Pearl Harbor, den hanby pro Ameriku a začátek pádu Japonska.
V listopadu 1940 napadli Angličané z letadlové lodě italskou válečnou flotilu kotvící v přístavu Tarent. Italští admirálové sice dávali přednost leštění děl než vojenskému nadšení, ale pro anglické loďstvo byly italské válečné lodě i tak trvalým nebezpečím. Útok měl nečekaný úspěch a významně ovlivnil vývoj ve Středozemním moři. Zde je zárodek útoku na Pearl Harbor. Nebyla to novátorská myšlenka. Japonci pouze útok pečlivě studovali a rozvinuli pro svoje cíle.
Přesto měl plán admirála Jamamota několik vážných trhlin a ve prospěch Američanů zahrála i náhoda. V době útoku nebyly v přístavu nejdůležitější jednotky, letadlové lodě. Potopené a poškozené lodě byly zastaralé a nemohly se japonským rovnat. Většina však byla vyzdvižena, zmodernizována a postupně se v požadované síle zapojovala do vojenských operací.
Přestože byl přístav a základna silně poškozeny, zůstaly nedotčené zásoby nafty. Zničením pohonných hmot by císařská armáda odvrátila americkou ofenzivu v Pacifiku minimálně o půl roku a možná by americké loďstvo donutila stáhnout se na západní pobřeží Ameriky.
Hlavní a zásadní chybou ale bylo, že Japonci vzbudili spícího tygra a doposud převažující hnutí za izolaci přestalo mít jakýkoliv vliv na veřejné mínění. Když prezident Franklin Delano Roosevelt vyhlásil Japonskému císařství válku, kromě jediného hlasu byly obě komory Kongresu pro.
Ekonomickému potenciálu světové velmoci se země vycházejícího slunce nemohla rovnat. Amerika převedla průmyslové kapacity na vojenskou výrobu a výsledek se začal projevovat. O výkonosti jasně svědčí i skutečnost, že i když byla Amerika zaměstnána válkou v Pacifiku, do Evropy neustále proudila pomoc, která Anglii držela nad vodou. A nejen do Anglie. Dodávky zbraní a techniky putovaly také do Sovětského svazu. I když bývalý výklad dějin hovořil o nepodstatném příspěvku, neni to pravda. Některé sovětské divize byly vybaveny převážně nebo zcela americkou technikou.
Účet za vstup do války zněl...2400 padlých, 350 zničených nebo poškozených letadel, 8 bitevních a 14 dalších potopených nebo poškozených lodí. Pro Anglii i celou Evropu cena velice přijatelná.
V roce 1966 si Američané připomínali 25.výročí útoku. Ceremoniálu se zúčastnil také Micuo Fučida. Velitel japonského leteckého útoku se modlil nad potopeným vrakem bitevní lodi Arizona, který Američané přebudovali na památník.
Kdyby všichni lidé včas pochopili, že pokud se nebudou mezi sebou zabíjet, mnoho památníků, modliteb a slz budou zbytečných.
Jaromír Šiša
Švédové před Brnem, ale dál už ani krok.
Ve Třicetileté válce Švédové dobyli a vyplenili, co se jim zachtělo. A tak se 3. května 1645 objevili před Brnem. Jejich velitel Lennart Torstenson prohlásil...tu starou studenou kuchyni dobudeme do tří dnů.
Jaromír Šiša
Když ošetřit, tak u zvěrolékaře.
Jako nadaný hypochondr historkami se zdravotní tématikou oplývám, pač každé píchnutí je třeba odborně vyšetřit. Přesto může dojít k zanedbání, latentní potíže a hrozby jsou totiž nejhorší.
Jaromír Šiša
Podzim tam i tady, taky támhle, no prostě všude.
Je to roční období s neopakovatelnou vlastností. Pan malíř si každé ráno přivstane a stejné místo další den překreslí. My pak jenom žasneme, jak to všechno mohl stihnout.
Jaromír Šiša
Národní den železnice, pastva pro všechny oči. Zvláště pak dětské.
Často si na dráhu zanadáváme, ale málo platný, je to fenomén. Národní Den železnice v České Třebové, kam se sjely všechny možné lokomotivy, doplněný jízdami historických vlaků do okolí, to jen potvrdil.
Jaromír Šiša
Brněnské vodojemy suchou nohou, to budete čubrnět.
Nejsou to jen nějaké obyčejné džuzny, ale doslova podzemní katedrály. Dvě cihlové a jedna betonová. Postaveny byly v letech 1874 -1917 a provoz byl ukončen v roce 1997. V evropském měřítku jsou naprosto ojedinělé.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla
Policie zasahovala ve středu odpoledne na strojní a ekonomické fakultě Západočeské univerzity v...
Italská rehabilitace neočkovaných proti covidu: kdo nevyměkl, pokutu nezaplatí
Italská vláda chce odpustit pokutu 100 eur (asi 2500 korun) lidem, kteří se v roce 2022 nenechali...
Návrat studené války. Země NATO chtějí zvýšit výdaje na tehdejší úroveň
Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl...
Pozor, má nůž, varovala sousedku pobodaná žena. Násilníkův útok tušila
Premium Je odsud krásný výhled na celé město. Jeden z bytových domů na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně je...
Rittigovi lidé dál inkasují v dopravním podniku. Problémové zakázky, líčí audit
Premium Druhý největší objem zakázek, které zadal Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na správu objektů,...
- Počet článků 565
- Celková karma 37,61
- Průměrná čtenost 3712x