Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nemohu být hrdý na to, že jsem Čech.

Stále častěji slýchávám podobná sebemrskačství. Naše historie má však dostatek důkazů, že si zbytečně kazíme fazónu. Komančové nám sice dobrou reklamu neudělali, ale hodnotit se jen v období padesáti let nebo pohledem na současnou všehoschopnou "elitu", je dlouhodobě krátkozraké. Možná to vědět nechceme, ale na starém kontinentu jsme obstáli. Že ne? Tak dobře, otevřme okno historii.

O prvním historicky doloženém knížeti z rodu Přemyslovců Bořivoji I. máme info už z devátého století. Byl představitelem rodu, od kterého odvíjíme českou státnost. Že se k tomu vypracoval vyvražděním konkurenčních kmenů? Tehdy běžné opatření. Jen nejdravější obstáli. Následovalo období, kdy jeden Přemyslovec bojoval proti druhému a obráceně. Pozoruhodnými způsoby. Třeba kníže Jaromír byl oslepen a vykastrován. No nic, pojďme dál.

Významně o sobě dali Přemyslovci vědět za vlády Přemysla Otakara I., což stvrdila Zlatá bula sicilská. Česká koruna se stala dědičnou a nebyla jen jakousi odměnou za služby jednotlivce a jeho vojenské družiny, jako v případě prvního českého krále Vratislava II.

Přemysl Otakar II. pozvedl české državy do oblačných výšin. V době největší slávy vládl od Baltu po Jadran. Sice jsme se nesprávně učili, že na Moravském poli byl zrazen moravskými pány, ale jeho pád byl nevyhnutelný. Jako vždy...když ambice přesáhnou umění možného.

Roku 1306 byl v Olomouci zavražděn Václav IV. a vládnoucí rod vymřel v mužské linii. Na český trůn pak usedli Lucemburkové a nejvýznamnější z nich, Karel IV. V žilách mu kolovala česká krev po matce Elišce Přemyslovně. Svůj vzestup do nesmrtelných výšin odstartoval konsolidací českých zemí, až došel k titulu král český a císař Svaté říše římské...Čte se to hezky?

V dobré víře vychovávaný a tím nekriticky hýčkaný syn Václav a následník, velikosti otce nemohl  dosáhnout. Nepovedlo by se to nikomu, jak by mohlo nervnímu vyznavači vína. České království padalo z výšin do propasti a stalo se svoji neposlušností katalyzátorem následného dění.

Jana Husa a následně Čechy se snažil umravnit kde kdo, včetně papežů. Po jeho upálení boží bojovníci pod velením Jana Žižky křižákům předvedli, jak se bojuje za ideje a obracení na "pravou" víru. Pokud poráželi mnohonásobně početnější soupeře, byl to jen důkaz, že Češi jsou spolčeni s ďáblem, a tím nepochybně kacíři. Jenže husité se rozštěpili na několik odnoží a obávaná jednota a síla se přetavila na nesváry, rozbroje a rozpad mocenských struktur.  V našich dějinách nic nového. Až v bitvě u Lipan museli Čechy porazit zase jen Češi, a nutno dodat, že naštěstí. Jinak bychom se uválčili a zmizeli z mapy.

Následné pokusy českých stavů nabídnout korunu na evropský dvorec měly háček. Zájemce musel splnit jisté stavovské podmínky, tak se to malinko táhlo a logicky došlo k průšvihu. Po smrti Ladislava Pohrobka svěřili českou korunu zemskému správci Jiříku z Poděbrad. Návrhem na založení Evropské unie tento opomíjený velikán předběhl dobu. Svůj boj však nakonec prohrál. Mimo jiné proto, že uvěřil slibům, vynuceným v nouzi. To nikdy pořádně nefungovalo. Prokázal sice diplomatické nadání Otce vlasti, vojenské umění husitů, nikoliv však dravý přístup Přemyslovců.

Po epizodě Jagelonců se na českém trůnu usadili Habsburkové a šlo jim to náramně. Zapřísáhlí katolíci nejdříve brzdili snahu přijímat pod obojí, až ji zrušili úplně. Pražskou defenestrací a šarvátkou na Bílé hoře situace dospěla k třicetileté válce a české země ke svému největšímu traumatu...době temna. Na počátku všeho stál Ferdinand II...samozřejmě Habsburk. V epizodě zimního krále Friedricha Falckého, který po bitvě u Bílé hory statečně utekl, je zajímavá jeho manželka Alžběta, dcera anglického krále Jakuba I. Angličanka na českém trůnu. 

Snaha, vymanit se z područí Habsburků a následně Rakouska-Uherska byla sice trvalá, ale marná a vlastenecké vzepětí roku 1848 se naštěstí nenaplnilo. O nový státní útvar, vyzbrojený pouze nadšením, by jistě vznikl zájem. Že by sjednocující Bismarck garantoval českou státnost, je odvážná myšlenka. V české kotlině se tehdy nemluvilo zdaleka jen česky. Tak jsme paradoxně přežili, pod záštitou Rakouska-Uherska. Bezbřehé vlastenectví nepovýšilo nad zánikem národa.

Evropské uspořádání po 1. světové válce naplnilo dlouholeté české naděje. Masaryk nejdříve prosazoval pouze větší autonomii v rámci Rakouska-Uherska, ale události se valily a nabídly atraktivnější řešení. Nikoliv však automaticky, česká elita musela prokázat životaschopnost. Například bránit svoje území nebo zvládnout vnitřní nepokoje. České legie ve Francii, Itálii a v Rusku, dokázaly, že to problém neni. Bránit s úspěchem proti bolševikům Transsibiřskou magistrálu byl silný argument.

Obsazení Československa wehrmachtem otevřelo stále diskutovanou možnost obrany, ale umění možného Benešovi nedávalo mnoho prostoru. Při svém obdivu v západu trošku zapomínáme, že naši tehdejší spojenci Anglie a Francie předvedli světu kabinetní ukázku, jak zradit svého spojence.

Období 1948 až 1989 naplnilo ambice SSSR a rok 1968 prokázal, že se umíme s nadšením nejenom sjednotit, ale také povýšit zradu na oficiální politiku státu. Na tento Mnichov jsme už nepotřebovali spojence, komunisté to zvládli sami. Z pohledu historie však období vládnutí neomylné strany mělo pouze jepičí život podle tehdejšího vtipu...Gustav Husák byl bezvýznamný politik v éře Karla Gotta.

Argumenty nemám stále vyčerpány. K našim schopnostech lze nahlédnout i jinak. Co třeba Antonín Dvořák, jeden z nejhranějších autorů nebo Jaroslav Seifert nositel Nobelovy ceny za literaturu? I Karel Čapek k ní měl blízko. Jaroslav Heyrovský ji získal v oboru chemie. Nebo profesor Otto Wichterle? Kdyby silon a kontaktní čočky nevynalezl v době reálného socialismu, stal se na věky světovou celebritou.

Když sečteme odstavce a k tomu se podíváme na mapu dnešní Evropy, neni těžké konstatovat, že Češi  z pohledu staletí v nárazníkovém pásmu uprostřed vařícího se kotle obstáli až překvapivě   dobře a se ctí.

Dnešní špičky nahradily moudrost Otce vlasti a nadhled Jiřího z Poděbrad, rvavostí, nad kterou by zblednul každý Přemyslovec  a řadoví občané zaměnili jednotu husitů ze švejkovství. Jestli nám však něco chybí, pak je to národní povědomí a sebevědomí. To jsme prostě celí My, ale tak hrozné to s námi zase neni. Jen...na své hrdiny bychom zapomínat neměli. Současnost sice prožíváme, ale zhodnotí ji zase jenom historie.

Možná to pro někoho může být směšné, ale jsem hrdý na to, že jsem Čech.

PS: Pokud pozorný čtenář objevil v textu záměrnou faktickou chybu, jsem potěšen. Svědčí to o tom, že o nás přece jen něco víme.

Články k tématu Přemysl Otakar II  Jiří z Poděbrad  Naši prezidenti  Alois Eliáš

Autor: Jaromír Šiša | neděle 1.6.2014 20:16 | karma článku: 40,33 | přečteno: 3524x
  • Další články autora

Jaromír Šiša

Jsem důchodce a nemám věčně na nic čas.

V různých obměnách často slýchané a na první pohled nelogická hláška, má velice jednoduché vysvětlení. Důchodci totiž zahodili

24.4.2024 v 12:25 | Karma: 41,50 | Přečteno: 3309x | Diskuse| Společnost

Jaromír Šiša

O tom, jak jsem s foťákem kroužil kolem komína,

což znamenalo nastavit na kružítku 50 km, zabodnout doprostřed kuchyně, ohraničit prostor, nasednout a vyrazit. I když demarkační čáru jsem občas malinko i přejel. Výprava je inspirována dobou, kdy

10.4.2024 v 9:10 | Karma: 38,49 | Přečteno: 1347x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Auto moto veteráni všude možně i jinde.

Třeba pod střechou velkých prostorných i malých útulných muzeí. Nebo na všech možných srazech, případně je potkáváme jen tak v prostoru. Pro svoji krásu a eleganci je obdivujeme a s úctou k těm, kteří jim vdechli nový život.

28.3.2024 v 10:03 | Karma: 39,90 | Přečteno: 3449x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Hřebečské důlní stezky, parádní cyklo i pěšo výlet.

Sjezdy jsou příjemné, kopce kořením cyklistiky, tak to vezmeme nahoru dolu a místama se u zajímavostí i zastavíme. To vše přísně po vyznačených trasách, ať nikam nezahučíme, oblast je totiž prošpikována štolami. Původně se zde

20.3.2024 v 10:11 | Karma: 37,46 | Přečteno: 1366x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská, to k sobě ladí.

Přemysl Otakar I. je možná trochu zapomínaný Přemyslovec, byť jeho úsilím se narodila jedna z nejdůležitějších listin pro vývoj české státnosti. V roce 1158 byl na českého krále korunován Vladislav II. I když pouze

5.3.2024 v 9:06 | Karma: 35,67 | Přečteno: 1035x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Izrael má nový plán pro Gazu. Po válce by na ni mohly dohlížet i arabské státy

3. května 2024  16:30

Čelní představitelé izraelské vlády uvažují o rozsáhlém plánu poválečného uspořádání Pásma Gazy, v...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 551
  • Celková karma 38,64
  • Průměrná čtenost 3802x
68 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Seznam rubrik