarbonizačnímu cíli. Přitom nejnovější zprávy z vůdčí země zelené tranzice Německa dokazují, že jejich zelená revoluce narazila do zdi reality.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Ve vteřině vše hořelo, vyskočil jsem oknem, líčí přeživší tragédie v Mostě
Premium Dopíjel poslední pivo, po kterém chtěl odejít domů. Pan Jaroslav seděl v mostecké restauraci U...
Batole padalo z pátého patra, pohotového fotografa za snímek vyplísnili
Seriál Málokterý fotograf získal za jeden snímek Pulitzerovu cenu i World Press Photo, Stanleymu Formanovi...
Chybí, jak dosáhnout cíle. Velcí zemědělci odmítnou novou strategii
Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR se chystají odmítnout aktualizaci dlouhodobé zemědělské...
Růst akcií na pražské burze trumfl i S&P 500. Dařilo se bankám i zbrojařům
Premium Burza cenných papírů Praha zažívá nevídaně dobré časy. Její hlavní index PX začátkem ledna po...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 128
- Celková karma 29,02
- Průměrná čtenost 2318x