Jak to bylo a je s očkováním, aneb na začátku byla kráva.

Očkování je téma v dnešní době frekventované. Tak na něj mrkněme trochu do historie. Už Athéňané si všimli, že kdo přežije neštovicový mor, podruhé neonemocní. První zmínka pochází z Číny v 10. století. Metoda spočívala v

sušení strupů zemřelých a následného vdechování nosem.

1796. Očkování proti pravým neštovicím. Nemoc, která zabíjela a přeživší zohyzdila.

Skotský venkovský lékař Edward Jenner si všimnul, že dojičky krav, které prodělaly kravské neštovice, neonemocněly v epidemii neštovic pravých, což potvrdil nakažením mladého chlapce formou kravských neštovic, který po vystavení pravým neštovicím také neonemocněl. Jennerův postup byl pojmenován "vakcinace" podle slova "vacca", což je latinsky znamená...kráva. Podle WHO byly vymýceny a od roku 1980 se už neočkuje.

1880. Vítězství nad vzteklinou.

Věhlasného francouzského vědce Louise Pasteura, "nastartoval" zážitek z dětství, kdy viděl krutě umírat souseda na vzteklinu. Po mnoha pokusech izoloval tak malé množství aktivního viru, že umožňovalo aplikaci do těla, aniž by způsobilo onemocnění, ale přitom vyvolalo imunitní reakci organismu. Tím byla otevřena úplně nová cesta možností prevence.

1890. Úspěch v boji proti tetanu a záškrtu.

Tetanus, neboli strnutí šije, způsobuje neurotoxin, produkovaný velice odolnou bakterií, která se objevuje v půdě. Německý vědec Emil von Behring, objevil a prozkoumal antitoxiny, které účinkují proti toxinům tetanu a záškrtu. Budiž mu za to věčná sláva. U nás bylo očkování zahájeno v roce 1953 a ještě v 60. letech minulého století byly hlášeny případy nemoci. Díky pravidelnému očkování obě nemoci téměř vymizely. V roce 2019 byl zaznamenán tetanus u tříletého neočkovaného dítěte.

1952. Dětská obrna. Nemoc, proti které neexistuje lék.

 

Jedinou obranou je očkování. Jonas Salk v Pittsburghu roku 1952 otestoval vakcínu na 43 dětech. Výsledky byly dobré s minimem nežádoucích případů, a tak přišla na řadu celá škola. O dva roky později už celý milion dětí. Vše proběhlo za podpory americké Národní nadace pro dětskou paralýzu, kterou založil prezident Roosevelt, sám ke konci života postižený ochrnutím, ale až v roce 1955 bylo toto očkování definitivně označeno za bezpečné. ČSSR se v roce 1960 stala první zemí na světě, kde byla obrna vymýcena, ale ještě v roce 2007 asi 10 000 lidí, neslo následky tohoto onemocnění.

20. století. Široký rozvoj očkování.

V průběhu 20. století se očkování stalo v mnoha zemích povinným. V českých zemích se poprvé začalo očkovat už v roce 1821 proti pravým neštovicím. V Československu bylo v roce 1920 uzákoněné povinné očkování proti pravým neštovicím. V roce 1980 byla vakcinace ukončena. Pro udržení zdraví a zabránění navrácení některých již zapomenutých nákaz se v očkování pokračuje dál.

21. století. Nové oblasti a naděje vakcinace.

Při cestách do ohrožených oblastí, se doporučuje očkování i proti dalším nemocem, které si ale zájemce oproti povinnému hradí sám. Dnes se dá očkovat i proti nádorovým onemocněním. Konkrétně u rakoviny děložního čípku, která je způsobována virem.

Vedlejší účinky.

Nebezpečné zkoumání vědců a lékařů je třeba ocenit a obdivovat. Ve své době byla každá z vakcín nevyzkoušená, klinické studie neexistovaly a očkování našlo mnoho odpůrců, kteří v případě Jennera tvrdili, že z očkovaných vyrostou krávy.

Ale proti vystupovaly i studie, například že očkování způsobuje autismus. O to víc je třeba ocenit také odvahu rodičů dětí v příběhu pravých neštovic a dětské obrny. Čas ukázal, že to byla správná cesta, vždyť některé z nemocí, jako pravé neštovice, záškrt nebo tetanus, prakticky zmizely, jen návrat černého kašle v poslední době zneklidňuje odborníky. Ten je fatální především u novorozenců. Ti ještě neumějí odkašlávat.

Plošné očkování dětí je velmi účinnou prevencí, jak zabránit vzniku a šíření zmíněných onemocnění a dnes ho většina z nás bere jako automatickou a běžnou součást života.

A coronavir? Je to prosté, nepatří mezi povinné očkování, a jak praví slavná hláška z filmu Tankový prapor...Podle vkusu každého soudruha. Někteří říkají, že nejlepší je vakcína dvousložková.

předešlý článek COVID V IZRAELI

 

Autor: Jaromír Šiša | středa 28.4.2021 9:36 | karma článku: 36,42 | přečteno: 936x