Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O nové miliardy z kapes Čechů jde solárním lobbistům až v první řadě

V minulých dnech jsme si mohli přečíst další ekolarmistickou zprávu, že v ČR prý kvůli nedostatku vody nemůžeme stavět jiné energetické zdroje než solární a jiné občasné zdroje energie (OZE). Je to lživý pokus poškodit jádro. 

Nevíme, kdo podepsanému autorovi Vojtěchu Svěrákovi vedl ruku, ale za jeho článek by se jistě nestyděl ani nechvalně známý stalinista v Rudém právu Kojzar. Titulek zcela manipulativního článku totiž říká jasně, čeho je jeho cílem: „Příliš žíznivé jádro. Elektrárny ohrožuje sucho, výhody mají soláry a větrníky“.

Autor vyvozuje z bilance využité vody, zejména při chlazení v jaderných elektrárnách (JE) Dukovany a Temelín, jako by byla nenávratně spotřebována. To je goebbelsovská lež. Voda je jednak používána v uzavřených cyklech, jednak se vrací zpět pro chlazení a jednak je vypouštěna zpětně do obou vodních toků řeky Jihlavy, respektive Vltavy. Jen menší část se odpaří, což neznamená její ztrátu, protože se vrací v podobě srážek. JE Dukovany má potenciál chladicí vody 3200 MW, přičemž současné čtyři bloky mají výkon 2000 MW, JE Temelín s dvěma bloky o celkovém výkonu 2250 MW má dostatečný potenciál chladící vody pro další dva bloky. Ostatně už za minulého režimu původní plán počítal s celkem čtyřmi temelínskými bloky. Již plně rozběhnutý jaderný tendr na dostavbu Temelína v roce 2014 zrušil tehdejší ministr financí Andrej Babiš.

A kdo je hlavní autoritou citovanou v článku? Mluvčí ČEZ potvrzuje, že tato klíčová energetická firma bude také stavět solární zdroje. I když má jasný úkol od většinového akcionáře, vlády ČR, rozjet výstavbu nových jaderných bloků. Klíčové „autority“ pro autora článku je jeden z hlavních lobbistů za zelené zdroje Martin Sedlák a samozřejmě také enviromentální aktivistická organizace Greenpeace. Zde hledejme ideové zdroje, ne-li celé pasáže dodané do pera autora zmíněného článku. Jsou to zcela tvrdí a zásadní odpůrci jaderné energetiky. Na jaderné odborníky se autor článku z jasných důvodů svého píár článku ve prospěch solárních lobbistů neobrátil.

Také Česko se už postupně připojilo k podpoře tzv. obnovitelných zdrojů (OZE). Ty ale nemají spočítanou emisní stopu od jejich výroby, dopravu až po složitou recyklaci, což je z jasného důvodů: potvrdilo by se, že nejsou ani obnovitelné, ani udržitelné. Do roku 2030 se dle dosavadních výdajů předpokládá, že z peněz daňových poplatníků se na podporu těchto „zelených“ zdrojů od roku 2010 vydá přes bilión korun (tisíc miliard), z toho přes 800 miliard korun spolyká podpora solárních elektráren.

Když se podíváme na přehledné údaje Operátora trhu s energií (statistiky OTE), uvidíme, že jen od roku 2013 do roku 2021 včetně Češi ze svých kapes za osm let zaplatili celkem 333,6 miliardy Kč, z toho za rok 2021 pak 40,8 mld. korun. Drtivá většina šla na podporu slunečních elektráren, tedy do kapes solárních baronů. Každý ze zákazníků v ceně z každé spotřebované 1 kWh elektřiny platí na podporu OZE 0,495 Kč plus DPH. Od 1. října vláda ČR podporu OZE převezme - snad na rok - pod státní rozpočet, tedy ho znovu nepřímo zaplatí podniky a domácnosti v daních.     

A co jsme za to v Česko dostali pro české podniky a domácnosti? Příslovečně velmi málo muziky, za to ale za hodně peněz. V uplynulých osmi letech se na národním energetickém mixu dle OTE podílely OZE maximálně 11,77 % (2015), v loňském roce to bylo jen z 5,56 %, z toho činily solární zdroje 1,65 %, biomasa 3,31 % a malé i velké vodní elektrárny 0,61 procenta. Připomeňme si, co je základem energetického mixu české stabilní energetiky: loni jaderné zdroje měly podíl 40,31 %, hnědouhelné 43,89 % a zemní plyn 9,89 procenta. Tomu samozřejmě odpovídá i výroba elektřiny.

K plánu výstavby nové jaderné flotily v ČR se hlásí i vláda premiéra Petra Fialy, která v listopadu očekává odpověď tří uchazečů z Francie, Jižní Koreje a USA v tendru na stavbu nejen jednoho bloku v Dukovanech, ale také indikativní nabídku na další reaktor tamtéž a dva v Temelíně. Když se pochybuje o schopnostech Česka nové jaderné bloky zaplatit, stačí se podívat, že stejnou částku zaplatím v letech 2010-2030 za soláry a další OZE, přičemž tyto zdroje skončí mezitím svou živostnost. Ale nové jaderné reaktory mají životnost 80 let, a to nemluvíme o jejich stabilní výrobě za každé roční doby, ve dne i v noci, přes 8000 hodin ročně (soláry za optimálních podmínek fungují maximálně 1000 hodin ročně). Pravděpodobná renesance jaderné energetiky nejen v ČR, jako jediná šance země na stabilní a cenově dostupnou vlastní energii, je zásadní překážka pro lobbisty za OZE dotované miliardami ukradených z kapes daňových poplatníků. Protože investiční návratnost, spolehlivost a efektivita jaderné energetiky spolehlivě deklasuje snahu o masové nasazení občasných zdrojů energie a tedy znemožní další krádeže peněz kapes českých daňových poplatníků.  

Právě nestabilní přerušovaná a dotačně drahá produkce z OZE dovedla většinu zemí EU včetně Česka do osudové závislosti na ruských energetických surovinách, z nichž se teď s kritickými sociálně-ekonomickými potížemi chceme vymanit. Proto dotační zelení šmejdi torpédují snahu o výstavbu nových jaderných elektráren u nás i jinde ve světě (v Německu a Rakousku zatím vyhrávají) a stávají se tak když ne přímo pomahači, tak užitečnými idioty režimu ruského diktátora Vladimíra Putina. Už v roce 1977 ve své známé eseji varoval nobelista, jaderný fyzik Andrej Sacharov Západ, že když nevybuduje silnou jadernou energetiku, bude energeticky závislý na sovětském/ruském režimu.

Po provalení skandálu o největším dotačním tunelu na české veřejné finance v podobě nehorázné podpory solárních zdrojů na léta 2010-2030 byla doposud nová dotační podpora OZE zastavena. Proto se žádné významné solární zdroje po 1. lednu 2011 u nás zatím nepostavily. Protože enviromentální lobbisté bez dotací o planetu zájem ztrácejí, o peníze jim jde až v první řadě. Jak autor upozornil v jiném svém blogu, potenciální příjemci dotací s příslibem nových desítek miliard z unijních i národních zdrojů opět zaktivizovali svou činnost a vyvíjejí horečnou lobbistickou aktivitu i v podobě alarmistických článků a vystoupení v médiích. Vláda ČR se tomuto tlaku Bruselu bohužel podvoluje, i když celý svět se včetně Německa celkem jasně vrací k energetickému využití uhlí. To by měla být také strategie Česka, dokud se nepostaví nová jaderná flotila.  

Současná exploze cen energie a následné rekordní inflace je důsledkem násilného rychlého prosazování nesmyslné ideologie zelené tranzice se slepou sázkou na OZE a potlačováním stabilních zdrojů energie. Nepovede to ke snížení emisní zátěže, ale zato hrozí riziko sociálně-ekonomického kolapsu, jež s sebou přinese ještě horší ekologické důsledky. Pokud se vláda ČR navzdory politicky korumpujícímu tlaku unijních dotací nepostaví tlaku zelených lobbistů, ponese za to odpovědnost před občany a voliči v podobě další destabilizace energetiky a s ní celé ekonomiky a společnosti.  

Autor: Milan Smutný | středa 6.7.2022 2:32 | karma článku: 31,22 | přečteno: 610x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solárníkům platí jejich úspory ostatní, pohříchu nejvíce chudí Češi

Dva roky je veřejnost masírována kampaní instalační lobby a dotacemi státu, aby si Češi pořídili solární zdroje a ušetřili. Bohatí Češi díky dotacím spotřebu ušetří a vše jim zafinancují ostatní občanů, pohříchu i ti nejchudší.

25.5.2024 v 14:25 | Karma: 28,74 | Přečteno: 719x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU

Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.

25.4.2024 v 14:07 | Karma: 35,29 | Přečteno: 1217x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 29,34 | Přečteno: 781x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,49 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,31 | Přečteno: 10318x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Pokuta 200 milionů eur plus penále. EU trestá Maďarsko za migrační politiku

13. června 2024  10:12,  aktualizováno  13:11

Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) a penále ve výši...

Třicet tisíc za výcvik. Armáda láká středoškoláky na dobrovolná cvičení

13. června 2024  13:02

Armáda představila pilotní projekt dobrovolných vojenských cvičení pro středoškoláky. Za...

GLOSA: Další, už pětatřicátá žlutá karta pro Pavla Novotného. Proč dostal šanci

13. června 2024

Premium Vylučování lidí z politických stran je téměř vždy výrazem myšlenkového i manažerského zoufalství...

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  12:50

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 122
  • Celková karma 35,03
  • Průměrná čtenost 2386x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik