Berwitz (sbírka Humberto)
Černý smoking s cylindrem do čela, kde je potřeba, tam jdou moje nohy. V očích mých, jež proniknou vše docela, zračí se okamžik a síla touhy. Vzít jej, uchopit pevně jak opratě, bez kolísání, bez vší závratě. A přesvědčit jej, přemluvit scela, aby byl jen můj. Nevím dne, hodiny, ba ani měsíce, čas, jak nevýslovně těžký protihráč. Vždyť mé sny a jsou jich tisíce, přetváří jen dle obrazu svého. A zkoumá, sleduje každý můj krok, neúnavně týdny, měsíce i rok. Ale umluvit jej, podplatit scela, Aby hrál jen pro mě. Krásný elegán opodál zas stojí, pohled upřený na líce jemná. Ať se odváží! Čehože se bojí? Snad neúspěchu svého jména. Jen pomoci mu tak ochotně a mile, aby dostál tolik vytoužené chvíle. A zamluvit jej, Pojistit scela, Aby sloužil jen mě. Velký dům, či spíše palác rozlehlý, se točí v mých všedních ulicích, Kde míjím stovky takovýchto domů, v kalužích tak jasně zářících. A padají na mě monumentalitou, kdesi v sobě odedávna skrytou. Jejich linie v slunci se skvoucí, svým šarmem nepřestávají tlouci, (do mého nahého těla). Přestavět je scela, aby stály jen ve mně. „Já už chci zase vidět peníze, ne jen směnky. Mít své úroky a četné provize, ne jen dluhy.“ Jedenáct bílých lipicánů. Poklidně v kruhu, a jejich klid přenáší podivný žal, že není nikdo, kdo by o ně stál. Oči zkalené, svým temným smutkem mojí prázdnotu, přetváří v jednu jedinou jistotu, že bělostná rouška z hedvábí, zářící jasem diamantů, mě pokaždé k sobě přivábí, Jedenáct bílých lipicánů.
Honza Skopal
Smrt člověka (Nietzscheho proměny smrti 3. část.)
Mnohdy vznášíme ortel smrti jen nad tím, co nám není tak úplně vlastní. Avšak pokud si chceme zachovat svoji čest, je třeba provést stejný soud i se sebou samými. Nietzsche tento čin rozhodně neudělal jako jeden z prvních, avšak opět i na tomto poli byl jeho hlas ze všech nejrazantnější.
Honza Skopal
Smrt boha (Nietzscheho proměny smrti 2. část.)
„Ale když Zarathustra byl samoten, promluvil takto k srdci svému: „Což je to možné! Tento stařičký světec ještě ani nezaslechl v svém lese, že bůh je mrtev ...“[1]
Honza Skopal
Smrt jako přítomnost (Nietzscheho proměny smrti - 1. část)
Smrt je nejčastěji chápaná jako vyústění života. Její umístění bychom pak tedy měli hledat na jeho konci. Takto pojímaná smrt by pak rozhodně platila za jakousi budoucnost, to co ještě nenastalo, ale teprve nastane. Tato pojetí nám určuje především lineární pojetí času. Ovšem ani cyklické uchopení časovosti na tom není lépe. Pořád je tu probíhající život, na jehož konci je smrt. Rozdíl je pouze v tom, že na rozdíl od předchozího pojetí se zde neustále opakuje. Pořád tu však bude probíhající život, který směřuje ke své smrti položené kdesi v budoucnosti.[1]
Honza Skopal
Svíce (povídka)
Kráčeli rázným krokem po silnici. Kolem nich se proháněl vítr v divokých vírech, hladil jejich tváře svou ledovou dlaní a pak se jim neprosto nepředvídatelně opřel do zad, ženouce je zběsile dolů z příkrého kopce. Spěchali, téměř běželi, choulíce se pod kapuce, které si museli přidržovat, aby jim je vítr neodvál dozadu. Jejich ošlehané tváře zíraly před sebe, neotáčely se k sobě, zůstávaly v podivné tichosti.
Honza Skopal
Hleďte, hlásám vám nadčlověka
„Hleďte, hlásám vám nadčlověka, toť onen blesk, toť ono šílenství.“[1] Asi nejznámější citát od jednoho z největších provokatérů v dějinách filosofie, Fridricha Nietzscheho. Samotný F. Nietzsche, objevený Martinem Heideggerem, byl již snad nesčetněkrát zavrhován či oslavován. Pozdvižení, které tento Němec, trpící často podle jeho životopisců depresemi, roznítil na poli filosofie, se asi dá jen těžko přecenit. Každá podobná „rozbuška“ je pro filosofii (ale nejen pro ni) přímo zázračným hnacím motorem. Otázky, které vzbuzují Nietzscheho spisy, inspirovaly mnohé a jejich esence nevyprchala dodnes.
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les
Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...
Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha
Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...
Chudenice na Klatovsku otevřely v rozhledně expozici o svatém Wolfgangovi
Městys Chudenice na Klatovsku otevřel v prvním patře rozhledny Bolfánek expozici Po stopách sv....
Je kubistický, či brutalistní? Dvorecký most je obojí. Zamíchal tramvajemi a autobusy MHD
Nejčtenější a nejklikanější články o Praze posledních dnů? Bezkonkurenčně ty o novém...
Dobrovolníci dnes pracovali na obnově zahrady vily Wittal v Brně
Pomoci s obnovou zahrady vily Wittal v brněnských Pisárkách dnes přišlo asi 20 lidí. Čtyři hodiny,...
Hasiči od noci likvidují požár skládky v Bohumíně, nasadili pásové rypadlo
Hasiči od noci zasahují u požáru skládky v Novém Bohumíně na Karvinsku. Požár nezpůsobil žádnou...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 63
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 354x
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
- Pán prstenů - Kompletní Symphony
- Tomáš Klus - Ledaco
- Nightwish - Nemo
- W. A. Mozart - Requiem in D minor



















