Co Xenofon neochutnal - Alsasko a vinaři - část pátá

Nová pravidla blogu: perex byl zkrácen, takže jsem jej musel překopírovat do textu. Omlouvám se, milým čtenářům.

Starověký válečník a jistě milovník života měl jistě spoustu důvodů chválit tehdejší vína. Nejsem jako on a přeji mu starověké chutě, já jsem poživačník a užívám si výhod moderního života. Cesta do Alsaska patří k těm zážitkům, které mohu všem vřele doporučit. Nádherná vína, skvělá kuchyně a vinaři - no jako u nás na milované Moravě.

Mírou všeho, pán svých dnů.

Oči k hvězdám napřáhnul.

Srdci dopřál volný čas.

Ať si jde, však přijde zas.

Každou vůni, každý tvar.

Bez rozpaku ochutnal.

Zajal kontrast, světlo, stín.

Rád se o něj podělí.

Citace: FUTURUM - Ostrov Země

 

Úvody jednotlivých kapitol mého cestopisu jsem svěřil textům jedné legendární brněnské kapele Futurum. Když jsme vyjeli po mnohých ústrcích z domova, pustil jsem si jejich LP desku, mnou digitalizovanou a vypálenou na CD nosič. LPíčko se do moderních autorádií prostě nevejde, i když jsem to častou zkoušel. Většinou jsem byl ženou poučen, že se velký koláč do malých úst nevejde, takže narvat LP desku do CD mechaniky nejde. Slova jejich písní ve mně celou naši cestu evokovala zasuté myšlenky, které se v nenadálou chvíli objevovaly a vracely v syntéze s nově zažitým.

Malebná slova v malebné krajině v souznění s malebnými víny a malebnými vesnicemi a městečky malebného Alsaska, to je mystické spojení. Alsasko je ve Francii unikátní svým přístupem k vinařství a vinohradnictví. Z Francouzských kvalitních vín přejalo pečlivost a technologickou dokonalost a ze své historie a zvyků si zachovalo středoevropskou pestrost. Jsou to vína, která jsou bližší našemu vinařství než Francouzskému.

V této kapitole si dovolím vybrat několik mnou oblíbených vinařství bez ohledu na jejich obecná hodnocení. Neberte můj přehled jako přehlídku Alsaských vín, ale jako přehlídku mých oblíbenců a preferovaných favoritů Světla mého života. Poznali jsme je na našich cestách za vínem a rádi se k nim, když Bůh dovolí, vracíme.

Na první štaci za vinaři jsem chyběl, boleli mě moji bohužel věrní průvodci-srůsty v plicích. Je to blbá bolest a hrozně vyčerpává, proto jsem si dovolil vynechat a raději jsem si tříbil myšlenky a cpal je do počítače pro vás.

Přátelé s mojí ženou navštívili Cave de Turkheim. Jedná se o jedno z mnoha družstev . Má sídlo v slavném Turkheimu, členu bývalé významné Dekapole, která byla založena roku 1354 a řídil ji císařský zemský správce. Město bylo součástí německé jazykové oblasti Svaté říše římské. Vína Cave de Turkheim jsou typicky alsaská, vykazují svěží buket a plnou chuť. Každé jejich víno zaslouží ochutnat a nemusíte se bát, kterékoliv z nich zakoupit pro svůj archiv.

Další zážitky jsem si již nenechal ujít, bolesti nebolesti. O Eguisheimu se rozepíši v další kapitole, ale  musím se zde alespoň zmínit o vinařském družstvu Wolfsberger. Na začátku vinařské pouti po nádherném městečku vás upoutá vinařství, které stojí za zhlédnutí. Ochotný personál se vás ujme a na základě vašich přání vám vybere vzorky k ochutnání. Mě osobně se velmi zamlouval muškát a některá vína z tramínů. Naši souputníci dávali přednost ryzlinku a i cremanty je uměly oslovit. Naším cílem byl ale jiný vinař, proto jsme se nijak nezdržovali a nechali se vláčet svými touhami a mířili k vinařství Sorg, o němž stejně jako o Eguisheimu budu psát jindy.

V Alsasku máte jeden zásadní problém, ať jdete k jakémukoliv vinaři, vždy budete spokojeni, ale zvolit svého šampiona z místních vín je nadlidský výkon. Jakmile ochutnáte alsaské grand cru, máte problém chutnat ostatní vína. Jenže kdo se překoná a vrací se k vínům vin d´Alsas nebude litovat.

Našim dalším cílem bylo vinařství Bestheim v obci Bennwihr. Firemní barva vinařství je modrá a vína v jejich modré řadě jsou úžasná. Tramín v modrých láhvích mě uchvacuje je plný vůní růžového sadu, nádherná barva vás bude lákat k opětovnému ochutnání. Chuť vína je plná a dochuť je velmi dlouhá. Na závěr ochutnávek ve vinařství Bestheim nezapomeňte na cremanty. Chardonay cremant musíte mít, po ochutnávce vás osvěží a pohledy vaší ženy vás nenechají na pochybách o

zářezu v peněžence. Náš favorit cremant cuvee 2006, je ještě voňavější a zároveň plný tělnatý a vyrovnaný v chuti.  Kdo máte rád šumivá vína, zamiřte do Bennwihru, budete nadšeni a spokojeni s kvalitou místních vín.


 

 

Z ostatních navštívených vinařů nesmíme zapomenout na vinařství Jean Sipp – Ribeauvillé. Patří mezi prestižní vinaře a umí si svoje vína ocenit. Všechna jsou lahodná a ustojí i delší archivaci, což není u Alsaských vín pravidlem.

Jak už jsem napsal, vinaři v Alsasku jsou výborní a jejich vína jsou kultivovaná a stojí za poznání.

V naší rodině ale dáváme na první místo vinařství SORG, důvody máme zcela jiné než byste čekali. Pár řádků o tomto vinařství napíšu příště.

 

Z Alsaska v květnu 2012

Metoděj Skřeček - mistr zvuku

První Země s.r.o.

Sokolská 474/4

69145 Podivín

http://www.dobre-ozvuceni.cz

Autor: Metoděj Skřeček | pondělí 11.6.2012 14:44 | karma článku: 7,74 | přečteno: 744x
  • Další články autora

Metoděj Skřeček

Jak jsem dostal dar

12.2.2024 v 14:41 | Karma: 11,09