Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mein Kampf Fiedricha A. von Hayeka

Když si čtete cokoli z publikací F. A. Hayeka, kolísáte mezi obdivem k jeho genialitě a nenávistí k jeho patologii. Jeho sugestivní, "prorocké" učení dokázalo přesvědčit tisíce (možná statisíce i víc) jinak inteligentních lidí; některé z nich, jako například u nás Milana Uhdeho, dokázalo otočit "vzhůru nohama", z prosocialismu na prohayekismus. O Klausovi, Ježkovi, Dlouhém,Tlustém, Langrovi a  jiných otcích našeho nynějšího mafiánského kapitalismu nemluvě.

Aby si člověk udělal alespoň orientační obrázek, stačí si pčečíst článek Ilji Herolda (BL, 2008) Friedrich A. Hayek, ideolog tržní společnosti. Uvádím z něho výňatky a přidávám malý komentář.

"Hayek... nevidí ve vesmíru žádný řád a úzkostlivě se varuje, aby nějaký řád do vesmíru sám vkládal. Otázky po smyslu, po směřování, po orientaci a zdá se že i jen po předvídání jsou mu nesmyslné... Tato představa Hayeka provází i do společnosti a ekonomiky. Dějiny nejsou a nemají smysl. Protože vlastně ani společnost není a proto vlastně ani dějiny. Jsou jen lidé jako jednotlivci a jejich volným setkáváním vznikají obrazce, vztahy a seskupení, která však nemají sama o sobě jakoukoliv setrvalost, význam, hodnotu ani smysl. Hodnotu a smysl, jakožto reálnou existenci, mají právě jen tyto bytosti jako individua.
Toto ko-existování, tato spoluexistence individualizovaných lidských bytostí, je jediným způsobem a možností jakékoliv budoucnosti. Nejen jakýmkoliv plánováním, řízením, ukládáním, ale již i jakýmkoliv předvídáním, hodnocením a upřednostňováním vývoje vzniká jen útlak a zlo. Proto i rodina, klan, národ, církev, stát,- to vše jsou nástroje totality, narušující základní světový Bez- Řád.
S tímto pohledem vstupuje Hayek do řady těch, jejichž heslem je stará zásada „lasez faire“, to jest “nezasahujte“. Vstupuje sem ovšem s novým zápalem a s novými argumenty. Pravdivost svých vývodů dokazuje přitom poněkud rozporně obecným zvyšováním životní úrovně, růstem populace, stoupající efektivností, a z ní vyplývající celosvětovou prosperitou i individuálním užitkem.
Spolu s cílenými zásahy do ekonomiky odmítá Hayek i samy idealistické představy o humanitě, spravedlnosti a lidských právech. A protože vše toto mu splývá se socialismem, odmítá Hayek socialismus, Marxe, levici, i vše co s tím a s nimi souvisí. Marx je, podle výslovného Hayekova výroku, reakcionářem, který se staví proti spontánnímu vývoji organického bytí a snaží se pokazit vše dobré, co zde příroda již vytvořila... Je přirozené, že pojmy jako Bůh nebo duše se u Hayeka nevyskytují. Nemyslím tím v tomto okamžiku na mystiku ani metafyziku, ale na samu ideu čehokoliv, co transcenduje, to jest překračuje a nadhlíží pragmatické naturální lidské existování...                                                                                  Politickým vyústěním Hayekova myšlení je požadavek na vládu, která má jedinou starost a oprávnění: Totiž zabránit jakémukoliv omezování osobní individuality a individuální svobody. V praktickém dopadu Hayekova vidění má tedy vláda především zabránit socialismu, který ovšem Hayek až nepochopitelně primitivně chápe jako samoúčelné zavádění plánovitého řízení do praxe.
Spravedlnost
Základními pojmy Hayekovými jsou individualita a svoboda. O těch jsem se již zmínil. Dalším pojmem, kterému Hayek věnuje celý jeden díl své trilogie, je Spravedlnost. Podle Hayeka jde ovšem o termín absurdní, protože nic takového jako spravedlnost nejen reálně neexistuje, ale ani existovat nemůže. Protože sám tento pojem je pojmem vymyšleným, nereálným, zavádějícím, nenaplnitelným a absurdním. Ne zcela logicky se ovšem Hayek pojmem spravedlnosti na několika místech sám dokládá, a dotkne se i pojmu lidského práva. Splývá mu ovšem s jediným právem, a to s právem na svobodnou individualitu, dopřávající stejnou individualitu i všem ostatním. Je proto logické, že se mi v Hayekově práci nepodařilo najít ani zmínku o mravnosti nebo ctnosti,- tím méně pak o lítosti, soucitu, pomoci, lásce a slitování..."

Tento jinak pozoruhodný článek má dva základní nedostatky: jednak příliš kladně hodnotí Marxe, jednak, přestože uvádí zdrcující argumenty, kritiku Hayeka plně nevyčerpává, nedovádí ji do logických konců. Marx byl sice veden ‚krásnými‘ ideály, ale označit jej za humanistu lze jen velmi stěží, a to nejen ‚mladého‘, radikálního Marxe, ale též Marxe ‚starého‘, umírněného a částečně se korigujícího. ‚Obojí‘ Marx je zodpovědný za příliš jednostranný a materialistický přístup k ve skutečnosti mnohem složitější problematice, za to, že jeho filosofie dějin a popis kapitalistické společnosti byly silně redukující a celkově zkreslené, že se ujala myšlenka diktatury proletariátu (Masaryk: „násilí plodí vždy násilí nové“), že jeho představa komunistické společnosti byla utopistická (Fedor Gál: „nejnebezpečnější jsou utopie“), a bylo by možno ještě dlouho pokračovat. Přinejmenším nepřímo je zodpovědný za leninismus-trockismus-stalinismus, maoismus a jiné v podstatě patologické ideologie, se všemi jejich hrůznými důsledky. V kritice Hayeka /žida s českými kořeny: Hájek/ autor zase nedospěl k závěru, že Hayekova ideologie je typickou ekonomistickou a (stejně jako Marxova) materialistickou extrapolací do společenských, ‚humanitních‘ věd, zneužívající primitivní-archaický lidský sklon ‚naslouchat jen žaludku‘, že je typickým diletantským a titanisticky troufalým vstupem ekonoma do sfér, kterým nerozumí, pro které nemá cit a kterému chybí zpětná vazba, a že je proto svým způsobem zrůdná: Haykevoa ‚bible‘ Právo, zákonodárství a svoboda je svými důsledky srovnatelná nejen s Marxovým Manifestem, ale též s Hitlerovým Mein Kampfem. Naši potomci, budou-li vůbec existovat, budou pravděpodobně jednou nechápavě žasnout na tím, čemu jejich předkové podlehli, stejně jako my dnes žasneme nad tím, čemu kdysi podlehlo vysoce civilizované Německo.

Autor: Bohumil Sláma | čtvrtek 16.6.2011 10:34 | karma článku: 6,83 | přečteno: 534x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 686x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2728x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Nejlepší místa na koupání. I v Česku lze najít komfort u vody, něco však stojí

4. července 2024

Premium O víkendu se do Česka vrátí horké léto. Už v pátek se oteplí a na sobotu hlásí meteorologové opět...

Sesaďte Bidena ihned, už není schopný prezidentování, žádají republikáni

4. července 2024

Premium Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim, ale demokraté si zřejmě nepamatovali všechno, co řekl...

Rozluštila tisíce zpráv. Kryptoložka Elizebeth odvrátila nacistickou hrozbu

4. července 2024

Premium Zachránila tisíce lidských životů, pomohla dostat do vězení mafiány v čele s Al Caponem a odhalila...

Totální destrukce. Hurikán Beryl smetl ostrov, pak udeřil na Jamajce

3. července 2024  20:02,  aktualizováno  22:52

Kvůli příchodu silného hurikánu Beryl jamajská vláda vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení....

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik