S komunisty bylo zlatě, měli jsme se jak ve vatě.
Bránil jsem socialistický ráj proti imperialistickým hrdlořezům. Z celého období dvou ztracených let života, mám asi deset veselých příhod. Tak funguje naše paměť. Umíme vzpomenout na jisté výhody předešlé doby, ale celkový balast nám uniká.
Bránit trvale ohroženou vlast, byla nejčestnější povinnost. Obranná doktrína Varšavské smlouvy však byla založena na preventivním útoku. Mír a šťastný život měl být do Evropy přivezen na pásech nekonečných tankových kolon. Jednotky Československé lidové armády byly prvosledové, tedy obětované prvnímu útoku a určeny k likvidaci.
Po zkušenosti z období po první světové válce, kdy kontribuce dusily Německo a daly vzniknout fašistické straně, upřednostnily Spojené státy hospodářskou pomoc na obnovu zdevastované Evropy, především Německa, formou Marschallova plánu. Jeho politickou myšlenkou byl boj proti komunismu, přímý hospodářský nátlak na SSSR a nepřímý na státy, kde měly silnou podporu strany v područí Moskvou. Získat český uran bylo prioritou. Nebylo nám souzeno připojit se k této pomoci. Prý bychom ztratili samostatnost a svobodu. Tragická směšnost tohoto argumentu vynikne při faktu, že zatím co se západní státy nesvobodně rozvíjely, my jsme svobodně stříhali potravinové lístky, pořádali politické monstrprocesy, věznili a stříleli politické odpůrce a na hranicích vlastní občany.
Ve srovnání s Německem bylo naše území a průmysl prakticky nedotčený. Náš západní soused ale povstal z popela a už za pár let nás předstihl ve všech ekonomických ukazatelích, včetně životní úrovně. Díky propagandě jsme to ani pořádně nevěděli. Jako názornou ukázku vzpomenu dobu, kdy po našich rozbitých cestách začali v letním období jezdit západní turisté v autech se zataženými okny. Ťukali jsme si na čelo, aniž bychom tušili, že existuje klimatizace, kterou žádné socialistické auto nikdy nemělo.
Nosnou myšlenkou komunismu je rovnost. Naši komunisté to potvrdili v roce 1953 měnovou reformou. Pokud měla ukončit přídělový systém, odstranit černý trh a nastartovat po vzoru velkého bratra plánované hospodářství, pak především měla vymýtit poslední zbytky kapitalistických mamonářů. Ve skutečnosti však poškodila nejvíce drobné střadatele a především soukromé zemědělce. Rovnost byla dokonána, nikdo neměl nic. K smutnému koloritu doby patřilo, že prezident republiky, Antonín Zápotocký, jeden den prohlásil, že k reformě neni jediný důvod, aby druhý den byla vyhlášena. Z takového pohledu jsou dnešní politici nositelé pravdy se svatozáří.
Když několik států vstoupí vojensky na území svrchovaného státu, jedná se o agresi. Pokud na území zůstávají, jedná se o okupaci. Oboje do puntíku potvrdil rok 1968. Nedá-li se vojensky bránit, podpoří obyvatelstvo svoje představitele pasivní rezistencí. U nás prd platný. Naopak, ve skutečnosti byli odpůrci perzekuováni, vyhozeni ze svých míst a na jejich místo nastoupili prospěcháři, kariéristé a tvrdá nomenklatura s červenou knížkou, která agresi legalizovala. Družba na věky byla stvrzena a život šel dál. Dodnes ale těžko chápu, že kariérismus jde tak daleko, aby s tím někdo mohl souhlasit.
Pokud by se zdálo, že komunisté jsou už jiní a poučení nebo nás dokonce spasí, uvedu citát prezidenta Edvarda Beneše...Dlouho jsem věřil, že alespoň Gottwald mi nelže, ale nyní vidím, že lžou všichni bez výjimky, kdo je komunista, je lhář - je to společný rys všech komunistů...a ten ze zkušenosti věděl proč a co říká.
Mám-li sáhnout do současnosti, tak připomenu, že zastupitel Libereckého kraje Josef Vondruška čelí soudnímu obvinění, že jako dozorce věznice v Minkovicích za normalizace bil a týral vězně od roku 1970 let do roku 1990. Patrně je již poučen a opět ví, co je pro nás nejlepší. A nebo...má být zapomenuto.
Nikde ve světě neni ověřeno, že se myšlenka komunismu osvědčila. Státy, které s ní laškovaly a experimentovaly, jsou už dávno v druhém táboře, včetně kolébky světa spravedlivých, kde došlo k největšímu množství zločinů nejenom proti lidskosti. Pravda, pokud neuvedu Korejskou lidově demokratickou republiku, která trvale balancuje na pokraji hladomoru, ale celý svět ohrožuje zbraněmi všeho možného ničení.
Psáno pro balancujícího Josefa Václavíka.
Jaromír Šiša
O tom, jak otec bojoval za císaře pána, hlídal slovensko-maďarské hranice a

četl červenou knihovnu. Tatínek se narodil v roce 1900. Dobře se mu počítají narozky, letos by měl 125 let. Jako úplný mlaďák byl povolán do c.k. armády, ale moc toho za císaře pána nenabojoval, protože byl na frontě zajat.
Jaromír Šiša
Lysice a Rájec-Jestřebí, dva famózní zámky v sousedství.

Dělí je 12 km, což autem nestačíte zařadit ani pětku a na kole je to na pohodu míň než hodina, a ještě s nealko pivem na cestu. Výlet na den a jeden zátah, a to za dveřmi ještě číhá Moravský kras.
Jaromír Šiša
O tom, jak jsem si málem koupil inkontinenční vložky.

Reklamní urologické přestávky patří nedílně k výdobytkům televizní doby. Při jedné z nich jsem k vlastnímu úžasu, patrně nedostatečným přísunem tekutiny, zůstal sedět a díky tomu objevil prostenal.
Jaromír Šiša
O tom, jak jsme v dobách nedávných všichni slavili MDŽ.

8.březen býval slavný den velkých oslav, rafinovaných dárků a paralelním svátkem mužů. Dnes už možná tak slavný neni a ne každý si vzpomene, ale přinejmenším za kytičku stále stojí.
Jaromír Šiša
Tak různě za hranice do skanzenů za lidovou architekturou.

Ne že bychom jich měli u nás málo, ale mrknout se do blízkého zahraničí není na škodu. Mnoho z nich jsem minul, ale do některých trefil. Nějak extra to komentovat považuju za zbytečné, prohlížení postačí.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Senát projedná petici, aby stát nadále financoval školní kuchařky i uklízečky
Petici proti tomu, aby školní kuchařky, uklízečky či školníky a další nepedagogické pracovníky...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...

Lékař
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 571
- Celková karma 37,27
- Průměrná čtenost 3696x